19 °C

Sabancı'ya fabrika sattı, Tekfen'le ortak oldu

Dünyanın en büyük ikinci inşaat malzemeleri üreticisi olan Meksikalı CEMEX, Tekfen ile işbirliği kararı aldı. (Kerim Ülker)

Sabancı'ya fabrika sattı, Tekfen'le ortak oldu

Kerim Ülker

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de ilk kez dunya.com'da yer alan haberde Meksikalı çimento devi CEMEX'in İspanya'daki tesisinin Sabancı Holding'e ait Çimsa'nın aldığını duyurmuştuk. Çimsa'nın 180 milyon dolara satın aldığı Bunol Beyaz Çimento Fabrikası'nı aldığı anlaşmanın imzası kurumadan bu kez Meksikalı dev, bir Türk şirketi ile daha anlaşma imzaladı.

Dünyanın en büyük ikinci inşaat malzemeleri üreticisi olan Meksikalı CEMEX, Tekfen ile işbirliği kararı aldı. Meksikalı dev şirkete ait CEMEX Ventures ile Tekfen Ventures inşaat sektöründe yenilik yapmak için anlaştı.

Meksikalı şirketin başlattığı "Daha Güçlü Bir CEMEX İnşa Etmek" stratejisi çerçevesinde imzalanan anlaşma ile iki yatırım fonu, yeni teknolojilere ve yenilikçi çözümlere yatırım yapmak için çalışma yapacak. CEMEX CEO'su Fernando Gonzalez, anlaşma için "İlerlememizin insanlarımızla başladığının bilincinde olan en yüksek önceliğimiz" dedi.

18 milyar dolar cirosu var

1906 yılında kurulan Meksika merkezli CEMEX'in 50 binden fazla çalışanı var. Angola'dan ABD'ye bir çok ülkede tesisi bulunan CEMEX'in cirosu ise 18 milyar dolar. Varlıkları 35 milyar dolar civarında olan CEMEX, 50 ülkedeki operasyonuyla LaFargeHolcim'in ardından dünyanın ikinci büyük inşaat malzemeleri üreticisi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap