Reysaş'tan 1.2 milyon metrekare A+ depolama alanı

Farklı lokasyonlardaki yatırımlarıyla 1.2 milyon metrekarenin üzerinde A+ kapalı depolama kapasitesine ulaştıklarını söyleyen Durmuş Döven, en son 2017’de İstanbul Esenyurt’ta 42 bin metrekare kapalı alana sahip depo inşaatını bitirdiklerini bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Lojistik sektöründe yaklaşık 600 adet özmal aracın yanı sıra ihtiyaç halinde piyasadan kiralık TIR ile operasyon yürüten Reysaş, bu yıl yüzde 20 büyüme hedefliyor. Firmanın bünyesinde ikisi aktif yedi demiryolu istasyonu, bin vagon, bin tren konteyneri, 38 depo, yaklaşık 2 milyon metrekare depolama binası bulunuyor. Bunların yanı sıra 19 TUV Türk muayene istasyonları işletmesi, 600 adet istif makinesi, GES tesisleri, endüstriyel yem bitki alanları, besi üretim çiftliği ve iki adet Hilton Oteli ile birçok alanda faaliyet gösterdiklerini söyleyen Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, grup olarak 2018'i yaklaşık yüzde 20 büyüme ile tamamladıklarını, bu yıl da aynı oranda büyüme hedeflediklerini açıkladı.

Tren, enerji, depo ve lojistiğe büyük miktarda para yatırdıklarını belirten Durmuş Döven, proje lojistiği yapan bir firma olmaları nedeniyle yatırımlarının proje büyüklüğüne göre değişebildiğini ifade etti.

Yurt genelinde depo, tren, tarım-hayvancılık alanında yaklaşık beş ila altı kat büyümek için gerekli yatırımları gerçekleştirdiklerini, istif makineleri ve lojistik alanında yatırımlarının sürdüğünü kaydeden Döven, yurtdışında ise İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya, Macaristan ve Polonya’da tren yatırımlarının olduğunu bildirdi. Döven, yatırımlarının sıfırdan fabrika, depolama tesisi, araç, vagon ve ekipman şeklinde olduğunu açıkladı.

Depolara yönelik yatırımlara devam ediyor

Çeşitli lokasyonlarda gerçekleştirdikleri yatırımlarla bugün itibarıyla 1.2 milyon metrekarenin üzerinde A+ kapalı depolama kapasitesine ulaştıklarını ve bu alandaki yatırımlarının devam ettiğini söyleyen Durmuş Döven, 2016’da sadece İzmir Menderes’te 35 bin metrekare kapalı alana sahip 45 depo, Çayırova’da 45 bin metrekare kapalı alana sahip depo ve 2017’de İstanbul Esenyurt’ta 42 bin metrekare kapalı alana sahip depo inşaatını bitirdiklerini bildirdi.

2018 yılında ise İstanbul Tuzla Orhanlı’da tek çatı altında 101 bin metrekare kapalı alanına sahip Orhanlı 6 projesini, Çayırova’da 30 bin metrekare kapalı alanı olan 12’nci binalarını ve Adana’da 25 bin metrekare kapalı alana sahip depo inşaatlarını bitirerek kiracılara teslim ettiklerini açıklayan Döven, “Halen Çayırova’da 30 bin metrekare ve Ankara Gölbaşı’nda 8 bin metrekare kapalı alana sahip olacak depo inşaatlarımız devam ediyor. Depolarımız yüksek şiddette depreme dayanıklı statik hesap, çelik ve beton kalitesiyle üretilen, sprink sistemi ile yangın algılama sistemine sahip, alev yürümez ve 180 dakika boyunca aleve dayanıklı alarm kabloları, duman tahliye fanları ve halogen-free materyallerle donatıldı” şeklinde konuştu.

Mevcut depoları ile yeni yatırımlarının son teknolojik altyapı desteğiyle her sektörden her ürüne hizmet verebilecek kapasitede tasarlandığına dikkat çeken Durmuş Döven, akıllı bina yapısını kendi yazılım firmalarının şirket ve müşteri bazında özelleştirerek hazırladığı depo içi takip ve ürün yönetimi sistemleriyle birleştirerek, müşteriye özel çözüm ve depo yönetimi hizmeti verdiklerini aktardı.

Müşteri depolama ihtiyaçlarının analizinden sonra en verimli biçimde operasyon organizasyonu yaptıklarını anlatan Döven, “Projeye özel depo ve depo yönetimi oluşturma alternatifleriyle müşteriye çeşitli olanaklar sunulabiliyor. Sunduğumuz depolama hizmetlerinde operasyon için gerekli olan forklift, reachtruck, stacker, orderpicker ve elektrikli transpaletlerin yanı sıra barkod ve RF (akıllı elle toplama cihazı) sistemleri, bilgisayar kontrollü uygulamalar ve en son teknolojik yenilikleri de kullanıyoruz” diye konuştu.

“Depolarla birlikte GES yatırımlarımız da sürecek”

İştirakleri olan Reysaş GYO’nun halka açık ilk ve tek gayri menkul yatırım ortaklığı olduğunu söyleyen Durmuş Döven, Reysaş GYO’nun kendini depo geliştirmeye odakladığını ifade etti.

Reysaş GYO ile sahip oldukları ‘Türkiye’nin Depocusu’ ünvanını gelecekte de devam ettirmenin, depoculuk alanındaki hedeflerinin başında geldiğini belirten Döven, “Depo çatısında güneş panelleri ile elektrik üretimi yapan, Türkiye’de çatı üzerinde kurulmuş ilk ve en büyük GES tesisini hizmete alan firmayız. Depo sayımızın fazlalığı ve depo yatırımlarımızın devam etmesi sebebi ile bu sene ve takip eden yıllarda da güneş enerjisi yatırımlarımız devam edecek. Bu şekilde katma değer yaratan, verimlilik artışı sağlayan, karbon salımını azaltan uygulamalarda yatırımlarımızı sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

Etiketler