Kardex, yeni pazarlara odaklandı

Intralojistik alanında globalde önde gelen firmalardan biri olduklarını dile getiren Kardex Remstar Ülke Müdürü Emre Yenal, "Küresel ölçekte aktif hizmet veren 150 bin akıllı dikey depolama ve 5 bin adet palet, kutu taşıma&depolama robotuyla müşterilerimize hizmet veriyoruz" diye konuştu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dikey depolama alanları oluşturan Kardex’in, bu konuda büyük ölçekli şirketler arasında yer aldığını söyleyen Emre Yenal, “Tam otomatik depolar, akıllı asansörlü karusel tipi dikey depolar, yatay karuseller, malzeme dolaşım sistemleri, robotlara entegre ışıklı toplama sistemleri ve bunların yazılımları ve de ağır yük otomatik raf sistemleri Kardex’in başlıca ürünlerini oluşturuyor. Kardex, tüm ürünlerini Almanya’daki üç fabrikasında üretiyor ve 40 ülkeye ihraç ediyor” bilgisini verdi.

1873’ten beri hizmet veren Kardex’in Türkiye faaliyetlerinin 1993’te başladığını belirten Yenal, şirket olarak özellikle otomotiv, savunma sanayi, makine imalatı, perakende, gıda, arşivleme, elektrik&elektronik ve sağlık sektörlerinde hizmetlerini yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

Şirket olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerinin altını çizen Emre Yenal, Endüstri 4.0 kavramını lojistik sektörüne uygulayan ilk firma olduklarını dile getirdi.

Endüstri 4.0’ın Almanya’dan dünyaya yayılan bir akım olduğunun altını çizen Yenal, “Bu sebeple Kardex bu tarz uygulamaları, intralojistik alanına ilk uygulayan şirketlerden. Robotlarımız ve dikey depolama sistemlerimiz, müşterilerimizin ERP sistemleriyle entegre çalışarak kendi algoritmaları sayesinde hammadde, bitmiş ürün ve kit parçalarını yapılan tanımlamalar dahilinde ve çağrı usulüyle bir sonraki istasyona ya da depoya sevk ediyor. Diğer taraftan e-ticaret, perakende gibi sektörlere sipariş birleştirme, hızlı toplama, renk bazında toplama gibi verimi 2-3 katına çıkartacak çözümleri de sunuyor” açıklamasını yaptı.

“Kardex’e yapılan yatırımlar 36 ayda geri dönüş sağlıyor”

Kardex’in 2018 hedeflerini yakaladığını belirten Emre Yenal, globalde otomasyon sistemlerine artan talebin bu başarıda en büyük etken olduğunu söyledi. Firmaların artık maliyetlerinden tasarruf etmeyi bütçelerin olmazsa olmazı haline getirdiğini ifade eden Yenal, “Az alanda fazla stok tutmak, bu stokları düşük personel sayısıyla yönetmek ve kaybetmemek, stoklara istenen zamanda ulaşmak gibi işi kolaylaştıran unsurlar, uluslararası rekabette öne çıkmak isteyen firmaların olmazsa olmazı” dedi.

Kardex tarafından sağlanan sistemlerin, 18 ila 36 ay arasında yatırım geri dönüşü sağladığını belirten Yenal, dolayısıyla bütçe disipliniyle yönetilen firmaların bu tarz yatırım kararlarını hızlı şekilde uygulamaya aldığını söyledi.

Yenal, “Yatırımcılar, yeni bir depo yapmadan, fabrikalarındaki depo alanları hakkında bir tasarruftan bulunmadan önce Kardex gibi yapılarla iletişime geçerlerse zaman ve para kaybetmeden en doğru kararları alıyor” dedi.

“Intralojistik pazarı 2015’ten beri büyüyor”

Intralojistik otomasyon pazarının, 2022’ye kadar en az 1 kat daha büyüyeceği öngörüsünde bulunan Yenal, sektöre dair şu değerlendirmeyi yaptı: “ Pazar 2015’ten beri sürekli büyüyor. Intralojistik sistemlerini geliştirmek ve mükemmel hale getirmek isteyen firmaların ellerini çabuk tutarak karar vermeleri gerekiyor. Çünkü artan talep sürekli üretim ve kurulum sürelerini uzatıyor. Bu tarz sistemleri sadece büyük firmalar değil KOBİ diye adlandırdığımız küçük ve orta ölçekli firmalar da satın alıyor. Türkiye ekonomisi Alman ekonomisinin 5’te 1’i düzeyinde. Ama kurulu Intralojistik otomasyon sistemlerine bakarsak bu oran 50’de 1 seviyesinde.”

Türkiye’nin Intralojistik açısından oldukça yüksek potansiyel taşıdığını vurgulayan Emre Yenal, “Ancak finansman maliyetleri ve tüm sektörlerin yaşadığı düşük kâr marjı sorunu, yatırımcıların önündeki en büyük engel. Türkiye’de gelirler artmadıkça, yani şirketler kâr edip, özsermayelerinden yatırım yapmaya başlamadıkça bu oranın iyileşmesi imkansız. Türkiye’nin acil olarak ekonomik istikrara kavuşması, doğrudan yabancı yatırım çekmesi ve alt yapıdan daha çok üretim alanlarına yatırım yapması gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler