Passolig'den AYM kararına ilk tepki

Anayasa Mahkemesi'nin Passolig uygulamasının iptaline ilişkin başvuruları esastan görüşmeye karar vermesinin ardından, Passolig Yönetimi yazılı bir açıklama yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Passolig, Anayasa Mahkemesi'nin, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un elektronik bilet (e-bilet) uygulamasına olanak tanıyan hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuruyu esastan görüşmeye karar vermesiyle ilgili açıklamada bulundu. 

Yapılan yazılı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi'nden gelen iptal talebini, iptali istenen hükmün tüketici mahkemesinde görülen davada uygulanacak bir hüküm olup olmadığı noktasında usuli bir karar vererek esastan incelenmesine karar vermiştir. Bu süreç, yargılama usulüne uygun rutin ve olağan bir süreçtir" denildi. 

"Amaç şiddeti ve karaborsayı önlemek"

Passolig'in ikram kültürünü öldürdüğü, futbol maçı izlemek isteyenlerin istediği zaman maça gidemeyeceğine yönelik değerlendirmelerin "talihsiz" olarak nitelendirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Öncelikle belirtmeliyiz ki, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile uygulamaya alınan Elektronik Kart ve Elektronik Bilet Sistemi ile sporda şiddet olaylarının azaltılması, insanların küfür ve şiddetin olmadığı tribünlerde karşılaşmaları seyredebilmesi, biletsiz seyircilerin giriş yapmasının önlenmesi, çocuk ve kadınların daha çok stadyumlara gelmesinin sağlanması, şiddete ve olumsuz tezahüratlara sebep olan bireylerin tespit edilerek müsabakalardan men edilmesi ve karaborsa bilet satışının engellenmesi amaçlanmaktadır. Türk futbolunun gelişmesindeki en büyük engel olan şiddet ve düzensizliğin engellenmesi ile birlikte, tribünlerde özlenen o renkli günler, kardeşçe yan yana izlenen müsabakalar ve sadece futbolun konuşulduğu ortam geri gelecektir." 

Passolig sistemi kurulurken hem Türk futbolundaki ikram kültürünün (arkadaşları maça davet etme geleneği), hem de kurumsal taraftarların (sponsorlar, loca sahipleri, VIP koltuk sahipleri) ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sistemde önemli teknolojik geliştirmelerin yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"Passolig ile bilet transferi internet ortamında çok kolay bir şekilde yapılabilmekte, bilet sahibi bir yakınının yahut arkadaşının Passolig kartına saniyeler içinde biletini transfer edebilmektedir. Futbolseverler yine www.passo.com.tr üzerinden kombine transfer tanımlamalarını da saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmekte ve bu şekilde yakınlarını ve arkadaşlarını maça kolayca götürebilmektedir. Kurumsal müşteriler de loca ya da VIP koltuklarını Passolig kart sahiplerine tanımlayarak birçok kişiyi aynı anda futbol keyfine davet edebilmektedir."  

Maça davet edilen ve Passolig üyesi olmayan taraftarların, maç gününde bile birçok kanaldan en kısa sürede Passolig'e üye olup tek geçişlik kartları ile maça giriş yapma imkanına sahip olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi: 

"Dolayısıyla 'Passolig'in spor müsabakalarına gitmeyi zorlaştırdığı ve ikram kültürünü öldürdüğü' ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Passolig bu kültüre hizmet ettiği gibi, ana misyonu olan sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik çalışmalarda üzerine düşenleri yapmaya devam etmektedir. Passolig, Türk futbolunu şiddetten arındırmak, tribünlerin daha medeni bir şekilde futbol müsabakalarını izlemesini sağlamak, stadyumları dolduran yüz binlerin kombine konforunda spor keyfini yaşatmak için büyük bir hız ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürmektedir. Passolig kesintisiz olarak yoluna devam etmektedir." 
 

Bu konularda ilginizi çekebilir