Omsan, 2018'de 28 milyon TL yatırım yaptı

2018 yılında altyapı, araç, depolama, teknoloji alanlarında yaklaşık 28 milyon TL tutarında yatırım yaptıkları bilgisini veren Omsan Lojistik Genel Müdürü A. Bülent Sabuncu, bu sene de aynı alanlarda yatırımlara devam ederek hedeflerini daha ileriye taşımayı planladıklarını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Omsan Lojistik olarak bugün itibarıyla 800 özmal ve 550 tedarikçi aracından oluşan karayolu nakliye filosu ile 82 adet özmal vagon, 415 adet kiralık vagon, 15 adet kiralık lokomotif, 180 adet özmal konteyner ve 110 adet de kiralık konteynerden oluşan demiryolu filosuna sahip olduklarını açıklayan A. Bülent Sabuncu, ayrıca 30 bin 100 DWT büyüklüğünde kuru yük ve 4 bin 500 DWT büyüklüğünde pnömatik tahliye sistemine sahip çimento gemilerinin de bulunduğunu söyledi. Depo yönetimi hizmeti de verdiklerini aktaran Sabuncu, depolama hizmetleri kapsamında İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara Fransa ve Fas ile birlikte 150 bin metrekare depolama alanlarının bulunduğunu; Bursa, İstanbul, Kocaeli, Romanya ve Fas’ta 850 bin metrekare araç park sahasına sahip olduklarını bildirdi.

Demiryoluyla 2.5 milyon ton demir cevheri taşıdı

2018’de yaklaşık yüzde 30 büyüdükleri bilgisini veren A. Bülent Sabuncu, böylece yılı hedefleri doğrultusunda tamamladıklarını söyledi. 2018 yılında 152 özmal araç ve 300 sürücü ile 13 milyon kilometre yol kat ederek, toplam 1 milyar litreye yakın ürün taşıdıklarını bildiren Sabuncu, demiryoluyla da 2.5 milyon ton demir cevheri taşıdıklarını açıkladı.

Ayrıca Çimento fabrikalarının üretimi için gerekli olan kömür, cüruf, petrokok, klinker gibi ürünlerin taşımalarını kara ve demiryolu ile gerçekleştirdiklerini kaydeden Sabuncu, karayolu filoları ile 1.6 milyon ton çimento ve 11 milyon ton demir-çelik taşıdıklarına dikkat çekti.

Öte yandan İzmit-Köseköy ile Mersin-Yenice arasında demiryoluyla yurtiçi otomobil bayi dağıtımı projesini başlatarak, Türkiye lojistik sektöründe bir ilki daha gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Sabuncu, şöyle konuştu: “Türkiye’den Polonya’ya ilk intermodal taşıma projesini de hayata geçirdik. Türkiye’de ve Fransa’da ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’ alarak izinli gönderici statüsü kazanan ilk lojistik firmalarından biri olarak Türkiye ve Avrupa’nın en büyük 16 otomotiv markasına katma değeri yüksek bitmiş araç lojistiği hizmeti sunduk. Özmal oto taşıma filomuz ve üç kıtaya yayılmış 850 bin metrekare stok sahamız ile 600 binden fazla taşıt aracına hizmet verdik. Omsan Denizcilik olarak Akdeniz-Karadeniz limanları arasında faaliyetlerimizi sürdürerek yaklaşık 5 milyon ton dökme yük taşıması ve komple parsiyel yüklemeli konteyner taşımalarında 10 bin TEU’luk bir performansa eriştik.”

Fas’ta, yeni hizmetlerini devreye almayı planlıyor

Yurtdışı yapılanması konusunda girişimci şirketlerden biri olduklarını belirten A. Bülent Sabuncu; Fransa, Romanya, Rusya, Fas ve Kazakistan’da yerleşik bağlı şirketleriyle etkin lojistik faaliyetleri yürüttüklerini aktardı.

Otomotiv lojistiği alanında bu sene Fas’ta yeni ve katma değeri yüksek hizmetleri devreye almayı planladıklarını açıklayan Sabuncu, “Yeni ülke açılımları ve tüm taşıma modlarında yurtdışındaki iş ağının genişletilmesiyle beraber yeni ortaklıkların ve iş modellerinin tesis edilmesini hedefliyoruz. Yurtdışındaki mevcut şirketlerimizin faaliyetlerinin geliştirilmesi, Kazakistan’ın yapılanması üzerinden Orta Asya, BDT ve Çin ile Türkiye arasındaki ticaret trafiğinden daha fazla pay almaya yönelik yeni projelerin üstlenilmesini; yanı sıra denizcilik alanında konteyner taşımacılığı faaliyetlerinin ve özellikle Türkiye-Avrupa arasında intermodal taşımacılık projelerinin geliştirilmesini planlıyoruz” dedi.

Yıllık 1.2 milyon kolinin mikro dağıtımını gerçekleştiriyor

Omsan Lojistik olarak depo operasyonları kapsamında serbest depolama, antrepo, yerinde yönetim, katma değerli hizmetler ve otomasyonel çözüm hizmetlerini başarılı bir şekilde yerine getirdiklerine dikkat çeken A. Bülent Sabuncu, depolama hizmetlerinde WMS (Depo Yönetim Sistemi) yazılımını kullandıklarını bildirdi.

WMS yazılımının sunduğu esneklik sayesinde barkod kontrollü süreçler ile müşterilerine 7 gün 24 saat web tabanlı stok bilgisi sunduklarını söyleyen Sabuncu, 150 bin metrekare ve 140 bin palet kapasiteli depolarında müşterilerine hizmet verirken, aynı zamanda aktarma merkezlerinden yurt geneline yıllık 1.2 milyon kolinin mikro dağıtımını gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Etiketler