22 °C

Sanmar, römorkör işletmeciliğinde atağa geçiyor

Sanmar'ın römorkör işletmeciliği alanında dünyanın en genç ve en kaliteli filosuna sahip olduğunu vurgulayan Ali Gürün, "Yurt dışında yeni fırsatları kolluyoruz.” dedi.

Sanmar, römorkör işletmeciliğinde atağa geçiyor

Aysel Yücel

LNG ile çalışan ilk römorkörü inşa ederek dünya çapındaki bilinirliğini artıran Sanmar’da büyüme hızlandı, Altınova'daki yeni tersanede 2. faz yatırım 5 yıl öne çekildi. Geçtiğimiz hafta 100. römorkörünü ihraç eden Sanmar, römorkör işletmeciliği ve klavuzluk tarafında da oldukça iddialı. Türkiye'de 7 limanda römorkör işletmeciliği yapan şirket, yurt dışında yeni işbirliklerine hazırlanıyor. Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gürün, “Özellikle Türk liman işletmecilerinin yurtdışı yatırımlarında 40 yıllık tecrübemizle avantaj sunacağımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye'de 7 limanda 16 römorkör işletiyor

İnovatif ve kalite odaklı yapısı ile römorkör inşasında dünyanın en büyük 10 şirketi arasına girmeyi başaran Sanmar, sektöre giriş yaptığı römorkör işletmeciliği ve kılavuzluk hizmetlerinde de hızlı büyüyor. Şirket bugüne kadar 11 limanda romorkör ve/veya kılavuzluk hizmeti verdi. Şu anda da Toros Tarım Ceyhan Terminali, Toros Tarım Samsun Terminali, Mersin Uluslarası Limanı, Eren Çatalağzı Zonguldak Limanı, TDİ Tekirdağ Limanı, Petkim Aliağa Limanı ve Yeşilovacık Limanı olmak üzere 7 ayrı limanda 16 römorkörle hizmet veriyor. Bunlara ek olarak Bulgaristan'da Varna Limanı, Almanya'da yine iki küçük limanda 'joint venture' yaptığı şirketlerle römorkör hizmeti sunuyor.

Römorkör işletmeciliği alanında dünyanın en geç ve en kaliteli filosuna sahip olduklarını vurgulayan Gürün, “Filoda 9’u ASD tipi olan 16 römorkör bulunuyor ve toplam BHP'si 777 ton. Filomuzun yaş ortalaması 3 yaşın altında. İki limanda ise 2 yaşın altında. Son teknoloji ile donatılmış. Personel ve ekipman donanımımız standartların oldukça üzerinde. Römorkörlerimizde yangın söndürme özelliği ve deniz kirliliği ile mücadele ekipmanları son teknoloji. Sanmar'ın başarısı da buradan geliyor. Ayrıca, filoda 9 palamar, 6 pilot bot var ” dedi. İşletmecilik tarafında yurt dışındaki işbirliklerini artırmayı hedeflediklerini belirten Gürün, “Özellikle Türk liman işletmecileri, yurtdışı yatırımlarında Sanmar'ın 40 yıllık tecrübesinden yararlanabilirler, işbirliğine açığız" dedi.

Tersane 100. römorkörü geçen hafta ihraç etti

Gemi inşada oldukça başarılı işlere imza atan Sanmar, bu alandaki yatırımlarını da her geçen gün artırıyor. Tuzla'daki tersane yetmeyince Tuzla Endüstri Serbest Bölgesi'nde yeni bir imalat merkezi daha açmıştı.Özellikle Norveç gibi Avrupa pazarlarından yoğun ilgi gören Sanmar, son olarak Yalova'da yeni bir tersane yatırımına imza attı. Tersanenin 1. fazı tamamlandı, 2. faz ise kuruluşundan 5 yıl sonraya planlandı. Ancak artan siparişlerle kapasite yine yetmedi. Ali Gürün bu nedenle 2. faz yatırımını erkene çekerek geçtiğimiz yıl tamamladıklarını söyledi. Bugüne kadar 156 römorkör, 21 palamar, 11 adet de pilot bot inşa eden şirket, geçtiğimiz hafta 100. römorkörünü ihraç etti. Gürün, LNG ile çalışan ilk dünyanın ilk römorkörünün ardından globalde bilinirliklerinin arttığını, bu tür projelerin devamının geleceğini vurguladı.

'Dünyada trendleri belirleyen gruptayız'

Römorkör inşasında dünyadaki trendleri belirleyen bir gurubun içerisinde yer aldıklarını vurgulayan Gürün, "Dünyanın sayılı üreticilerinden biri olarak global gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Römorkörlerin çekme kapasitelerinin sertifikasyonuyla ilgili dünyada yeni 'römorkör test edilme insiyatifi' kuruldu. Buradaki iki römorkör şirketinden biriyiz" diye konuştu.

Ali Gürün, Shipowners’ Club Yönetim Kurulu Üyesi

Kuruluşunun 40. yılında olan Sanmar Denizcilik, önemli bir başarıya imza attı. Shipowners’ Club bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atanan Sanmar A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Projeler Direktörü Ali Gürün, şirketin Dubai’de düzenlenen yönetim kurulu toplantısına katıldı. Ali Gürün, kulübün uzun yıllardır üyesi olan Sanmar Denizcilik’in Projeler Direktörü ve hissedarı olarak sektörde, özellikle modern römorkörlerin operasyonu ve inşası konusunda uzman. Karşılıklı sorumluluk sigortacısı olan Shipowners’ Club, 1855'ten bu yana küçük ve özel tip gemilere Koruma ve Tazmin (P&I) sigortası sağlıyor. International Grup (IG) üyesi olan ve 600’ü aşkın broker şirketle çalışan Kulüp, dünyanın farklı bölgelerinde hizmet veren 32 binden fazla gemiye sigorta sağlıyor. Sanmar Denizcilik bünyesinde, Sanmar Tersanesi Tuzla, Sanmar Tersanesi Altınova, Most Denizcilik LTD ve Most Lab gibi denizcilik sektöründe faaliyet gösteren firmalar bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap