15 °C

Koç'un kârı 562 milyon lira

Koç Holding’in konsolide gelirleri, ilk çeyrekte 15.7 milyar lira oldu. 715 milyon lira vergi öncesi kâr açıklayan holdingin, net dönem kârı 562 milyon lira oldu

Koç'un kârı 562 milyon lira

İSTANBUL - Koç Holding, 2014 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 15.7 milyar TL gelir elde ederken, 715 milyon TL vergi öncesi kâr ve 562 milyon TL ana ortaklık payları net dönem kârı gerçekleştirdi. Açıklanan sonuçla ilgili olarak, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, “2014 yılının ilk çeyreğinde yaşanan zorlu ekonomik ortama karşın, Koç Topluluğu tüm faaliyetlerini sağlam bir şekilde sürdürmeye devam etti. Ekonomik dalgalanmaların yaşandığı, yakın coğrafyamızda belirsizliklerin devam ettiği bu dönemde Koç Topluluğu olarak risk yönetimine ve tasarruf tedbirlerine ağırlık verirken, yılın geri kalan dönemi için sürdürülebilir büyüme stratejimiz ile ülkemiz için yatırımlarımıza var gücümüzle devam ediyoruz” dedi.

Koç Holding’in 2014 ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Türkiye'de tüketici güveninin 2014 yılının ilk çeyreğinde zayıf bir seyir izlediğine dikkat çekerken, bunun tüketim talebini de nispeten olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde kredi kartlarına getirilen kısıtlamaların ve artan faiz ve kurların da etkisiyle beklendiği üzere pazarın daraldığını vurgulayan Durak, yine ekonomik ortamın ve yeni düzenlemelerin etkisiyle bankacılık sektöründe de kredi ve mevduat büyümelerinde yavaşlama görüldüğünü ekledi. Ancak Avrupa’daki ekonomik toparlanmanın da etkisiyle yurtdışı talebin güçlenmesi sayesinde, sanayi üretiminin ilk çeyrekte artış gösterdiğini vurgulayan Durak sözlerini şöyle sürdürdü: "İhracatta ise 2014’in ilk çeyreğinde %8.9’luk artış olurken, gerek zayıf TL gerekse iç talepteki durgunluk nedeniyle ithalat %2.2 gerilemiştir. Bunun sonucunda cari işlemler açığında da daralma gözlenmektedir."

'Kredi notumuzu muhafaza ediyoruz'

Koç Holding'in artan global politik risk ve yavaşlayan ekonomik büyüme ortamına gösterdiği yüksek direnci kanıtlayan en önemli gelişmenin, uluslarası derecelendirme kuruluşları Moody's ve S&P'nin Koç Holding uzun vadeli kredi notunu ve görünümünü 2014'ün ilk çeyreğinde muhafaza etmesi olduğuna da dikkat çeken Durak, "Nisan ayında Moody's, Koç Holding'in uzun vadeli kredi notunu Baa3 olarak korumuş ve görünümünü ise pozitif olarak teyit etmiştir. Böylece Koç Holding Moody's tarafından pozitif görünüme sahip tek Türk şirketi olmuştur. Aynı dönemde, S&P de Koç Holding'in TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinde muhafaza edip, görünümünü durağan olarak teyit etmiştir" dedi.

'Yatırımlara hızla devam ediyoruz'

Turgay Durak, 2014 yılının ilk çeyreğinde faaliyet gösterilen her sektörde yatırımların planlandığı şekilde devam ettiğini de belirtirken, Koç Topluluğu'nun tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçtiğini hatırlattı. Durak, sözlerini şöyle sürdürdü: "2014 Kasım ayında faaliyete geçmesi beklenen 2.7 milyar dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm projesi için toplamda 2,3 milyar dolar, ilk çeyrekte ise yaklaşık 240 milyon dolar harcandı. Birinci çeyrek sonunda yüzde 94'ü tamamlanan projeyi faaliyete geçirdiğimizde Türkiye'nin enerji ithalatını yıllık net 1 milyar dolar azaltacağız. Otomotiv sektöründe ise Ford Otosan'ın kapasitesini 330 bin araçtan 415 bin araca çıkaracak ve tüm ürün gamını yenileyecek yatırımının 2014 yılı ikinci çeyrekte tamamlanması planlanıyor. 2014 ilk çeyreğinde 226 milyon TL yatırım harcaması yapan Ford Otosan'ın geliştirdiği yeni Ford Courier için Gölcük'teki ikinci fabrikanın inşaatı tamamlandı, ön imalata mart ayında başlandı ve aracın lansmanı yapıldı. Fabrikanın resmi açılışı Sayın Başbakanımızın katılımıyla 22 Mayıs'ta yapılacak. Yeni Transit üretimine ise Ocak 2014'te başlanmış olup, mart ayında lansmanı yapılmıştır."

Koç Topluluğu’nun sponsorluğunda gerçekleşen Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları'nın 2014 maratonunda 185 üniversiteden 22 bin sporcunun 46 branşta mücadele ettiğini de belirten Durak, "19 Nisan-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Koç Fest, bu yıl da gittiği şehirlere mini olimpiyat ruhunu taşıyor. Koç Fest'te gençlerimizin henüz dünyada bile yeni olan branşlarda yarışıyor ve birçok amatör branş Koç Fest ile güç kazanıyor. Koç Fest’in ilk şampiyonlarının haberleri, başarıları bizleri gururlandırdı. Üniversitelerin spor salonlarındaki izleyici sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Kayseri'de gerçekleşecek büyük finallerde tüm üniversiteli sporcularımıza başarılar diliyorum. Bu yetenekli gençlerimizin olimpiyatlar da dahil uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil edeceğine yürekten inanıyorum" dedi.

'Vehbi Koç Vakfı geleceğe yatırım yapıyor'

Turgay Durak, Türkiye'nin ilk özel vakfı olarak 1969 yılında kurulan Vehbi Koç Vakfı'nın ülkemizin kalkınmasına destek olmak ve Türk toplumunun gelişimine katkıda bulunmak amacıyla eğitim, sağlık ve kültür alanlarında yatırımlara devam ettiğini de hatırlattı. Bu yıl ikincisi yayınlanan Vehbi Koç Vakfı Faaliyet raporunda Vakfın 2013 yılı çalışmalarının röportajlarla zenginleştirilerek anlatıldığını ifade eden Turgay Durak sözlerini şöyle sürdürdü: "Vehbi Koç Vakfı, eğitim alanında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürüttüğü model okul projesi ile, sağlık alanında Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsü projesi ile ve Kültür alanında da yaşayan bir merkez olması hedeflenen Çağdaş Sanat Müzesi ile ülkemize değerli eserler kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.