20 °C

Kozlusan, bu yıl 5 bin kazan ve soba üretmeyi hedefliyor

Tarım makineleri imalatıyla başladığı üretim serüvenine ısıtma ürünleri ile devam eden Kozlusan, ürettiği kazan ve sobaların yüzde 30’unu ihraç ediyor. Firmanın müşterileri arasında Avrupalılar da var, Amerikalı ve Uzakdoğulular da…

Kozlusan, bu yıl 5 bin kazan ve soba üretmeyi hedefliyor

Ahmet USMAN

Geçen yıl lazer sac kesim makinesi, 4 eksenli kaynak robotu ve tam otomatik toz boya hattı yatırımları ile kapasitesini ve teknolojisini yükselten Kozlusan, bu yıl 5 bin 600 adet kalorifer kazanı ve soba üreterek, bunun yüzde 30’unu ihraç etmeyi hedefliyor.

Kozlusan’ın 1978’de Salih Kozlu tarafından Manisa’nın Akhisar ilçesinde tarım makinaları imalatı ile faaliyetlerine başladığını dile getiren Genel Müdür Aysel Kozlu, “2000 yılında kalorifer kazanı üretimine adım attık. Şu an 15 bin metrekare kapalı alana sahip tesisimizde 150 çalışanımız ile ısıtma sektörünün öncü firmaları arasına girdik. Yılda yaklaşık 5 bin adet kazan üretiyoruz ve bunun yüzde 30’unu Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Yurt içi ve yurt dışındaki pazarlama ve satış organizasyonunu bayilerimiz aracılığıyla gerçekleştiriyoruz” dedi.

200 noktadaki yetkili servis ağı ile müşteri ihtiyaçlarına en kısa zamanda cevap verdiklerini belirten Kozlu, “Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda 10 bin Kcal/h kapasiteden, 1 milyon Kcal/h kapasiteye kadar pellet ve kömür yakıtlı kat kaloriferleri, merkezi sistem kalorifer kazanları, sera ve çiftlik ısıtma sistemleri, kurutma sistemleri, pellet sobaları ve brülörlerinin üretimini ve satışını gerçekleştiriyoruz. 2016 yılı global çapta ve ülkemiz içinde yaşanan siyasal ve ekonomik sıkıntılara rağmen bir önceki yılın satış adetlerini küçük bir oranla geçmeyi başardık. 2017 yılı itibari ile de 5 bin 600 kazan/ soba üretmeyi ve üretilen tüm bu adetleri satışa dönüştürmeyi hedefl iyoruz. İhracat da bu satışlardan yüzde 30 oranında pay alacaktır” diye konuştu.

"Yüksek verimli ısıtma kazanları üretiyoruz"

Geçen yıl ek bina yatırımlarını tamamlayarak 15 bin metrekare kapalı alana ulaştıklarını hatırlatan Kozlu, “İş akışımıza uygun olarak üretime yeni hatlar ekledik ve mevcut hatlarda da revizyon yaptık. Üretime eklediğimiz üç yeni hat yatırımımızdan ilki uluslararası tanınırlık ile ihracatı arttırmak adına yenilikçi üretime yönelik, teknoloji odaklı yatırım projesi konulu başarılı bir Zafer Kalkınma Ajansı projesi bağlamında bünyemize katılan lazer saç kesim tezgahı yatırımı. Bu tezgahımız kusursuzca sacı işleyerek kaliteyi yükseltti ve üretim kapasitemizi arttırdı” dedi.

Geçen yıl yaptıkları ikinci yatırımlarının 4 eksenli kaynak robotu olduğunu belirten Kozlu, şunları söyledi: “Bu, yapmış olduğumuz ikinci robot yatırımı. Yeni teknoloji bu makine ile üretmiş olduğumuz ürünler kusursuz ve yüksek kaynak kalitesine sahip. Üstelik, robot kaynak makinesi üretim kapasitemize yukarı yönlü ivme kazandırıyor. Üçüncü yatırımımız ise tam otomatik toz boya hattı. Mevcut boya hattımız üretim adedimize yetişemiyordu. Bu yatırım sayesinde hızlı ve çok daha kaliteli boyaya sahip ürünleri müşterilerimize sunmaya başlıyoruz.”

Fabrika bina yatırımı ve üretim hatlarına yapılan son teknoloji yeni yatırımlar ile üretim kapasitelerini sürekli yükselttiklerini vurgulayan Kozlu, “Bundan sonraki dönemde yeni Ar-Ge projeleri ile ürün çeşitliliğini daha da arttırma yönünde yatırımlarda bulunmaya devam edeceğiz. Yenilikçi projeler üreten Ar-Ge ekibimiz ile son donanıma sahip laboratuvarlarımızda termal, mekanik, ve elektronik kontrollerini kalite standartları doğrultusunda gerçekleştirerek yüksek verimli ısıtma kazanları üretiyoruz. Müşteri odaklı çalışanlarımız ile ürünlerimizi ‘önce kalite, önce hizmet, önce memnuniyet’ ilkesiyle üreterek Kozlusan markasının güvenilirliğini Manisa’dan tüm dünyaya duyuruyoruz” dedi.

Yakıt kalitesi için de çalışıyor

Isıtma sektöründe çevreye dost teknolojik ürünler tasarlayıp üreten bir firma olarak kazanların kullandığı yakıtların kalitelerinin Türkiye’de standartlar çerçevesinde olmamasından yakınan Aysel Kozlu, “Dolayısıyla ideal standartta olmayan bir yakıtla karşılaşan son tüketici ısınma konforunda ve maliyetinde mağdur oluyor. Son tüketicinin yakıtın kalitesini tespit etme şansı yok. Birçok yakıt üreticisine kaliteli yakıt üretmelerinin gerekliliği konusunda elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Ülkenin birçok ayrı noktasında üretilen yakıtları test laboratuvarlarımızda test edip yakıt üreticisini yakıtın kalitesi konusunda bilgilendiriyoruz. Ancak ülkemizdeki yakıt kalitesi konusundaki tecrübelerin, test ve denetim yöntemlerinin artması gerekiyor” görüşünü ifade etti.

Yorumlar

  • İLHAN SAYGI AKHİSARLI OLARAK İLÇEMİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER YARATAN BU GÜZEL İŞLETMEMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM. HEMŞEHRİMİZ İLE GURUR DUYUYORUM. BABAMDA AKHİSAR MERKEZ ÇARŞIDA MANİFATURACIYDI. KÜÇÜK ESNAFLIKTAN BÖYLE BÜYÜK BİR İŞLETMEYE DÖNMEYİ BAŞARAN KOZLUSANI TEBRİK EDİYORUM. SELAMLARIMLA.....

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.