21 °C

Lila Group bu yıl 1 milyar TL’lik ciro hedefliyor

Çorlu’da ürettiği temizlik kağıtlarını dünyanın 3’te 1’ine ihraç eden Lila Group, yeni yatırımlarının ve ihracat performansının katkılarıyla 2019 yılı sonunda 1 milyar TL’lik ciroyu yakalamayı hedefliyor.

Lila Group bu yıl 1 milyar TL’lik ciro hedefliyor

Ender YAZICI

Türk temizlik kâğıtları pazarında yüzde 12’lik paya sahip olan Lila Group, yeni yatırımlarının ve ihracat performansının katkılarıyla 2019 yılı sonunda 1 milyar TL’lik ciroyu yakalamayı hedefl iyor. Şu anda 77 ülkeye ihracat yapan firmanın yeni pazar arayışları da sürüyor.

2018 yılını yüzde 30 büyüme ile kapattıklarını ifade eden Lila Group Genel Müdürü Alp Öğücü, “Çorlu’daki üretim tesisimiz, Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Ortadoğu, Kafk aslar ve Afrika bölgelerindeki tek kampüs altındaki en büyük kâğıt üretim tesisi konumunda yer alıyor. Üretim faaliyetlerimizi 140 bin metrekarelik alanda 150 bin ton kapasite ile sürdürüyoruz” dedi.

Maldivler’den Finlandiya’ya, Malta’dan Estonya’ya 5 kıtadan 77 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren Öğücü, “Ürünlerimizi Gürcistan gibi yakın ülkelerde görebildiğiniz gibi Güney Amerika’da Venezuella, Uzak Doğu’da Malezya gibi uzak ülkelerde de görebilmeniz mümkün. Yani dünyanın 3’te 1’ine yaptığımız ihracatla Çorlu’da üretiyor, dünya devleriyle rekabet ediyoruz” şeklinde konuştu. Bu yıl yeni müşterilere ulaşmak istediklerini ifade eden Alp Öğücü, “İhracattaki asıl atağımızı önümüzdeki günlerde yapacağımız yatırımların faaliyete geçmesiyle hisedilir şekilde yaşayacak ve rakamsal atağımızı gerçekleştireceğiz” diye konuştu. İstihdamı iki, üretim kapasitesini ise üç katına çıkarmak için yatırım çalışmalarını başlatacaklarını ifade eden Alp Öğücü, “2019 yılı için artan ihracatımız ve yeni yatırım çalışmalarımızın da katkısıyla, yaklaşık 1 milyar TL ciro ile yüzde 40’ın üzerinde büyümeyi hedefliyoruz” diye belirtti.

“İhracata yönelik 17 ürün piyasaya sürdük”

Yeni ürünlerin de raflardaki yerini almaya devam ettiğini ifade eden Öğücü, “Sadece geçtiğimiz yıl ihracata yönelik 17 ürün geliştirdik. Yurt içi pazar için ise 11 ürün geliştirdik ve yılı 28 yeni ürünle kapattık. Bunun son örneği olarak “Mayloooo!” serimizi verebiliriz. Bu seri ile müşterilerimizin bildiği Maylo kalitesini yine bildikleri Maylo güvencesi ile daha ekonomik olarak kendilerine sunuyoruz” dedi.

Aslan payını Çin aldı

Dünyada temizlik kâğıdı tüketiminin 2017 ve 2018 yıllarında öngörüldüğü şekilde yüzde 3’e yakın rakamlarda büyüme gerçekleştirdiğini belirten Alp Öğücü, Çin’in sergilediği performansa dikkat çekti. Pastadaki en büyük payı Çin’in elde ettiğini ifade eden Öğücü, “Bu büyümenin son 10 yıldır olduğu gibi aslan payını açık ara farkla Çin oluşturdu. Çin’in iç pazarındaki bu şiddetli büyümesi hammadde fiyatlarını etkilediği gibi aynı zamanda daha önce dünyanın alışagelmediği boyutlarda yatırımlar yapılmasına sebep oldu. Biz, Çin gibi ülkelerin şiddetli düzeyde kalkınması karşılığında daha fazla ve daha ölçekli yatırımlar yapmak durumunda kalıyoruz. Bu da gün geçtikçe bizi daha büyük sermayelere erişime, büyük planlar ve projeler yapmaya, daha entegre faaliyetler göstermeye zorluyor ve zorlayacak” dedi.

Türkiye’nin yeni yol haritasını oluştururken en çok ihtiyacı olan faktörlere değinen Öğücü şu değerlendirmede bulundu: “Ülkemizde ithalatın daha cazip olduğu, kurun daha düşük olduğu yılları hatırlarsak, ihracat odaklı üretim ve sanayi yatırımı daha geri planda kaldı. Onun yerine iç piyasaya dayalı sanayi daha çok odak noktası haline geldi. Fakat kurdaki değişimle beraber ihracat maksatlı sanayi yatırımları daha dikkate alınmaya başlandı. Tabii burada kurun tek başına belirleyici role sahip olmadığını, bununla beraber birçok faktörün Türkiye’nin yeni vizyonunda belirleyici olduğunu söylemeliyiz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap