Portföyü dengeleyen Mapfre ‘terzi usulü’ hizmet verecek

Mapfre Sigorta Genel Müdürü Alfredo Munoz, ‘değişim’ başlığı altında şirkette bir çok projeyi aynı anda yürüttüklerini anlatırken sektörde rekabetin arttığını da belirtti... Ece Ceyhun'un haberi...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ece CEYHUN

Toplam prim üretiminde 2 yılda yüzde 25-30’luk bir büyüme planlayan Mapfre’de mart sonu itibariyle yıllık yüzde 12 büyüme var. Büyümede yıllık bazda bu performansı ‘kârlılık’ odaklı bakış açısının ve portföy dengeleme adımlarının bir sonucu olduğunu aktaran Mapfre Sigorta Genel Müdürü Alfredo Munoz, “Biz portföyümüzü düzenliyoruz. Bizim şu anda temel hedefimiz hacimden ziyade kârlılığa odaklanmak. Bizim için en karlı branş, en güçlü olduğumuz taraftır. O da endüstriyel sigortalar. Grubumuzun kasko ile ilgili farklı ülkelerde önemli tecrübeleri var. Dolayısıyla kendimize kasko tarafında da güveniyoruz. Trafik karlı olmayacak. Trafikte kar olabilmesi için tarifelerde ciddi değişikliklere ihtiyacımız var. Trafikte tarifelere dokunamıyoruz. Enflasyondan kaynaklı maliyetlerin artmasıyla birlikte sonuçla mücadele etmek kolay değil. Dolayısıyla trafikte 2 yıldır hacmimizi düşürdük. Bu süre zarfında şirketi güçlendirmek için yatırımlarımıza da devam ediyoruz” dedi.

Endüstriyel işlerde terzi usulü çözümler üretmek gerektiğinin altını çizen Munoz, “Büyük projelerde müşterimizin spesifik taleplerine göre çalışıyoruz. Bir yandan ürünlerimizi ve sunduğumuz hizmetleri KOBİ tarafında güçlendirdik. Bu ekonomik dönemde KOBİ’ler nakitlerini muhafaza etme eğilimindeler. ‘nakit sorunu var, biraz bekleyelim’ refleksi gösteriyorlar. Bir noktada bu durum sona erecek. KOBİ tarafında müthiş bir potansiyel var” diye konuştu.

Yapıyı yeniden inşa ediyor

Munoz, değişim başlığı altında en çok önem verdikleri konulardan birinin de müşteri odaklılık olduğunu anlatırken “Müşteri odağında bütün ticari yapımızı değiştiriyoruz” dedi. Munoz şöyle devam etti: “Müşterimizi tanımak ve terzi usulü çözümler sunabilmek için bir çok çalışma yapıyoruz. Müşterilerimizin segment analizlerini yapıyoruz. Doğru müşteriye doğru ürünle temas kurmak önemli. Tabii bir de teknolojik dönüşüm var. IT tarafında önemli yatırımlar yaptık. Burada sürekli yeni projeler yaptık. Acentelerimize dönük yeni bir portal, kendi sistemimizin yeni bir versiyonunu da eylülde açacağız. Müşterilerimizin istediği ürünü aramadan, konsantre bir şekilde işlerini çözüme kavuşturabileceği online bir ofisimiz var. Mapfre Go adında. Facebook’ta bir chatbot’umuz var. Yazışarak teklif alabiliyor ya da sorularınıza cevap alabiliyorsunuz.”

Sektördeki gelişmeleri nasıl değerlendirdiğini sorduğumuzda ise Alfredo Munoz, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ekonomide sorunlar yaşanıyor ve tüm sektörler etkileniyor. Sigortada buna dahil. Diğer şirketlerden farklı olarak sigorta şirketleri finansal kar yazabiliyor. Bu sene de sigorta şirketleri kârı, finansal gelirlerden sağlayacak. Teknik tarafta negatif olacak. Geçen sene de negatifti. Kişi ya da şirketler ekonomik anlamda zorluk çekerken aynı poliçeyi satın almıyor. Daha ucuz bir poliçeyi seçenler arttığı gibi tahsilatlarda da sorunlar yaşanabiliyor. Kaskodan örnek verecek olursak yüzde 7 düşüş gördük. Trafik tarafında yüzde 1’lik bir düşüş var. Sağlıkta genel olarak insanlar poliçelerini tutuyorlar. Poliçe iptali olduğunda sağlıkta insanlar haklarını kaybediyor. Bu nedenle sağlık daha stabil bir ürün. Kurumsal sigortalar tarafında fiyat rekabeti çok arttı, fiyatlar çok aşağı indi. Şirketler daha küçük poliçeler alıyor. İnşaat ve yangında sıfır kara yaklaştık. Daha önce kârlı bir branştan bahsediyoruz. Yeni projeler durduğu için haliyle yeni poliçe de yazamıyorsunuz. Hayat tarafı da oldukça sıkışık. Çünkü kredilere çok bağımlı branş. Geçen sene hayat sigortalarının tamamı sadece yüzde 1 büyüdü. Enflasyon ise yüzde 20. Bu yıl yüzde 8 büyüme var. Ama bunun sebebi tamamen kredilerdeki hareket.”

Munoz, “Enflasyon bizim maliyetlerimizi çok fazla artırıyor. Oto ve sağlık tarafında enflasyondan darbe aldık. Tüm sektörlerde olduğu gibi enflasyondan kaynaklı artışları doğrudan müşterilerimize yansıtmamız mümkün değil. Hastaneler daha pahalı, yedek parçalar ithal edildiği için daha pahalı hale geldi. Umalım ki şu anki durum çok fazla devam etmesin” dedi.

Bu senenin kalan yarısına ilişkin beklentilerini sorduğumuzda ise Munoz’un cevabı şöyle oldu: “Çok uzun zaman devam etmemesini bekliyoruz aksi takdirde sigorta şirketleri zor durumda kalacaktır. Biz sigorta şirketleri açısından finansal gelirlere güvenmenin çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Faiz oranları düştüğünde finansal gelirler de aynı hızla düşer. Teknik kârlılık ise aynı hızda yükselmez. Biz grup olarak dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteriyoruz. Yüksek enflasyonun olduğu ülkelerde de faaliyet gösteriyoruz. Faiz düşüşü ile teknik kârlılık artışı arasındaki ‘gape’ her zam yaşanır. Buna da dikkat etmek gerekir.”

Şirketim 360 ile KOBİ’lere danışmanlık yapıyor

Mapfre Sigorta Genel Müdürü Alfredo Munoz, “KOBİ’ler için tamamen danışmanlık vermek için bir sistem oluşturduk. KOBİ’lere birkaç basit soru soruyoruz. Cevapları sisteme yüklüyoruz ve risk haritanızı çıkartıyoruz. Bunun sonucunda almanız gereken poliçeleri için öneriler sunarak şirkete özel bir çözüm oluşturuyoruz. Ayrıca KOBİ’ler için özel bir sağlık paketi hazırladık. KOBİ’lerin farklı sektörleri için farklı paketlerimiz var. Oteller için ayrı benzin istasyonları için ayrı. Şu anda pek çok eczaneyi sigortalamak için Eczacılar Birliği ile işbirliğine gittik. Eczacılar Birliği ile eczacılara özel bir paket hazırlandı. Farklı birlik ve derneklerle işbirliği olanaklarını takip eden bir bölümümüzde var” bilgisini de verdi.

Özel acente ekibi kuruyor

Mapfre Sigorta Genel Müdürü Alfredo Munoz, yatırımlarını anlatırken “Kendi dağıtım ağımızı oluşturmak için son 3 yıldır ciddi bir yatırım yapıyoruz. Sadece Mapfre ile çalışan bir acenteler grubu oluşturuyoruz ve bunu da kendi içimizden çıkartıyoruz. Belli bir portföye ulaşan çalışanlarımıza acenteler açıyoruz ve direkt biz açıyoruz. Bu bizim en çok önem verdiğimiz projelerden biri. Şimdiye kadar böyle 230 kadar acentemiz oldu. Yıl sonuna kadar 300’ü görmeyi planlıyoruz. Gelecek yıl sonunda da 400’e ulaşmayı planlıyoruz” açıklamasını da yaptı.

Birikim ürünleri BES’ten ibaret değil

“Reel ekonominin ihtiyacı stabil bir ortam” diyen Alfredo Munoz, şöyle devam etti: “Enflasyon oranlarının normalleşmesi gerekiyor. Sigorta sektörü özelinde ise trafik sigortalarındaki tarife sisteminin ise yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Özellikle bazı segmentlerde fiyatlar çok düşük. Uzun vadede ise sağlık tarafında özel sektörle kamu arasında çalışma ortamının nasıl ilerleyeceği önemli. Hayat sigortalarında da teşvik olması lazım. Birikim ürünleri BES’ten ibaret değil. Bütün branşlarda serbest tarife olmalı. Mevcutta çok fazla şirket var ve bu kadar şirketin olduğu bir sektörde rekabet doğal olarak gelişecek. Pazar kendini dengeleyecektir. Türkiye’nin uzun dönemli birikime ihtiyacı var. Şu anda hayat sigortasının satışı kredilere bağlı. Sigortanın geliştiği ülkelerde hayat sigortaları birikim kaynağıdır.”