21 °C

Soma Kömürleri AŞ işçi alımına başladı

Soma Kömürleri AŞ'ye ait Atabacası maden ocağında işçi alımları başladı

Soma Kömürleri AŞ işçi alımına başladı

Soma Kömürleri AŞ'ye ait Atabacası maden ocağına üretim onayının verildiğinin açıklanmasının ardından işçi alımlarının da başladığı bildirildi. 

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ın dün "Atabacası maden ocağında üretim izninin verildiğine dair" açıklamasının sonra bugün Soma Kömürleri AŞ yetkilileri, facianın yaşandığı Eynez ve daha önce Atabacası'nda işine son verilen işçileri arayarak iş görüşmelerine başladı.  

İşten çıkarılan madencilerin büyük kısmı sabah saatlerinden itibaren Atabacası maden ocağına giderek iş başvurusunda bulundu. 

 Görüşülen işçilerin ihtiyaca göre ilgili kısımlarda işe başlamaları için üretim onayına ilişkin resmi tebligatın yapılmasının beklediği belirtildi. 

Başvuru yapan yaklaşık 400 işçinin işbaşı yapacağı öğrenildi. 

Soma Kaymakam vekili Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resmi tebligatın gün içerisine ulaşabileceğini belirterek "Manisa Valiliği tarafından elimize ulaşan üretim onayına ilişkin yazı, firma yetkililerine ulaştırması için kolluk kuvvetlerine havale edildi. Gün içerisinde şirket yetkililerine resmi tebligat yapılabilir" dedi. 

Diğer madenlerdeki durum 

Soma Kömürleri AŞ'ye ait facianın meydana geldiği Eynez maden ocağının halen kapalı olduğu, Işıklar Maden ocağında ise üretimin devam ettiği ve halen yaklaşık bin 700 işçinin çalıştığı, Nisan ayı başından itibaren de iki ayrı ayakta tam kapasite ile çalışmaya devam edeceği bildirildi.   

Atabacası maden ocağında ise eksiklerin giderilmesi amacıyla yaklaşık 300 işçinin çalıştığı, üretim onayı verilmesi ardından 400 işçinin daha işe alınarak kısa bir süre içerisinde üretime geçeceği belirtildi. 

Öte yandan İşkur İl Müdürlüğü, Şubat ayı sonu itibariyle Soma'da 1929 kişinin işsizlik ödeneğinden faydalandığını bildirdi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap