21 °C

Petkim 732 milyon lira kâr etti

Petkim, geçen yıl 4 milyar 533 milyon lira ciro elde ederken, brüt kârını 958 milyon liraya, net kârını ise 732 milyon liraya yükseltti.

Petkim 732 milyon lira kâr etti

Türkiye'nin ilk ve tek petrokimya şirketi Petkim, 2016 yıl sonu net kârını 732 milyon lira olarak açıkladı.

Petkim Petrokimya Holding AŞ'den yapılan açıklamada, şirketin geçen yıl itibariyle 4 milyar 533 milyon lira ciro elde ettiği belirtildi.

Bu dönemde şirket brüt kârının yüzde 33 artarak 958 milyon liraya, net kârının da yüzde 15 artışla 732 milyon liraya yükseldiği ifade edildi. Petkim'in net kâr marjının da yüzde 16 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Şirketin aktif büyüklüğünün geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 6 milyar 268 milyon liraya ulaştığı, bu dönemde Petkim'in kapasite kullanım oranının da yüzde 88 düzeyine çıktığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, "Petkim olarak, global ve lokal gelişmeleri yakından takip ettik. Pazar ve müşteri taleplerini hızla ve zamanında yanıtladık. Diğer bir deyişle, tüm iş süreçlerimizi optimum şekilde geliştirerek, 2015 yılından sonra 2016 yılında da rekor kârlılık marjına ulaştık. Kurduğumuz güçlü sistem ve yapıyla net satışlarımızda geçen yılki düzeyimizi korumakla birlikte, aktif büyüklüğümüzü 5,5 milyar liradan 6,3 milyar liraya yükselttik." ifadesini kullandı.

Petkim'in geçen yıla ilişkin finansal göstergeleri şöyle:

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.