20 °C

Nursan Kablo, bu yıl ihracat rakamlarını artırmayı hedefliyor

Nursan Kablo, ticarileşen Ar-Ge projeleri ile 2018 ihracat rakamlarını artırmayı planlıyor.

Nursan Kablo, bu yıl ihracat rakamlarını artırmayı hedefliyor

ÖMER FARUK MAVİ/KÜTAHYA

2017 yılında gerçekleştirdiği 27 milyon 427 bin dolar ihracat rakamı ile Türkiye'nin ilk 1000 İhracatçı Firması sıralamasında 715. sıraya yükselen Nursan Kablo, geçmiş yıllarda geliştirilen ve 2017 yılında ticarileşen Ar-Ge projeleri ile 2018 ihracat rakamlarını artırmayı planlıyor. Nursan Kablo'nun ürünlerini yüzde 75 ile 80 aralığında, dünyanın birçok ülkesine dolaylı ya da doğrudan ihraç ettiğini söyleyen Nursan Kablo Genel Müdürü Kağan Yamakoğlu, ''Bir önceki yıla kıyasla 2017 yılında, yüzde 35,4 ihracat artışı gerçekleştirerek, 27 milyon 427 bin dolara ulaştık. Nursan Kablo olarak kendi güncel rekorumuzu yeniledik'' dedi.

42 yıllık otomotiv sektör tecrübesine sahip Nursan Kablo'nun; Türkiye endüstrisinin içinde 62 yıldır aktif bir şekilde yer alan Nursanlar Holding iştiraki olduğunu belirten Kağan Yamakoğlu, Nursan Kablo olarak 2017 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 22,07 oranında ciro artışı sağladıklarını  ve geliştirilen Ar-Ge projeleri ile yukarıya doğru gidişi devam ettireceklerini dile getirdi. Kütahya 1 OSB, Tavşanlı OSB, Bulgaristan Burgas ve İstanbul'da toplam 57 bin metrekare üzerindeki kapalı alanlarda üretim yaparak müşteri ihtiyaçlarını karşıladıklarını bildiren Yamakoğlu, ''Nursan Kablo olarak tüm lokasyonlarda otomotiv yan sanayi alanında faaliyet gösteriyoruz. Toplamı 3 bin 151 kişi olan istihdamımızın çoğunu Kütahya bölgesinde gerçekleştiriyoruz. Kütahya’da Otomotiv sektöründe personel istihdamında Nursan Kablo olarak önde gekiyoruz. Toplam personelin bin 554'ü Tavşanlı fabrikasında çalışıyor ve bunların 695'i kadın, 859'u erkek çalışandan oluşuyor. Kütahya fabrikasında ise 472 çalışan ile üretimimizi sürdürüyoruz ve burada çalışanların, 272'si kadın, 200'ü erkek çalışandan oluşuyor'' şeklinde konuştu. Nursan Kablo'nun, 1976 yılında faaliyete başlayan Nursan Elektrik'in devamı niteliğinde 2010 yılında Tavşanlı OSB'de kurulduğunu, 2012 yılında alınan Ar-Ge Merkezi belgesi ile yeni projeler geliştirildiğini ve büyümede ivme kazandıklarını aktaran Yamakoğlu şöyle devam etti: ''Tavşanlı Fabrikasında faaliyete başladığımızdan bu yana her sene alınan yeni projelere bağlı olarak, makine ve ekipman yatırımlarını artırıyor, faaliyet gösterilen binalarda kullanım alanlarını geliştiriyoruz. Tavşanlı Fabrikasına ilave olarak Tavşanlı OSB'de malzeme ambarı için 5 bin metrekarelik bina kiralandı, 2015 yılında Kütahya 1. OSB'de bina alımı ile 11 bin 500 metrekarelik Kütahya Fabrikasında faaliyetlere başlandı. Bu gelişmelere paralel olarak ciromuz; Tavşanlı’da faaliyete başladığımız yıldan bu zamana kadar 3 katı artarken, Tavşanlı Fabrikasında 300 civarında personel ile başlayan iş gücümüz, 2 bin rakamını geçti. Bu güzel gelişmeler ışığında Nursan Kablo, 2016 ve 2017 yıllarında ISO tarafından yayınlanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 327. sırada yerini aldı''

Katma değeri yüksek projelerin sayısını artırmak istiyor

Nursan Kablo olarak 2018 yılı ve sonrasında tüm lokasyonlardaki mevcut yapının korunması ile birlikte Ar-Ge ve tasarım çalışmalarına daha fazla ağırlık verilerek, katma değeri yüksek projelerin artırılmasını hedeflediklerini açıklayan Yamakoğlu, ''Yeni projelerin kazanılmasında tasarım yetkinliği önem taşıyor. Tasarım gücünün geliştirilmesi ile müşterilerin ve projelerin çeşitlendirilmesi amaçlıyoruz. Potansiyel projelerin kazanılmasına bağlı olarak işgücündeki üretim miktarı ve cirodaki artış kendiliğinden gelişme gösterecektir'' şeklinde konuştu.

Yıllık cironun yüzde 1,5'unu Ar-Ge'ye ayırıyor

Nursan Kablo'nun bünyesinde, Tavşanlı ve Kütahya Şubesi olmak üzere 2 Ar-Ge Merkezi bulunduğunu ve bu merkezlere yıllık cirodan yüzde 1,5 oranında tutar ayrıldığını belirten Genel Müdür Yamakoğlu, '' 2012 yılında Tavşanlı'da kurulan Nursan Kablo Ar-Ge Merkezi, toplam 990 metrekarelik bir alanda ve 60 personel ile faaliyetlerini sürüdürüyor. 2017 yılında Kütahya'da kurulan 2. Ar-Ge merkezi ise 460 metrekarelik bağımsız bir alanda, 35 personel ile faaliyetlerine devam ediyor '' ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki kaliteli ve ucuz işçilik, sektördeki cazibesini koruyor

Otomotiv sektörünün; Türkiye için yıllardır önemli bir sektör olduğunu, yurtdışı bağımlılığın bulunduğunu ve global oyuncular tarafından yönlendirildiğini dile getiren Yamakoğlu, ''Türkiye'deki kaliteli ve ucuz işçilik sektör açısından cazibesini koruyor fakat hammadde ve yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin üretimindeki yurtdışı bağımlılığı, sektör açısından zayıf bir nokta oluşturuyor'' dedi. Elektrikli yerli araç projesinin hayata geçirilmesi ve başarıya ulaşılmasının, hem ülke hem de ülkedeki sektör firmaları açısından önemli olduğunu vurgulayan Kağan Yamakoğlu, ''Teknik yapabilirlikten ziyade, marka değeri yaratmak uzun yıllar içinde sabır, dikkat, özen ve finansal açıdan destek gerektiren bir süreç. Bu süreçte hem bu işi yönetecek iş adamlarının özverisi hem de devletimizin kararlı desteğinin eksilmemesi önem taşıyor'' diye konuştu. Yerel markaların geliştirilmesinin, rekabetçi hale gelmesinin ve yerli tedarikçiler ile çalışılmasının sektörün Türkiye lehine gelişmesi açısından önem taşıdığını ifade eden Yamakoğlu, Ar-Ge desteklerinin de artırılarak geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap