14 °C

Philip Morris/Sabancı'dan 80 milyon dolar yatırım

Sabancı Holding'in yüzde 25 hissedarı olduğu Philip Morris, İzmir Torbalı'daki fabrikaya 80 milyon dolarlık yatırım yapacak

Philip Morris/Sabancı'dan 80 milyon dolar yatırım

Philip Morris/Sabancı Türkiye Genel Müdürü Enrique Jimenez, ihracat amaçlı kapasite artışına yönelik 80 milyon dolarlık yeni yatırım yapacaklarını söyledi.

G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi öncesinde gazetecilerle biraraya gelen Jimenez, "Türkiye'de bugüne kadar 680 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Dünyada 40'ın üzerinde fabrikası olan Philip Morris International, yeni yatırım için İzmir Torbalı'daki fabrikamızı seçti. 80 milyon dolarlık yeni yatırımla ihracat kapasitemizi artıracağız" dedi.

İhracat hacmini 2010 yılından bu yana yaklaşık üç kat artırdıklarını belirten Jimenez, 2014 yılını 160 milyon dolar ihracatla tamamladıklarını söyledi.

Ancak Jimenez, mevcut kapasite, üretim rakamı ve yeni yatırım sonrası ne kadarlık bir kapasite artışına gidileceği konusunda bilgi vermedi.

Philip Morris/Sabancı'da Sabancı Holding yüzde 25 hissedar konumunda bulunuyor.

Jimenez'in verdiği bilgiye göre, Philip Morris/Sabancı Torbalı fabrikasından ağırlıkla bölge ülkeleri olmak üzere, Fas ve İspanya'nın da bulunduğu 22 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Jimenez, yatırımın yıl sonu itibariyle tamamlanmış olacağını söyledi.

Türkiye'yi "yatırım yapmak için doğru yer" olarak tanımlayan Jimenez, "Türkiye hâlâ Avrupa dahil pek çok ülkenin üzerinde büyüyor. Bu çok pozitif bir etken. Mali disiplinin iyi olması da çok önemli" dedi ve ekledi: "Ancak yabancı sermaye için en önemli kriterlerin başında fikri mülkiyet haklarının korunması geliyor. Sahte ve kaçak ürün pazarını engellemenin yanı sıra, bürokrasiyi azaltmak da yabancı sermayenin Türkiye’ye olan ilgisi artırır. Türkiye’nin yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam edeceğini düşünüyorum."

           
              
 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap