5 °C

KOBİ'leri ve girişimcileri uzmanlarla buluşturacak

Girişimci Ersin Mete Ertürk'ün kurduğu Eksperin.com, yardıma ihtiyacı olan KOBİ ve girişimcileri, konunun uzmanıyla görüştürecek.

KOBİ'leri ve girişimcileri uzmanlarla buluşturacak

Çoğu firma sahibi ve girişimcinin en başta gelen sorunlarından olan, bir bilene ulaşıp ondan fikir ve tavsiye alabilme konusuna, teknoloji sektöründen yenilikçi bir çözüm geldi. Eksperin.com isimli site, tamamen kendi gerçekleştirdikleri yazılım sayesinde, Türkiye’de ilk defa, fikir ve tavsiyeye ihtiyacı olan kişilerle, konusunda uzman kişileri, özel bir telefon numarası ve şifre ile platform üzerinden telefon yoluyla bire bir görüştürüyor. Böylece farklı şehirlerde yaşayan kişiler de, yüz yüze görüşmeye gerek kalmadan, istedikleri zaman, diledikleri yerden kolayca görüşerek hizmet sunup, yine hizmet alabiliyor. Sitenin amacı, girişimci ve KOBİ'lerin işlerini büyütebilmek veya yanlış giden şeyleri görerek önlem alabilmeleri için ne zaman isterlerse konusunda uzman kişilere kolayca ulaşabilmelerini sağlamak.

Eksperin.com’un bir ürün yerine kişiselleştirilmiş bilgi ve deneyim satıyor. Girişim, özellikle girişimci ve KOBİ'lerin sektörde yaşadıkları en büyük sorunlardan birinin, işleriyle ilgili özel olarak soru sorup fikir alabilecekleri uzman kişileri bulmak ve bulsalar da onlara soru sorarak fikir alacakları bir ortam olmaması düşüncesinden hareketle hayat buldu. Site, bilgi, fikir, tavsiye ve deneyime ihtiyacı olan kişilerle, uzmanlıklarını profesyonel olarak gelire çevirmek isteyen kişileri özel yazılım sayesinde telefon yoluyla bire bir görüştüren bir köprü görevi üstleniyor.

Girişimci ve KOBİ'lere sunduğu faydanın yanında sitenin, uzmanlar için de bir ek gelir yaratıyor olması işin en can alıcı noktalarından. Çünkü Türkiye’de özellikle danışman ve avukatların en çok yakardığı konuların başında verdikleri bilginin ve sundukları hizmetin karşılığını alamamaları, hatta bazen de danışmanlık ücretlerini tahsil edememeleri geliyor. Bu sebeple Eksperin platformu bu tarz sorunlarla boğuşan uzman ve danışman bireylerin sorununa da çözüm sunmuş oluyor. Platform sayesinde hem yeni müşterilere ulaşıyorlar hem de sundukları hizmetin karşılığı olarak ödemeleri garanti altına alınmış oluyor.

Sitenin çalışma şekli oldukça basit. Şirket ekibinin tamamıyla özgün olarak gerçekleştirdikleri özel bir yazılım sayesinde, platformda uzman olarak yer almak isteyen kişiler hızlıca başvuru yapıp kendileri için dakika ücreti belirliyorlar. Platform tarafından kabul edilen uzmana en geç 24 saat içinde dönüş yapılıyor ve müşterilerle görüşebilmesi için hesabı aktive ediliyor. Müşteri, platforma gelip hangi kategoriden uzmanla görüşmek istiyorsa platform aracılığıyla ona istek gönderip randevulaşıyor ve 15, 30 veya 60 dakikalık görüşme seçeneklerinden birini seçiyor.

Daha sonra platform tarafından her iki kişiye de sabit bir telefon numarası ve görüşme için özel şifre veriliyor. İki taraf da randevulaşılan saatte numarayı arayıp şifreyi girerek görüşmeye başlıyorlar. Burada en önemli detaylardan biri, görüşme yapan kişilerin gizliliğinin sağlanması. Yani iki taraf da birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip değil. Daha sonra, görüşme bittiğinde, görüşme süresi ve uzmanın dakika ücretine göre hesaplanan tutar, müşterinin kredi kartından çekiliyor. Tutarın büyük bir yüzdesi uzman hesabına aktarılıyor, platform da sunduğu hizmet karşılığı kalan yüzdeyi komisyon olarak alıyor.

'Hedef, 1.5 milyon girişimcinin faydalanması'

Platformun kurucusu seri girişimci Ersin Mete Ertürk, “Eksperin, bizzat ben ve çevremdeki girişimcilerin ortak sorunu olan, konusunda uzman kişilere keşke istediğimizde ulaşabilsek durumu sonucu ortaya çıktı. Çünkü insanlar bazen öyle bir noktaya geliyor ki hızlı karar alması gereken durumlarda yaşadıkları tereddütü ve ne yapması gerektiğini bu yollardan daha önce geçmiş, aynı deneyimleri yaşayıp başarılı olmuş ya da başarısızlık yaşamış kişilere sorarak, onlardan fikir alma ihtiyacı duyuyor. İşte biz de Eksperin.com’da bunu kolay yoldan sağlıyoruz. Ulaşılamaz kişileri, benzersiz iş deneyimleri yaşamış, çeşitli kategorilerdeki uzmanları, ihtiyacı olan kişilerle teknolojik altyapımız sayesinde telefon yoluyla görüştürüyoruz. İş modelimizin farkı, özel sanal santral yazılımımız sayesinde iki tarafı telefon yoluyla görüştürmek. Bu sayede farklı şehirlerde yaşayan kişiler oturdukları yerden, istedikleri saatte görüşme yapabiliyorlar. Örneğin Anadolu’daki bir KOBİ’nin yetkilisi, İstanbul’da yaşayan bir uzman ile istediği saatte özel olarak görüşerek işletmesiyle ilgili fikir ve tavsiye alabiliyor. Bunun karşılığında da platformdan onaylı uzman, gelir elde ediyor.

Türkiye’de girişimcilik son yıllarda artan bir trend’de ilerliyor. Bu noktada hem girişimcilerin hem de KOBİ’lerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri, yeni başlayacakları proje veya devam eden işleriyle ilgili soru sorup fikir alabilecekleri kişilere ulaşabilmek. Amacımız özellikle KOBİ’lerin ve 1,5 milyon girişimcinin bu hizmetten yararlanarak işlerini büyütmelerini sağlamak” dedi.

İsteyen uzman ücretsiz hizmet verebilecek

Firma yetkilileri, yakında platformda özellikle iş hayatı, teknoloji, internet ve girişimcilik alanlarında uzman danışman olarak yer alacak tanınmış kişilerin de hizmet vermeye başlayacağını bildirdi. İsteyenlerin, görüşme gelirini diledikleri yere bağışlayabilmelerine olanak sağlayan bir yapı da kurduklarını belirten Ertürk “Burada da amacımız görüşmeden elde ettiği gelire ihtiyacı olmayan veya bir kısmını bağışlamak isteyenler için bir sosyal sorumluluk gerçekleştirmelerine yardımcı olmak. VIP link sayesinde de isteyen uzman hesabını belirli bir süre için ücretsize çevirip bu şekilde hizmet verebilecek ”dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.