7 °C

KYOCERA, Bilgitaş'a ortak oldu

KYOCERA Document Solutions, Türkiye distribütörü Bilgitaş Büro Makinaları A.Ş’nin çoğunluk hisselerini satın alarak ortak oldu

KYOCERA, Bilgitaş'a ortak oldu

Dünyanın en büyük holdinglerinden, 68 bin çalışanı, 11 milyar euronun üzerinde cirosu olan KYOCERA Holding, Türkiye distribütörü olan Bilgitaş Büro Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin çoğunluk hisselerini satın alarak firmaya ortak oldu. Hedef, Türkiye’nin KYOCERA için bölgesel bir ihracat üssü haline getirilmesi ve yüzde 30’un üzerinde büyüme olarak belirlendi.

Ortaklık, 4 Aralık 2015 tarihinde Esma Sultan Yalısı’nda KYOCERA Document Solutions Global Satış Genel Müdürü Sho Taniguchi, Avrupa Başkanı Takahiro Sato, Bilgitaş Kurucusu Habib Pişan ve KYOCERA Bilgitaş Genel Müdürü Murat Ada’nın katıldığı imza törenini de kapsayan bir basın toplantısıyla duyuruldu. Basın toplantısında KYOCERA Bilgitaş Turkey Doküman Çözümleri A.Ş.’nin gelecek dönem hedefleri ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

'İşbirliği artarak sürecek'

Basın toplantısında KYOCERA Document Solutions Global Başkanı Takashi Kuki yerine bir konuşma yapan KYOCERA Document Solutions Global Satış Genel Müdürü Sho Taniguchi Türk ve Japon halklarının 19’uncu yüzyıldan bu yana dostluklarını sürdürdüğünü, yılda 200 binin üzerinde Japon gezginin Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirtti. KYOCERA ürünlerinin 30 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de kullanıldığını, bu işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da artarak süreceğini vurguladı.

23423432-001.jpg

'Maliyetleri asgariye indireceğiz'

Bilgitaş’ın kurucusu Habib Pişan, Bilgitaş’ın 33 yıllık başarı öyküsünün böyle bir aşamaya gelmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Her kurucunun şirketini evladı gibi gördüğünü anlatan Pişan, “Yeni hedefimiz, bu evliliğin doğurduğu işbirliği sayesinde müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermek, sunacağımız çözümlerle kopyalama maliyetlerini asgariye indirmek olacaktır. Tabi ki, pazar liderliğimizi sürdürmek ve ikincisi olmayan lider durumunda olmak vazgeçilmez hedefimizdir” şeklinde konuştu.

KYOCERA Document Solutions Avrupa Başkanı Takahiro Sato ise Türkiye’nin KYOCERA için ihracat üssü olacağını söyledi. Türkiye’den komşu ülkeler, Orta Asya ve Kafkasya’ya donanım ve yazılım ihraç edileceğini anlatan Sato, bunun için bir lojistik merkezi kurulacağını açıkladı.

'40 milyon euroyu geçecek'

KYOCERA Bilgitaş Genel Müdürü Murat Ada ise, Türkiye’de fotokopi pazarının, 2013 yılında 152 milyon Euro, 2014 yılında 182 milyon Euro ciro yaptığını ve pazarın yüzde 50’sinden fazlasını A3 segmentinin oluşturduğunu söyledi. Ada, KYOCERA markası ile A3 segmentinde Türkiye’de lider olduklarını, adetsel bazda yüzde 50 civarında bir pazar payına sahip olduklarını açıkladı. Ada, 2016 yılında ihracatın başlamasıyla birlikte cirolarının 40 milyon euroyu geçeceğini, önümüzdeki birkaç sene içinde de cirolarının iki katına çıkacağını açıkladı. Ada, önümüzdeki yıllarda büyük bir hızla büyümeye odaklandıklarını belirtti.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.