14 °C

Kardemir, demiryolu tekerinde yerli üretime başlıyor

Türkiye’nin ilk ve tek ray üretim tesisini kurduğu 2007 yılından bu yana demiryollarının atılımına önemli katkılar sunan Kardemir, demiryolu tekerinde yerli üretime hazırlanıyor.

Kardemir, demiryolu tekerinde yerli üretime başlıyor

Artan üretim kapasitesini katma değeri yüksek ürünlere yönlendiren Kardemir, bu yılın ikinci yarısından itibaren seri olarak demiryolu tekeri üretimine başlayacak. Kurulan tesisin yıllık 200 bin adet kapasiteyle Türkiye’nin ihtiyacından daha fazla üretim yapabileceğini söyleyen Kardemir Genel Müdürü Hüseyin Soykan, “Böylece Kardemir, cevherden mamule kadar entegre tesislerinde demiryolu tekeri üreterek, global ölçekte sayılı üreticiler arasında yer alacak” dedi.

Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin farklı ebatlarda tüm ray taleplerini karşılayan Kardemir, seri üretime hazırlandığı demiryolu tekeri üretim tesisinde; yük ve yolcu trenleri, yüksek hızlı trenler, hafif raylı sistemler ve lokomotifler için üretim yapacak. Tamamen robotik bir tesis olarak kurulan fabrika için bugüne kadar yaklaşık 700 milyon liralık harcama yapıldı. Türkiye’nin en önemli Ar-Ge projelerinden biri olarak, TÜBİTAK ve üniversite-sanayi iş birliği kapsamında ray üretim tesisinde gerçekleştirdiği yeni yatırımla rayın tekerle sürtündüğü yüzeyin özel bir yöntemle sertleştirilmesini ve böylece kullanım ömrünün artırılmasını sağlayan Kardemir, sadece raylı sistemlere yönelik yatırımlarıyla değil, tüm faaliyetleriyle 2023 hedeflerine odaklandı.

Üretim kapasitesi 3 milyon tona ulaşacak

Global ölçekte Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm yolculuğunun hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini, bu nedenle Kardemir’de de inovatif süreçleri hızlandırmak, tüm üretim hatlarını daha esnek hale getirmek, beklentileri karşılayacak ürünleri en verimli ve sağlıklı şekilde üretmek, mühendislik ve programlama kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü ve Türkiye’nin stratejileri ile uyumlu şekilde ‘Kardemir: 2023’ ismiyle yeni bir dijital dönüşüm projesi başlattıklarına dikkat çeken Hüseyin Soykan, bunun için gerekli olan hem organizasyonel yapılanmanın hem de kurumsal kaynak planlaması çalışmalarının başlatıldığını kaydetti.

Kardemir’in özelleştiği 1995 yılından itibaren bir yandan üretim teknolojilerini yenileyip kapasiteyi artırırken, diğer yandan da üretimlerini katma değeri yüksek ürünlere yönlendirmeye çalıştığını belirten Hüseyin Soykan, üretim kapasitesinin bu yıl sonunda tamamlanacak olan yatırımlarla önce 3 milyon tona, 2021 yılında da 3.5 milyon tona ulaşacağını söyledi.

Soykan, “Bu üretimin bir bölümü sektör kuruluşlarının kullanımına sunulurken, önemli bir bölümü de katma değerli ürünlerin üretiminde kullanılacak” dedi.

Bu yıl seri üretime başlayacak

Yıllık 200 bin adet kapasiteli olarak kurulan demiryolu tekeri üretim tesislerinin bu yılın ikinci yarısından itibaren seri üretime başlayacağını ve kurulan tesiste yük ve yolcu trenleri, hafif raylı sistemler ve lokomotifler için teker üretiminin yapılacağını ifade eden Hüseyin Soykan, tesisin Türkiye’nin ihtiyacından daha fazla kapasiteye sahip olduğunu aktardı.

Soykan, “Böylece Kardemir, cevherden mamule kadar entegre tesislerinde demiryolu tekeri üreterek, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alacak. Rayda olduğu gibi Türkiye’deki demiryolu seferberliğinde TCDD ile olan stratejik iş birliğini daha da pekiştirirken, ihracatımızdaki ileri teknolojik ürünlerin artırılmasına da ayrıca hizmet edecek” diye konuştu.

Kardemir’in raylı sistemlere yönelik yeni yatırımının ise aks ve montaj tesisi olacağını açıklayan Hüseyin Soykan, demiryolu tekerini son kullanıcılara aks ile birlikte bir set olarak sunmak istediklerini vurguladı. Soykan, buna yönelik yatırım çalışmalarına da başladıklarını kaydetti.

Kardemir raylı sistemlere yönelik üretimlerinin yanı sıra sahip olduğu yıllık 700 bin ton kapasiteli Çubuk Kangal haddehanesinde; makine imalat, otomotiv ve savunma sanayi gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu yüksek vasıflı çelik kalitelerinin üretimi için de çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap