24 °C

Prometeon’dan 250 milyon $'lık ihracat hedefi

Geçen sene başlattığı satış sonrası hizmeti ProTruck ile Türkiye ekonomisine 3 milyar TL tasarruf vadeden Prometeon, kriz döneminde pazar payını artırdı.

Prometeon’dan 250 milyon $'lık ihracat hedefi

Hüsniye GÜNGÖR

Bu adımla salt üretici olmaktan endüstriyel lastiğin verimli kullanılmasını sağlayan bir çözüm ortağına dönüşen şirket, 2017’de başlayan 115 milyon dolarlık yatırımla üretim kapasitesini de yüzde 75 artırdı. DÜNYA Executive’e konuşan Prometeon Türkiye, Doğu Avrupa, Rusya, Orta Asya ve Kafk aslar CEO’su Alp Günvaran, “Daralan iç pazar yüzünden kapasite fazlasını ihracata yönlendirerek ihracatımızı iki katına çıkardık,” dedi.

Endüstriyel ve ticari lastik pazarı hakkında bilgi veren Günvaran, “Türkiye bu pazar için en önemli ülkelerden biri. Lojistik üssü ve tarım ülkesi olması, son yıllardakiyavaşlamaya rağmen aktif olan inşaat söktörü ve mega projeler sayesinde pazar 2016’dan geçen seneki kur krizine kadar çift haneli büyüdü. 2018 yılı Eylül ayından itibaren baz etkisiyle de birlikte yüzde 35 küçüldü. 2018’de toplam yüzde 4.5 daralan pazar 2019 Ocak itibarıyla küçülmeye devam ediyor ama oran azaldı. 2019’un ilk altı ayında yüzde 20’lik bir küçülme var. İkinci yarıda küçülmenin azalacağını, hatta pozitife döneceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Bayi sayısını üç yılda yüzde 50 artırdı

Prometeon bu süreçte azalan talebe rağmen hiç satış kaybetmeyerek 2016 itibarıyla pazar payını artırdı. Krizi önetmeye çalıştıkları bu dönemin uzun zamandır hayata geçirmek istedikleri projeler için kendilerine fırsat yarattığını söyleyen Günvaran, “Bayi kanalımızı elden geçirip bayi sayımızı üç yılda yüzde 50 oranında artırdık. Daha önce aktif olmadığımız devlet ihaleleri gibi yerlerde görünür olmaya başladık.

Lastik hurdaya çıkıncaya kadar tedarikçiyle birlikte hareket edip en verimli kullanılmasını sağlayacak birtakım servisler yarattık. Bu yaklaşım da filoların bizi seçmesi için imkan yarattı. Bir de maliyet başta olmak üzere verimlilik üzerine çalıştık” dedi.

Yeni yatırımla global üretimin yüzde 30’u Türkiye’den

Prometeon’un 2017-2020 için planladığı 115 milyon dolarlık yatırım tamamlandığında Avrupa’nın ana tedarikçisi olarak Türkiye’nin konumu daha da güçlenecek. Yatırımla İzmit fabrikasındaki üretim 2020 yılına dek yılda 1.4 milyon adede çıkması ve grubun globaldeki üretiminin yüzde 30’unu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Halihazırda Türkiye’deki üretiminin yüzde 50’sinden fazlasını ihraç eden ve 125 milyon dolarlık ihracat hacmi yaratan Prometeon Türkiye, yatırım sonrasındaki kapasite artışıyla bu rakamı iki katına çıkararak 250 milyon dolara yükseltecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap