Orka Holding'in hedefi İtalya'yı fethetmek

Bu yıl Sardinya, Bolonya ve moda ve sanatın kalbi Floransa’da mağazalar açtıklarını belirten Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu, “Bu gidişle İtalya'yı fethedeceğiz” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Osman KILIÇ

Dünya modasının kalbi İtalya’da her yıl yüzde 100 büyüdüklerini vurgulayan Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Bu gidişle İtalya'yı fethedeceğiz” dedi.

Damat, Tween ve D’S Damat markalarıyla ilgili yeni gelişmeleri aktaran Orakçıoğlu, İtalya pazarında 9 kentte 9 günde 9 satış noktası açma başarısı gösterdiklerini söyleyerek, “2017 yılında Roma gibi marka kentlere de girdik. Bu yıl Sardinya, Bolonya ve moda ve sanatın kalbi Floransa’da mağazalar açtık” diye konuştu. Milano’da showroomları da olduğunu da kaydeden Orakçıoğlu, “Bu sayede aralarında Brezilya, Meksika, Kanada, Malezya, Peru, Panama, Endonezya ve Avustralya gibi ülkelere ürün pazarlamaya başladık” şeklinde konuştu. Orakçıoğlu şöyle devam etti: “Aralarında Floransa, Kiev, Frankfurt, Saray Bosna, Üsküp ve İstanbul Yeni Havalimanı’nın da olduğu lokasyonlarda 20 mağaza açtık. Yıl sonunda yurt içi ve yurtdışında mağaza sayılarımız eşitlenecek ve toplam 420 olacak.” Halihazırda yaklaşık 3 bine yakın kişiye istihdam sağladıklarını bildiren Orakçıoğlu, bu yıl yüzde 10 oranında ek istihdam yaratmayı da planladıklarını sözlerine ekledi.

Kârlılık ve büyümede hedefler geçildi

Hem karlılıkta hem de yurtiçi ve yurtdışı büyümede yılın ilk yarısında hedeflerini geçtiklerini bildiren Orakçıoğlu “5 kıtada büyümeye devam ediyoruz, yılın ikinci yarısında açacağımız mağazaların anlaşmaları tamamlandı. Yakında Kanada Ottowa’da bir mağaza açacağız. Dubai, Johannesburg, Capetown ve Moskova dahil pek çok marka şehirde açılacak 20 mağaza ile yıl sonunda toplam 40 yeni mağaza açmış olacağız” dedi. Bu yıl yurtiçinde ve dışında bulunan mağazalarının sayılarını eşitlemek istediklerini kaydeden Orakçıoğlu, “Böylelikle yılsonunda yurtiçi ve yurtdışında mağaza sayılarımızın toplamı 420 olacak. Yine 2019 yılı sonunda ciroda 750 milyon TL, ihracatta ise 30 milyon dolar hedefliyoruz. Yurt dışında perakende ciromuz hali hazırda 60 milyon dolara ulaştı” diye konuştu.

E-ticarette de son üç yılda yüzde 100’ün üzerinde büyüdüklerini ifade eden Orakçıoğlu, “E ticarette 15 mağazanın yaptığı ciroyu yapıyoruz” dedi. Geçen yıl toplam cironun yüzde 5’inin e-ticaretten sağlandığını dile getiren Orakçıoğlu, Bu yıl hedef; cironun yüzde 7’sini e-ticaretten sağlamak” diye konuştu. Yeni havalimanındaki mağazalara ilgi büyük Yeni havalimanında yer alana Damat, Tween ve D’S Damat mağazalarının alışverişte uluslararası buluşma noktasına dönüştüğünü dile getiren Orakçıoğlu “Avustralya’dan İspanya’ya, Panama’dan Rusya’ya dünyanın dört bir yanından gelen yolcular, hali hazırda kendi ülkelerinden tanıdıkları markalarımızdan alışveriş yapmaya mağazalarımıza uğruyor. İki ayda yeni havalimanındaki mağazalarımızla satış hedeflerin üzerine çıktık” şeklinde konuştu.

Damat giyim markalarıyla “uçan ceket” üretiyorlar!

“Uçan ceket” olarak da adlandırdıkları yeni ürünleri olan ‘Ultra hafif’ ceketlerin büyük ilgi gördüğünü bildiren Orakçıoğlu, “İtalyan kumaştan, yüzde 100 yün olarak üretilen ceketlerimiz, vatka, tela, astar gibi malzemeler içermediği için gömlek hafifliğine ve doğal elastikiyete sahip. Erkeği fit gösteren, standart ceketlere göre de üretim aşaması oldukça zor olan ultra hafif ceketler, 400 ila 600 euroya alıcı buluyor” dedi. Ar-Ge, tasarım ve inovasyona dayalı güçlü üretim altyapısı ve kalite anlayışı ile dünyada en çok aranan markalar arasında yer aldıklarını söyleyen Orakçıoğlu, Başarılarındaki kilit noktanın “ulaşılabilir lüks” sunmak olduğunu vurgulayarak “Her yıl ciromuzu ve satış performansımızı yüzde 30'lar seviyesinde artırıyoruz. Dünyada en çok konuşulan ilk beş markadan biri olma hedefimiz adım adım gerçek oluyor” diye konuştu.