Sağlık, açık oto ihtisas alanını 26 bin metrekareye çıkardı

Hizmet kalitesini artırma çalışmaları kapsamında filo, depo ve antrepolara yönelik yatırımlara devam eden Sağlık Lojistik, açık oto ihtisas alanını büyüttü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İhracatta pazar payının büyük bir kısmını oluşturan, otomotiv ve makine sektörlerinden doğan taleplere çözüm için Orhanlı’daki Dilovası Gümrüğü’ne bağlı antrepolarında 14 bin metrekarelik açık oto ihtisas alanını 2017’de açtıklarını söyleyen Sağlık Lojistik İcra Kurulu Başkanı Zahit Sağlık, “Burada binek araç, dorse, inşaat malzemeleri ve iş makineleri gibi birçok gümrüklü ürünün antrepo süreçlerini yönetiyoruz. Bu taleplerdeki artışa bağlı 2018’de mevcut alanımızı 26 bin metrekareye çıkardık. Aldığımız geri dönüşler ve taleplere bağlı olarak alanımız daha da büyüyecek” dedi.

Muratbey ve Ambarlı gümrük müdürlüklerine bağlı antrepoları, İstanbul Yenibosna ve Esenyurt ilçelerinde ise serbest depolarının bulunduğunu açıklayan Zahit Sağlık, Erenköy ve Dilovası gümrük müdürlüklerine bağlı antrepo ve serbest depolarının ise İstanbul Kurtköy’de olduğunu söyledi.

Ayrıca sektörel ihtiyaçlara çözüm sunabilmek için Dilovası Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı olarak 26 bin metrekarelik açık oto ihtisas alanın da olduğunu belirten Sağlık, “Depo ve antrepolarımızda toplam depolama kapasitemiz 150 bin metrekare. Depo ve antrepolarımızın yerleri uluslararası master plan kriterleri takip edilerek belirlenmiş olup, bağlı oldukları gümrük müdürlüklerine, havalimanlarına, liman ve otoyollara bağlantılar için stratejik konumdalar. Hizmet alanlarımızın artırılması sırasında da yine bu kriterler doğrultusunda geleceğe dönük yatırımlar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Ürünleri, antrepolardan depolara kısa sürede transfer edebiliyor

Serbest depoları ile gümrüklü antrepolarının aynı tesis içinde yer aldığını anlatan Zahit Sağlık, böylece müşterilere ait ürünleri antrepolardan serbest depolara hasarsız, maliyetsiz ve çok kısa sürede transfer edebildiklerine dikkat çekti.

Depolama hizmetleri dahilinde müşterilerinin tüm ürünleri sigorta kapsamında muhafaza ettiklerini kaydeden Sağlık, şunları aktardı: “Serbest depolarımızda müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda paketleme, elleçleme gibi katma değerli hizmetler ve kapıya kadar gerçekleştirilen mikro dağıtım hizmeti ile müşterilerimizin ticari operasyonlarını kolaylaştırılmakta ve daimi müşteri memnuniyeti sağlamaktayız. Lojistik süreçler içinde büyük önem taşıyan depolama hizmetleri, Sağlık Lojistik operasyonları dahilinde; müşterilerimizin gerçek ihtiyaçları göz önünde bulundurularak planlanır. Bu anlamda, gümrüklü ve serbest depolarımıza gelen malzemeleri barkod okutma yöntemi ile sisteme giriyor ve malzemelere ait kolilerin takiplerini sistem üzerinden kontrolünü sağlanmasına yardımcı oluyoruz. Ürünlerin bu yöntem sayesinde sorunsuzca depomuzdan çıkışını yapıyor ve güvenli bir şekilde teslimatını sağlıyoruz.”

İki yıl içinde 200 aracı yeniledi

Sağlık Lojistik olarak intermodal taşımacılık sistemine ağırlık verdiklerini söyleyen Zahit Sağlık, bu anlamda müşterilerinin ticari ihtiyaçlarını doğru analiz edip, zaman ve maliyet tasarrufu yapabileceğimiz güzergahları önceden planladıklarını vurguladı.

Sağlık, ayrıca iç nakliye, mikro dağıtım ve ekspres taşıma hizmeti de verdiklerini açıkladı. Tamamı özmal olan filolarının model yılı azami 1.5 yıl ve tamamı Euro-6 normlarına uygun olarak üretilmiş 550 araçtan oluştuğu bilgisini veren Sağlık, “Araçları teknolojik çağın gerektirdiği tüm sistemsel donanımlara uyarlayarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Filomuzdaki araçların yaş ortalaması bizim için çok önemli. İki yıl içinde 200 araç yenilemesi gerçekleştirdik. Bu nedenle filomuz içinde araç yenilemelerimiz ve yatırımlarımız her yıl olduğu gibi ilerleyen dönemlerde de devam edecek” diye konuştu.

2018 yılında 10 bin sefer gerçekleştirdi

Sağlık Lojistik olarak 2018 yılında yüzde 10 büyüdüklerini söyleyen Zahit Sağlık, çoğunluğu Avrupa ülkelerine olmak üzere yıl boyunca 10 bin sefer gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Öte yandan 2018 yılı depo ve antrepo doluluk oranlarının ise yüzde 85 olduğunu açıklayan Sağlık, “Bu da bizim için, hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğimizin bir göstergesi. Bu sene de hizmet kalitemizden ödün vermeden, doğru analizlerle müşterilerimize çözüm ortağı olmaya devam etmek önceliğimiz olacak. Bunun yanında, önceki yıllarda olduğu gibi sağlam, sağlıklı ve emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Etiketler