12 °C

N1 Robot, özelleşmiş robotik çözümlerle fark yaratıyor

Beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi üreticileri için dünyada örneklerine az rastlanan ve Türkiye’de uygulaması bulunmayan özelleşmiş çözümler üreten N1 Robot, bu alanda yeteneklerini artırmayı hedefliyor.

N1 Robot, özelleşmiş robotik çözümlerle fark yaratıyor


Dilek FİDAN –KAYSERİ

Endüstriyel alanlarda ve hizmet sektöründe robotlu otomasyon sistemleri üretmek amacıyla kurulmuş olan N1 Robot, müşterilerinin ihtiyaçlarını tek elden çözmeyi hedefleyen bir mühendislik firması olarak sektördeki yerini korumaya devam ediyor. Firma bunun yanı sıra, manuel proseslerin robotlu otomasyon sistemine dönüştürülmesi ve mevcut robotlu üretim hatlarının gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda iyileştirilmesi ve modernizasyon alanında faaliyet gösteriyor. Ayrıca müşterilerine; danışmanlık, proje, kurulum ve satış sonrası hizmetler ile çözümler sunuyor.

Gelişen teknolojileri ve ihtiyaçları yakından takip ederek, süreçlerimizi bu değişimlere göre organize ediyoruz diyen N1 Robot firma sahibi Harun Aydemir,“Müşterilerin memnuniyetini kazanmak ve taleplerine her zaman cevap vermek için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Müşterilerimizi anlamak ve onları doğru yönlendirmek, hedeflerimizin başında geliyor. Bu nedenle müşterilerimize , sürecin en başından itibaren danışmanlık yapıyoruz. Yanlış yapılan projenin sadece firmalara değil, ülke ekonomisine de zarar verdiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda onlar adına süreci iyi analiz ediyor ve en doğru kararı vermeleri için önlerine gerçek tabloyu koyuyoruz. Robotlu otomasyon sistemleri alanında yılların bilgi birikimine sahip teknik ekip ve iş ortaklarımızla, müşterilerimiz için bir firma olmaktan daha çok çözüm ortağı olmaya gayret ediyoruz” dedi.

Abb, Fanuc, Kuka ve Yaskawa gibi sektörün önde gelen endüstriyel robot markalarının sistem entegratörü olduğunu söyleyen Aydemir, “Birlikte çalıştığımız firmalara projenin en başında robot markasıyla ilgili doğrudan bir yönlendirmemiz olmuyor. Öncelikle talep edilen prosesin robotlu çalışmaya uygun olup olmadığını analiz ediyoruz ve ardından robot markası ve modeli üzerinde durmaya başlıyoruz. Bu seçimi yaparken de firmanın daha önceden kullandığı bir markanın olup olmadığı, üretici firmaların prosese özel çözümü, kullanıcı kolaylığı, fiyatı gibi parametreleri göz önünde bulundurarak marka seçimini müşteriyle birlikte yapıyoruz. Firmamız satış sonrası süreçte bu markalar için; teknik servis, eğitim, validasyon, yedek parça, bakım ve onarım desteği de sağlıyor” diye ifade etti.

Aydemir, “Yeniliğe dayalı Ar-Ge stratejisi ile proje gerçekleştirmeyi ilke edinen firmamız; kaynak, kesim, yüzey işleme, makine besleme, taşıma, paletleme, paketleme, spreyleme ve kamera gibi birçok robotik otomasyon uygulamalarında anahtar teslimi projeler sunuyor. Bu bağlamda, beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi üreticileri için dünyada örneklerine az rastlanan ve Türkiye’de uygulaması bulunmayan özelleşmiş çözümler üretiyoruz. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz başarılı projeleri, önümüzdeki dönemlerde geliştirerek artırmayı hedefliyoruz”diye konuştu.

Satış sonrasında en önemli konunun eğitim olduğunu söyleyen Aydemir, “ Proje kurulum sonrasındaki en önemli süreç satış sonrası hizmetler. Bize göre, müşteri memnuniyetini belirleyen faktörlerin de başında geliyor. Üzülerek belirtmeliyim ki, ülkemizde birçok firmada çalışmayan robotları görüyoruz. Bunların büyük bir bölümünü de ikinci el robotlar oluşturuyor. Firma yetkilileriyle bu durumu görüştüğümüzde sorunun, projenin yanlış uygulanmasının yanında, satış sonrasında alamadıkları hizmetlerden de kaynaklandığını ifade ediyorlar.Satış sonrasında hizmet alamadıkları için robotlu sistemi devre dışı bırakan firmaların robotu kullanamadıkları için bu yola başvurduklarını gördük. Basit bir program değişikliğinde dahi entregratör firmaya bağlı kalmaları ve bunun için sürekli ücret ödemek zorunda olmaları, firmaları robotlarını kullanmama kararı almaya itiyor. Bu nedenle en başından beri eğitim hizmetlerimizi projelerimiz için bir opsiyon yerine, projenin vazgeçilmez parçası olarak görüyoruz”diye sözlerini sonlardırdı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap