Limak, Kuveyt'te 4.5 milyar $'lık terminal yapacak

Limak, Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olan Kuveyt yeni havalimanı projesinin temelini attı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aysel YÜCEL/KUVEYT

Limak tarafından yaklaşık 4.5 milyar dolar teklifle alınan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının temeli Kuveyt Emiri H.e. Sheikh Sabah Al–Ahmad Al-Jaber Al-Sabah ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atıldı. Proje, Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliği taşıyor.

Dün düzenlen törene Kuveyt Emiri Al-Sabah ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Kuveyt Veliaht Prensi H.e. Sheikh Nawaf Al–Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, Kuveyt Başbakanı Sheikh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah ile ülkeden çok sayıda bakan, büyükelçiler, işadamları, bürokratlar katıldı. 1,312 milyar Kuveyt Dinarı (yaklaşık 4.5 milyar dolar) teklif ile alınan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı işi, Türk müteahhitlik sektörünün, yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanan projede ana yüklenici olan Limak İnşaat, havalimanının bitmesinin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti verecek. Operasyona geçiş süreci de Limak tarafından yürütülecek.

'6 yıl yerine 4 yılda bitireceğiz'

Törende konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, işin alınma sürecinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük desteği olduğunu hatırlatarak, “Kuveyt’in yeni giriş kapısı olacak, dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster & Partners tarafından dizayn edilen ve bizim de inşaatını üstlendiğimiz bu önemli proje, dünyada eşi benzeri olmayan ikonik bir yapı özelliği taşıyor” dedi. Limak olarak her projeyi zamanından önce, üstün kalitede bitirmek gibi bir prensipleri bulunduğunu belirten Özdemir, “Burada da sözleşmede bize tanınan 6 yıl yerine 4 yıl gibi daha kısa bir sürede, yani zamanından çok daha önce ve layıkıyla bu projeyi tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Limak işletmeye de talip oldu

Havalimanını tamamlayacak tüm bağlantı projelerinin yapımı ile de ilgilendiklerini söyleyen Özdemir, “İşletmeye de talip olduğumuzu belirtmek isterim” dedi. Kuveyt’te yatırım yapmak ve özellikle kamu – özel sektör işbirliği alanındaki tecrübelerini bu ülkeye taşımak istediklerini de dile getiren Özdemir, “Bu sebeple Kuveyt Yatırım Destek Ajansı’nın izniyle yerel bir şirket kurduk. Bu şirket vasıtasıyla Kuveyt’te yatırım yapmak, Türk ve diğer uluslararası şirketlere örnek olmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’den mal ve hizmet tedariki

Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası, Leed Gold sertifikası alarak kendi alanında bu sertifikaya sahip en büyük yapı olmayı hedefliyor. Toplam 708 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 16 MW’lık kurulu güce sahip olacak. Kuveyt Havalimanı yeni terminal binası inşaatı ile ilgili kontrat geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Limak İnşaat tarafından imzalanmıştı. İnşaat süresince ortalama 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan projede çalışan sayısının 12 bine kadar çıkması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki öngörülüyor.

Yurt dışındaki projeleri artıyor

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, temel atma töreninin ardından yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi: “Limak olarak, havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda önemli projelere imza attık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Senegal Dakar Havalimanı’nı bu yıl sonunda tamamlayıp devreye alacağız. Mısır’da Kahire Havalimanı’nda ikinci terminal binasının inşaatı tamamladık. Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini bitirmek üzereyiz. Yine Rusya’da Volgograd’da bir terminal inşaatı işi aldık. Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nı inşa eden konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz.”

Mühendis Kızlar Projesi Kuveyt'te

Toplantıda Limak Vakfı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile Türkiye’de hayata geçirilen Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi'nin Kuveyt Üniversitesi ile imzalanan protokolle Kuveyt’e taşındığı bilgisi de verildi.

ENR listesinde 10 basamak yükseldi

1976 yılında kurulan Limak Şirketler Grubu, inşaat, turizm, çimento, enerji, altyapı yatırımları ve gıda sektörlerinde faaliyet yürütüyor. 17 ülkede faaliyet yürüten Limak’ın, iştirakleriyle birlikte 50 binin’in üzerinde çalışanı bulunuyor. Kuveyt Havalimanı inşaatını üstlenen Limak İnşaat ise geçen yıl dünyanın en büyük müteahhitlerinin yer aldığı ENR listesinde 10 basamak yükselerek 135. sırada yer aldı.

ERDOĞAN: İMZALANACAK STA YENİ UFUKLAR AÇACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Kuveyt’i her ziyaretlerinde ülkenin daha geliştiğini gördüklerini belirterek, “Gönül dünyamızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz ülkelerin, zalimler tarafından yıkılışına değil dirayetli ve adaletli liderler tarafından imarına şahitlik etmek istiyoruz” dedi. Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerle Türkiye nin ticaret hacminin 2016 yılında yaklaşık 17,5 milyar dolara ulaştığına işaret eden Erdoğan, “Potansiyellerimizi göz önüne aldığımızda bu da asla yeterli değildir. Aynı şekilde son 14 yılda Türk şirketleri bölge ülkelerinde 51 milyar doların üzerinde proje üstlendiler” dedi. Erdoğan, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin, Türkiye’yi iş birliği yapılacak “en önemli 5 ülkeden birisi” olarak kabul etmiş olmalarından büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Konsey arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasının hem Türkiye-Kuveyt ikili ticari ilişkilerine hem de genel olarak Körfez bölgesiyle ticarete yeni ufuklar açacağına işaret etti. Kuveyt’in 2035 Kalkınma Planı çerçevesinde inşa ettiği yeni uluslararası havaalanının ihalesinin bir Türk şirketine verilmesinin Türkiye ye duyulan güvenin tezahürü olduğunu kaydeden Erdoğan, 4,4 milyar dolar tutarındaki bu projeyle, Kuveyt’teki müteahhitlik sektörünün iç hacminin 6,5 milyar dolara yaklaştığını bildirdi.

PROJENİN KÜNYESİ:

- İşin Sahibi: Kuveyt Bayındılık Bakanlığı
- İnşaatı yapan: Limak İnşaat,
- Tasarım: Fosters & Partners, Gulf Consult ile birlikte
- Maliyet: 1.312 milyar Kuveyt Dinarı (4.5 milyar dolar)
- Süre: 6 yıl
- Kapasite: 25 milyon yolcu
- Alan: 708 bin metrekare.
- Uçak: 51 kapı; aynı anda 21 adet A380'e aynı anda hizmet kabiliyeti.
- Sertifikasyon: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) A kalitesine göre dizayn edildi


1 milyon metreküp beton kullanılacak
Üç yöne simetrik uzanan kanatlar şeklinde tasarlanan terminalin üç cephesi de 1.2 kilometre uzunluğunda. Orta alan yüksekliği 42 metreye ulaşan terminal yolcular için rahat ve kolay bir ortam sunacak. Proje, 1 milyon metreküpten fazla betonla 150 bin tondan fazla yapı çeliğine ihtiyaç duyacak. Terminal binasının yanı sıra 3.2 kilometre uzunluğunda servis tüneli, merkezi enerji ve sistem binaları yer alacak. Limak İnşaat projenin farklı aşamaları boyunca projeyi mühendislik, tasarım ve işletme öğrencilerine açacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir