15 °C

Mobil hipermarket açığını gördü 30 milyon $ yatırdı

Yeni nesil müşterinin mobil düşünen oyuncuya ihtiyaç olduğunu gören İstegelsin, marketi internete taşıdı. Şirket, Yahya Ülker ana yatırımcılığıyla, 30 milyon dolar yatırarak, 6 binden fazla çeşidiyle cebinizdeki hipermarket olmak için yola çıktı.

Mobil hipermarket açığını gördü 30 milyon $ yatırdı

Selenay YAĞCI

İSTANBUL - Son yıllarda giderek artan mobil uygulama trendinde, yeni soluk süpermarket. Fiziki mağazası olan marketler, mobil alışveriş uygulamalarını birer birer piyasaya çıkarırken, kapıya kadar teslim eden çeşitli kurye uygulamalarının da sayısı giderek arttı. Tüketici online ‘market’ alışverişi alışkanlığına yavaş yavaş alışırken, bu ekosisteme İstegelsin’den yeni bir atak geldi. Yeni nesil müşterinin mobil düşünen oyuncuya ihtiyaç olduğunu gören İstegelsin Kurucusu ve Genel Müdürü Sedat Yıldırım, Yahya Ülker ana yatırımcılığıyla, 30 milyon dolar yatırarak, market sektörüne mobilden girdi.

İstegelsin, 6 binden fazla çeşidiyle cebinizdeki hipermarket olmak üzere yola çıkmış bir şirket. Bu yılın ocak ayında mobil uygulamayla hizmet vermeye başlayan şirket, 140 farklı şirketten tedarik ettiği ürünleri kendi depolarında saklayarak soğuk zincir bozulmadan tüketicinin kapısına kadar teslim ediyor.

Kişiselleştirme yatırımları da yapan uygulama, sizi tanıyor, sizin ilgi alanlarınıza, sevdiğiniz ürünlere özel raf sistemi de oluşturuyor. Yaklaşık 2 yıl önce dünyada e-ticaretin ve özellikle gıda perakendeciliğinin hızlı büyüdüğünü gören Yıldırım, bu fikrin çalışmalarına başladığında yerel bir oyuncu olmadığını belirtti. Türkiye’de süpermarket pazarının yaklaşık 700 milyar TL olduğunu ifade eden Yıldırım, e-ticaretin payının yüzde 1 bile olmadığını kaydetti.

Datça gazozu, Bozcaada kurabiyesi de satıyor

Tüketicilerin son yıllarda dev marketler yerine evlerine daha yakın kolayca alışveriş yapacağını marketleri tercih ettiğini ve bu trendin de marketleri küçültüğünü söyleyen Yıldırım, çeşitlerin azaldığını, rafların birbirine benzediğini ve bu durumun da tüketicinin keşif ihtiyacını karşılamadığını kaydetti. Bu değişen tüketici anlayışına göre oluşturdukları iş modeliyle hizmete başladıkları dile getiren Yıldırım farklarını şöyle anlatıyor: “Bana göre hızlı teslim yapan kurye uygulamaları, bakkal gibi. Biz hipermarketler gibi daha çok çeşit bulunduruyoruz. Örneğin bir markete ya da bakkala gittiniz, sizin tercih ettiğiniz yoğurt markası x ancak markette y var. İşte bizde x,y,z hatta t gibi birçok yoğurt markasını var. Her markette bulamadığınız soya sosu örneğin, 5 çeşit var. Hatta Datça gazozu, Bozcaada kurabiyesi gibi niş ürünlerimiz de var.”

7 dağıtım merkezinde soğuk hava deposu var

Online süpermarket girişiminin ciddi yatırım gerektiren bir iş modeli olduğunu belirten Yıldırım, “Bu işe girerken kendimizi market olarak konumladık, altyapı yatırımı yaptık. İş modelimiz normal bir süpermarketten tek farkı fiziksel anlamda bir mağaza açmamak. Mağazamız yok ama soğuk hava depolarımızda ürünlerimiz. İstanbul’da mevcutta 7 dağıtım merkezimizde saklanan meyve, sebze ve etleri soğuk zincir kırılmadan, 1 saatlik zaman aralıklarıyla kapıya kadar teslim ediyoruz” diye konuştu. Şehirli insanın ana market markası, tercihi olmak istediklerini belirten Yıldırım, “Fiyat politakamız da markette neyse o. Çok pahalı değiliz. Marketlerle fiyat rekabetine de giriyoruz” dedi.

10 büyük şehire açılacak

İstanbul’un yüzde 98’ini kapsayacak şekilde dağıtım yapan İstegelsin’in gelecek planları arasında 10 büyükşehirde daha faaliyete geçmek var. Kısa sürede 500 binden fazla indirilme sayısına ulaşan uygulamasıyla 150 binden fazla aktif kullanıcıya hizmet veren istegelsin, hedefi ise kısa vadede kullanıcı sayısını 1 milyona ulaştırmak. Çok yakında ise web sitesi üzerinden de satış yapmaya hazırlanıyor. Ürün çeşitliliğimiz artmaya devam edecek olan şirket, çeşitliliğini gıda ve gıda dışı tüm ev ihtiyaçlarının yüzde 90’ını karşılayacak hale getirmek istiyor.

Ortalama sepet büyüklüğü 130 TL

İstegelsin’de ortalama sepet büyüklüğünün 130 TL’nin üzerinde. En çok gıda ve yemeklik ürün satın alınıyor. Kullanıcılar en çok siparişi 19.00-22.00 saatleri arasında verirken, en çok sipariş verilen lokasyon ise Kadıköy.

YAHYA ÜLKER DESTEKLEDİ

Eski bir Ülker çalışanı olduğunu söyleyen Sedat Yıldırım, son 3-4 yıldır dünyada e-ticarette en hızlı büyüyen alanın gıda perakendeciliği olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Bu fikir aklıma geldiğinde büyük yatırım olması gerektiğini de biliyordum. Yahya Ülker bu konuda güvendi ve ana yatırımcımız oldu. Sadece soğuk zincir değil” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap