Kibar Holding’den ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kılavuzu’

Kibar Holding, kadın ve erkeklerin hayata tam ve eşit katılımı için yaptığı çalışmalar kapsamında BİZ Eşitiz Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kılavuzu’nu yayımladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kibar Holding, 2025 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında belirlediği hedefler dahilinde çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalarında toplumsal cinsiyet eşitliği prensiplerini gözeterek kadın ve erkek çalışanların iş hayatına katılımını destekleyen holding, bu konudaki uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor. Holding, son olarak BİZ Eşitiz Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kılavuzu’nu yayımladı.

BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin (WEPs) imzacısı olan Kibar Holding, tüm çalışanlarıyla paylaştığı rehberde, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramlarına dair kurumsal ortak bir dilin oluşmasını amaçlıyor.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi ile birlikte tüm çalışanlar için eşitlikçi dil kullanımından karar mekanizmalarına, eşit rol dağılımına, kamuoyuna örnek teşkil edecek projelerden düzenlenecek etkinliklere ve eğitimlere uzanan geniş bir çerçevede aksiyonlar hayata geçiriliyor.

“BİZ Eşitiz ile yaptığımız tüm çalışmalardan büyük heyecan duyuyorum”

BİZ Eşitiz Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kılavuzu’na ilişkin bilgi veren Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı, kadın ve erkeklerin, eşit ve adil bir şekilde hem iş hayatında hem de karar alma süreçlerinde etkin olarak yer almalarını teşvik eden projeler ürettiklerini söyledi.

Kibar Grubu olarak hayatın her alanında kadınların ve erkeklerin ekonomik ve sosyal hayata katılımı için sorumluluk alıp çalışmalarını "BİZ Eşitiz" diyerek sürüdüklerine dikkat çeken Kayabaşı, “Kuruluşumuzdan gelen değerlerimizi güncel küresel gerekliliklerle bütünleştirerek, iş süreçlerimize entegre ediyoruz. Üst düzey yöneticilerimizde kadın oranımızı cinsiyet eşitliği prensiplerini de gözeterek son 5 yılda yüzde 24,9 oranında artırmayı başardık. Sanayi alanında yoğun üretim yapan gruplar içinde yakaladığımız bu başarı örnek teşkil etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Üst düzey yöneticilerde kadın oranını yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyoruz”

2025’e kadar toplumsal cinsiyet eşitliği prensiplerine bağlı kalarak üst düzey yöneticilerde kadın oranını, evrensel optimum katılımcılık oranına erişmek amacıyla yüzde 30’lara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Kayabaşı, “Sorumluluğumuzun kapsamını genişletmek için ‘en büyük zenginliğimiz’ olarak ifade ettiğimiz 5 bin kişilik geniş ailemizle kolektif süreci başlatıyor, "BİZ Eşitiz" diyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana bizi biz yapan temel değerlerin ışığında mevcut adil ve fırsat eşitliğine dayanan kurum kültürümüzü, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için güçlendireceğiz. BİZ Eşitiz projesi ile gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalardan büyük heyecan duyuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.