Lila Group’tan Çorlu'ya 450 milyon TL’lik yatırım

İhracatta atağa geçen Türkiye’nin önde gelen temizlik kâğıdı üreticisi Lila Group, Çorlu’daki üretim kampüsünde 450 milyon TL’lik yeni tesis yatırımının startını verdi. 2020’de açılacak tesis, aynı kampüsteki Avrupa’nın en yüksek kapasiteli ikinci entegre tesisi olacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ömer Faruk MAVİ

2020’de açılacak tesis, aynı kampüsteki Avrupa’nın en yüksek kapasiteli ikinci entegre
78 ülkeye ihracat yapan temizlik kağıdı üreticisi Lila Group, Çorlu’daki fabrikanın yanına 450 milyon TL yatırımla yeni tesis kuruyor. Lila Group CEO’su Alp Öğücü, 2020’de açılacak tesisin Avrupa’nın aynı kampüsteki ikinci büyük entegre tesisi olacağını söyledi. Dünyanın 78 ülkesine ihracat yapan Lila Group, artan ihracat hacmi ve Türkiye’nin sektördeki büyüme potansiyeli karşısında üretim kapasitesini artırma kararı aldı. Şirket, Çorlu’da bulunan mevcut üretim tesisi ile aynı kampüste, 50 bin metrekare alan üzerine 450 milyon TL yatırım ile yeni bir üretim tesisi daha kuruyor.

Artan ihracat hacmiyle birlikte Türkiye’nin sektördeki büyüme potansiyeli ve sürekli artan nüfusuna karşılık üretim kapasitelerini artırma kararı aldıklarını belirten Lila Group CEO’su Alp Öğücü şöyle konuştu: “Çorlu’da şu anda tek çatı altında Doğu Avrupa, Türkiye Kafkaslar, MENA bölgesinde en büyük entegre üretim tesisi olarak faaliyetlerini sürdüren şirketimiz, yeni tesisimizin faaliyete geçmesi ile birlikte aynı kampüs içinde Avrupa’nın en yüksek kapasiteli ikinci entegre tesisi olma özelliği kazanacak. Hem ülkemize hem sektörümüze katacağımız değeri düşündüğümüz zaman heyecanımız ve gururumuz daha da artıyor.”

Kapasiteyi yüzde 50 artıracak

Tesisin 2020’nin ilk çeyreğinde faaliyete geçmesiyle şirket, mevcut bobin kâğıt üretim kapasitelerini yüzde 50 artırarak yılda toplam 220 bin ton kapasiteye, konverting yani markalı ürün kapasitemizi ise yılda 100 bin tondan 120 bin ton kapasiteye ulaştıracak. Bununla birlikte çalışan sayımızı da yüzde 35 artacak. Alp Öğücü, “Şu anda 78 olan ihracat yaptığımız ülke sayısını daha da artırarak pazar payımızı büyütmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yıllık 4 bin hanelik enerji tasarrufu

Yeni tesisin enerji tasarrufu da sağlayacağına dikkat çeken Öğücü, “Enerji tüketiminde toplamda yüzde 15 tasarruf sağlayacağız. Bu da yılda yaklaşık 1.5 milyon dolarlık enerji tasarrufu anlamına geliyor. Yani 4 bin hanenin tükettiği kadar enerjinin sürekli olarak kazanılması ve bu sayede enerji santralimiz aracılığı ile sisteme sunulacak” diye konuştu.

4. tesis yatırımı yolda!

Alp Öğücü, dördüncü bir tesis yatırımının da gündemlerinde olduğunu ve üç yıl içinde gerçekleşmesi planlanan bu yatırımın da 450 milyon TL civarında olacağını söyledi. Öğücü ayrıca, “İlk 9 aylık dönemi oldukça verimli geçirdik ve geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 30 bir büyüme sağladık. Bugün 900 kişiye istihdam sağlayan grubumuz, 2019'da yüzde 30 büyüme hedefliyor. Yeni yatırımla 2020’de ise yüzde 50 büyüme hedefliyoruz” dedi. Şirket, 2023'te Türkiye'de ilk 100 şirket arasına girmeyi hedefliyor.