27 °C

Ortakçı, üretiminin yüzde 40'ını ihraç edecek

Yurtiçinde TUVASAŞ’a ihale ve direkt alımlarla cam üreten Ortakçı Cam’ın ürünleri yurtdışında ise Almanya’nın trenlerinde kullanılıyor. Firmanın bu yılki hedefi ise üretiminin yüzde 40'ını ihraç etmek.

Ortakçı, üretiminin yüzde 40'ını ihraç edecek

Raylı sistemlerde hem yurtiçi hem yurtdışı taleplerin arttığını belirten Ortakçı Cam Genel Koordinatörü Nurcan Tutal, 2019 yılında da raylı sistemlerin trend sektörlerden olacağını söyledi. 2018 yılında ciroda yüzde 20 artış yakaladıklarını kaydeden Tutal, bu yıl için de yine yüzde 20 seviyesinde büyüme hedeflediklerini belirtti. Aylık yaklaşık 50 bin metrekarelik otomotiv camı üretim kapasitelerinin bulunduğunu aktaran Tutal, 27 bin metrekarelik kapalı alanda 300 kişilik ekip ile faaliyet gösterdiklerini dile getirdi. Tutal, Ar-Ge ve tasarım birimlerinde ise yedi kişinin çalıştığını açıkladı.

İş makinelerine kabin camı üretimine başladı

Gerçekleştirdiği teknoloji yatırımlarıyla 2018 yılında ürün portföyünde çeşitliliğe giden Ortakçı Cam, iş makinelerine kabin camı üretmeye başladı. Yılın başında devreye aldıkları çoklu bombe yapan makine yatırımıyla da iş makinelerine kabin cam imal edeceklerini belirten Nurcan Tutal, “Bu yatırımla iş makinelerine kabin camları üretimine başlayacağız. Daha önce tek yönlü silindirik bombe yaparken, bu yatırımla iki yönlü bombe oluşturma imkanı buluyoruz. Gerek yurtiçi, gerek yurtdışındaki pek çok traktör firmasının kabin camlarının üreticisi olacağız. Türkiye bu ihtiyacını genelde Fransa’dan karşılıyordu. Bugün itibarıyla ithalatın da azalmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Söz konusu ürünün yurtiçindeki üçüncü üreticisi olacaklarını ifade eden Tutal, yeni yatırıma paralel olarak iş makineleri kabin camları ürün portföyü için Almanya ve İtalya’da yeni müşterilerle görüşme halinde olduklarının altını çizdi.

Ürünleri ticari araçlarda da kullanılıyor

Otomotiv sektöründe ana sanayiye giriş yapmayı hedeflediklerine değinen Nurcan Tutal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurtdışında Mercedes ve MAN’ın direkt üretim bandına ürün veriyoruz. Ürettiğimiz camı Macaristan’daki müşterimize ihraç ediyoruz. Onlar da çerçeveye alıp Almanya’ya gönderiyor. Macaristan’a Mercedes hattını besleyen kayda değer bir ihracatımız söz konusu. Mercedes Türkiye’ye de ürün göndermeye başladık. Üretimlerimiz ticari araçlarda kullanılıyor.”

Almanya’nın yanı sıra İspanya ve İtalya’nın da önemli ihracat pazarları arasında olduğuna dikkat çeken Tutal, 2018 yılında üretimin yüzde 25’ini ihracata kanalize ettiklerini, bu yılki hedeflerinin ise bu oranı yüzde 40’a çıkarmak olduğunu aktardı.

Her gün 40 masa camı üretiyor

Öte yandan firma, mermer görünümlü cam imalatıyla da mobilya sektörüne girdi. Makine yatırımlarına yaklaşık 4 milyon euroluk bütçe harcadıklarından bahseden Nurcan Tutal, İspanya’dan ithal ettikleri dijital baskı makinesi ile mermer görünümlü cam üretmeye başladıklarını söyledi. Mermer görünümlü camın mermere göre daha hafif ve daha düşük maliyet sunduğunu anlatan Tutal, söz konusu ürünün daha kolay şekil alması nedeniyle de avantaj yarattığı bilgisini verdi.

Kurulu kapasitenin saatte 8 metrekarelik üretim olduğunu dile getiren Tutal, “Her gün 40 adet masa camı imal edebiliyoruz. Yurtiçinde özellikle İzmirli mobilyacılardan yoğun ilgi gördük” ifadelerini kaydetti.