Sigorta Cini, toplam prim üretimini yüzde 40 artırdı

İlk altı ayda toplam prim üretimini yüzde 40 artırdıklarını açıklayan Sigorta Cini Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Aydınlı, “Dijitalleşme ve teknolojik altyapımız sayesinde hizmetlerimize devam ettik. İlk altı ayda en fazla büyüme sağlık sigortalarında gerçekleşti, büyüme yüzde 90’ı aştı.” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sigorta sektörü, pandemi ile birlikte zorlu geçen birkaç ayın ardından yeniden toparlanma eğilimine girdi. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) 2020 yılı ilk 6 aylık verilerine göre; zorunlu trafik sigortasında poliçe sayısı ilk yarı yılda 9 milyon 412 bin 995 adede yükselirken, branşta üretilen prim ise 7 milyar 478 milyon lira oldu. Zorunlu trafik sigortasında 2019 yılı yarı yılda 9 milyon 228 bin 541 adet poliçe düzenlendi. Kasko branşında da poliçe sayısı artmaya başladı. Trafikteki araç sayısı artması ve özellikle Haziran ayında artan yeni araç satışları kasko sigortasına olumlu yansıdı. 2019 yılı yarı yılda 2 milyon 845 bin 709 olan poliçe sayısı bu yılın ilk yarısında 2 milyon 950 bin 101’e yükseldi. 2020 yılı ilk 6 ayda 4 milyar 617 milyon lira prim yazılan kaskoda 2019 yılının aynı döneminde ise kaskoda 4 milyar 406 milyon lira  prim üretildi.

Dijitalleşme ve teknolojik altyapı avantajı

 

Yılın ilk altı aylık döneminde trafik sigortasında yüzde 46,  kaskoda ise yüzde 28 büyüme gerçekleşirken, DASK sigortaları yüzde 23 büyüdü. Aynı dönemde sağlık sigortalarındaki artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oldu. Türkiye’nin ilk perakende sigorta mağaza zinciri Sigorta Cini Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Aydınlı, pandeminin olumsuz etkilerine rağmen yılın ilk yarısını büyüme ile tamamladıklarını belirtti. Aydınlı, “Sigorta Cini olarak dijitalleşmeye yönelik yaptığımız yatırımlar ve teknolojik altyapımız sayesinde, salgın sebebiyle sigorta mağazalarımızı açamadığımız dönemde bile müşterilerimize uzaktan da olsa hizmet vermeyi sürdürdük. Yılın ilk altı ayında büyüme oranımız yüzde 42 ulaştı. En fazla büyüme, sağlık sigortaları alanında gerçekleşti. Burada prim üretiminde yüzde 90’ı aşan bir büyüme kaydedildi” dedi.

Hem fiziksel kanalda hem de online’da hizmete devam

Dijital dönüşüm çalışmalarına son bir yılda hız veren Sigorta Cini’nin müşterilerine hızlı ve güvenli bir hizmet sunma olanağı sağladığını belirten Aydınlı,  “Pandemi tedbirleri çerçevesinde güvenlik gerekçesiyle mağazalarımızı kapatıp güçlü altyapımızın sunduğu olanakları kullanarak uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptık. Teknolojik altyapımıza yaptığımız yatırımlar bize büyük avantajlar sundu ve kesintisiz hizmet sunmaya devam ettik. Haziran başı itibarıyla da kademeli olarak mağazalarımızı yeni çalışma düzenine uyum sağlayacak şekilde yeniden hizmete açtık. 2020’nin ikinci 6 aylık döneminde de hem fiziksel kanalda hem de online olarak müşterilerimizin yanında olacağız. Önümüzdeki süreçte tamamlayıcı sağlık sigortası ve devlet destekli alacak sigortalarında yukarı yönlü bir ivme bekliyoruz." dedi.

"Sektör yeniden toparlanma eğilimine girdi"

Sigorta sektörünün pandemi sürecinde gösterdiği performansına da değinen Erdem Aydınlı, sektörünün pandemi ile birlikte zorlu geçen birkaç ayın ardından yeniden toparlanma eğilimine girdiğini söyledi. Türkiye Sigorta Birliği'nin (TSB) verilerine göre, zorunlu trafik sigortasında poliçe sayısının bu yılın ilk altı ayında 9 milyon 412 bin 995 adede, branşta üretilen primin ise 7 milyar 478 milyon liraya yükseldiğini açıklayan Aydınlı, geçen yılın ilk yarısında zorunlu trafik sigortasında 9 milyon 228 bin 541 adet poliçenin düzenlendiğini hatırlattı. Kasko branşında da poliçe sayısının artmaya başladığını belirten Aydınlı, "Trafikteki araç sayısı artması ve özellikle haziran ayında artan yeni araç satışları kasko sigortasına olumlu yansıdı. 2019 yılı yarı yılda 2 milyon 845 bin 709 olan poliçe sayısı bu yılın ilk yarısında 2 milyon 950 bin 101’e yükseldi. 2020 yılı ilk 6 ayda 4 milyar 617 milyon lira prim yazılan kaskoda 2019 yılının aynı döneminde ise kaskoda 4 milyar 406 milyon lira prim üretildi." dedi.

Yılın ilk altı aylık döneminde trafik sigortasında yüzde 46, kaskoda ise yüzde 28 büyüme gerçekleşirken, DASK sigortalarının yüzde yüzde 23 oranında büyüdüğüne dikkati çeken Aydınlı, aynı dönemde sağlık sigortalarındaki artışın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde yüzde 90 olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

Etiketler