17 °C

Meydan, kaporta üretimiyle 100 ülkeye ulaşacak

Otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet gösteren Meydan Group, ihracat hedeflerinde çıtayı yükseltiyor

Meydan, kaporta üretimiyle 100 ülkeye ulaşacak

YILDIZ DOĞRUER YEMİŞ

KONYA - Konya’da 43 yıldır otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet gösteren ve bünyesinde 6 şirket bulunan Meydan Group, yatırımlarını hızlandırdı. Şirket, geçen yıl eylül ayında çalışmalarına başladığı kaporta ve aksamları üretim tesisi için şu ana kadar 8 milyon TL’lik yatırım yaptı. Kısa süre içerisinde 2 milyon TL’lik ek bir yatırım yapmayı planlayan şirket, yeni tesisin ardından üretimini artırmayı ve yurtdışı çalışmalarına yoğunlaşmayı hedefliyor. 

Konya’da otomotive dair her türlü parçanın üretildiğini ancak kaporta ve aksam parçalarına yönelik bir üretimin olmadığını söyleyen Meydan Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Meydan, bu alandaki eksikliği gidermeyi hedeflediklerini vurguladı. “Bir aracın hangi parçasını üretirseniz üretin, kaporta ve kaporta aksamlarını üretmiyorsanız hep bir ayağınız eksik olur” ifadelerini kullanan Meydan, “ Bu noktadan hareketle 2013’te Meydan Group bünyesinde ‘Sevgili Metal Otomotiv Limited Şirketi’ni kurarak kaporta ve aksamlarını üretmeye karar verdik. Geçen yıl eylül ayında da üretime geçtik. Sevgili Metal Otomotiv adı altında kurduğumuz fabrikada tüm binek otomobillerin kaporta, çamurluk, panel, kapı, tavan ve diğer sac aksamları ile parçalarını üretiyoruz. Kurduğumuz kaporta ve aksamları fabrikasının Konya’da bir ilke öncülük ettiğini düşünüyoruz. Türkiye’de ise bu özelliğe sahip 7 tesis var” dedi. Büsan Özel Organize Sanayi’deki tesislerinde tüm binek otomobiller için kaporta, çamurluk, panel, kapı, tavan ve diğer sac aksam ve parçalarını ürettiklerini anlatan Meydan, özetle şu ifadeleri kullandı: “Ürünlerimizi yurt genelinin yanı sıra Avrupa Birliği ülkelerine ve Rusya’ya da gönderiyoruz. Yaptığımız kaporta ve kaporta aksamları yatırımıyla Konya’daki otomotiv ve yan sanayi sektöründe yeni bir alanın açıldığını düşünüyorum. Bu yeni alanın önümüzdeki süreçte Konya’da çok hızlı gelişeceğine inanıyorum.” Tesis için şu ana kadar 8 milyon TL’lik yatırım yaptıklarının altını çizen Meydan, kısa süre içerisinde 2 milyon TL’lik ek bir yatırım daha yapacaklarını belirtti. 

Üretimin yarısını ihracata kanalize edecek 

“Konya 4’üncü OSB’deki 30 bin metrekarelik alana sahip yeni tesisimizi önümüzdeki yıla kadar tamamlamayı hedefliyoruz” açıklamasını yapan Meydan, “Bu tesisimize taşınarak kapasitemizi en az dört kat artıracağız. Bununla birlikte ihracatımızı 100 ülkeye çıkarmak istiyoruz. Üretimimizin yüzde 50’sini de ihracata kanalize edeceğiz” dedi. Yeni tesis ile birlikte istihdamı 400 kişiye çıkaracaklarını söyleyen Meydan, “Türkiye’de otomobil üretimi yapan Fiat, Ford, Renault gibi markaların OEM tedarikçisi olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Tayvan Borsası’ndaki bir firma ile anlaşma aşamasındayız

Önümüzdeki günlerde yeni bir tesis daha kuracaklarını açıklayan Ömer Faruk Meydan, “Şu anda Tayvan Borsası’nda yer alan bir firma ile anlaşma aşamasındayız. Anlaşma sağlandığında 20 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirerek Konya’da büyük araçların plastik aksamlarını üreten bir tesis kuracağız” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap