21 °C

Petkim, 50. yılında 50 milyon dolarlık yeni yatırıma imza attı

Türkiye’nin üreterek büyüyen yerli hammadde devi Petkim, 50. yılında yeni bir yatırımı daha devreye aldı.

Petkim, 50. yılında 50 milyon dolarlık yeni yatırıma imza attı

Sedat ALP

İZMİR- Tekstil ve PET ambalaj üretimine hammadde sağlayan PTA fabrikasında 50 milyon dolarlık yatırım tamamlandı. Fabrikanın kapasitesi yıllık 70 bin tondan 105 bin tona ulaştı. 

Petrokimya sektöründe Türkiye’nin tek yerli hammadde üreticisi Petkim, 50 milyon dolar yatırımla kapasite artışı tamamlanan PTA fabrikasını törenle açtı. 

İzmir Aliağa’daki Petkim tesislerinde gerçekleşen törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı. Törende yeni yatırım hakkında bilgi veren Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, açılış yapılan fabrika ile PET şişe başta olmak üzere polyester elyaf, film, elektriksel yalıtım malzemeleri ve kimyasal yapıştırıcılar gibi birçok ürün grubunda vazgeçilmez bir hammadde üreticisi konumunda olduklarını söyledi. Fabrikada gerçekleştirilen yüzde 50’lik kapasite artışının yıllık üretimi 70 bin tondan 105 bin tona yükselttiğini belirten Korkut, “50 milyon dolar yatırımla ortaya çıkan kapasite artışımız sonrası PTA ürünümüzde yurt içindeki pazar payımız yükselecek, ithalata giden dövizimiz ülkemizde kalacak” dedi. 

2008 yılında özelleştirilmesinden bugüne 6 yılda sadece Petkim için 600 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini kaydeden Korkut, “Bugün açılışını yaptığımız bu yatırım da bunun bir parçası. 2015 yılı tamamında planladığımız yatırım tutarımız da 125 milyon dolar olacak. Ekonomi Bakanlığı tarafından stratejik teşvik kapsamında desteklenen Etilen ve PTA fabrikalarında büyüme yatırımları tamamlandı. Petkim üretim hacmi yüzde 13 büyüdü” diye konuştu. 

Tekstilin uluslararası rekabette Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu ancak hammadde açısından dışarı bağımlı  hale geldiğini vurgulayan Sadettin Korkut, “2014 itibarı ile ülkemizin PTA ithalatı yılda 500 bin tona yaklaştı. Türkiye’nin, Petkim PTA fabrikası gibi en az 5 fabrikaya daha ihtiyacı var. PTA ürünü en çok cari açık verdiğimiz ürünlerden biri. Artık daha büyük yeni PTA kapasitelerini konuşmamız gerekiyor” dedi.

Petkim’in yarım yüzyıllık birikimi, SOCAR Türkiye’nin liderliğinde ortaya çıkan Value-Site 2023 vizyonunun Petkim’le birlikte yeni değer zincirlerinin oluşmasını sağlayacağını kaydeden Korkut sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemizde yatırım ortamı iyileştikçe, kalıcı yatırımların gelmesi kaçınılmaz. Petkim yarımadası, kümelenme konsepti içerisinde, rafineri, petrokimya entegrasyonu ile yaratılacak sinerji, kurulacak yeni ürün fabrikaları ve enerji-lojistik yatırımları sayesinde ülkemizin en istisna bölgelerinden biri olacak. Yapılacak yeni yatırımlarla bölgenin, AR-GE’si, tecrübeli ve kaliteli iş gücü, limanı ve yatırımcılara sunduğu ek fırsatlarla Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinden biri olacağına tüm kalbimizle inanıyor ve destekliyoruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap