Kalyon, Sırbistan’da yol ihalesine talip oldu

Kalyon Grubu,Sırbistan’ın en önemli yol projelerinden birine dahil olmak için kolları sıvadı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kerim ÜLKER

Körfez ülkeleriyle yaşanan siyasi gerilim, petrol fiyatlarındaki gerileme, Kuzey Afrika’da devam eden istikrasızlık Türk inşaat şirketlerini Avrupa’ya yönlendiriyor. Slovenya, Kosova, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Makedonya gibi eski Doğu Bloku ülkelerinde altyapı projelerinde yarışan Türk şirketleri için en cazip konu başlıklarından bir tanesi yol inşaatları.

Cengiz İnşaat, Taş Yapı, MNG Holding, Limak İnşaat gibi Türk devlerinin ardından bu kez Kalyon Grubu, bölgede iddialı bir proje ile bulunabilme adına yoğun mesai yürütüyor. Grubun amiral gemisi Kalyon İnşaat, Sırbistan’ın en önemli yol projelerinden birine dahil olmak için kolları sıvadı.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyarette bulunduğu ve toplu açılış yaptığı Sırbistan’a giden Kalyon İnşaat’ın üst yönetimi ülkenin başkenti Belgrad’da önemli bir görüşme yaptı.

2.4 milyar euroluk proje için görüştüler

Kalyon İnşaat yöneticileri, İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile görüşme yaptı. Geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmeye Sırbistan Hükümeti tarafından Bakanlık Sekreteri Miodrag Podelica katıldı. Görüşmede ana konu ise Vozd Karadjordje Orman Koridoru adı verilen hat oldu. Avrupa Ulaştırma Koridoru X ile XI hattını bağlayan yol projesinin, 2.4 milyar euro yani yaklaşık 16 milyar liralık bir yatırımla hayata geçmesi hedefleniyor. Otoyol olarak kullanılacak hat, Sırbistan’ın Lazarevac, Mladenovac, Arandjelovac, Topola, Raca, Svilajnac, Despotovac ve Bor kentlerini birbirine bağlıyor.