TÜDEMSAŞ'tan yeni nesil milli vagon

Beş tip vagon ve üç çeşit bojinin sertifikasyonunu tamamlayarak seri üretime başlayan TÜDEMSAŞ, Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu, yeni nesil milli yük vagonundan 2019-2020 yıllarında 250 adet üretmeyi planladıklarını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Son altı yılda yaptığı teknolojik yatırımlar ve benimsediği montaja dayalı üretim yöntemi sayesinde Avrupa’daki firmalarla rekabet eden Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ), Avrupa’da kabul gören yeni nesil ürünler geliştiriyor.

Firmanın ürettiği yeni nesil yük vagonları batıda Macaristan, Avusturya ve Almanya’da, doğuda Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattında hizmet veriyor. Bu vagonlar; daralarının düşüklüğüne bağlı olarak yük taşıma kapasitesinin daha yüksek olması, ekonomik ömürlerinin uzunluğu, platform yüksekliklerinin düşüklüğü ve yükleme platformlarında taşınabilen yük çeşitliliği açısından sundukları avantajlar nedeniyle sektöre yenilik getirdi. Yeni nesil yük vagonları diğer vagonlara göre daha çevreci ürünler olmasının yanı sıra darasının, yaşam döngü maliyetinin ve gürültü seviyesinin düşük olmasıyla da işletmeciye fayda sağlıyor.

“Üç ülkeye ait dört farklı NoBo tarafından denetlenip vize aldık”

Kısa vadede sekiz farklı tip yük vagonunu daha uluslararası demiryollarının hizmetine sunacaklarını belirten TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu, “Dünyanın birçok noktasında kullanılmak üzere, farklı yükleme senaryolarına cevap verecek şekilde TÜDEMSAŞ tarafından geliştirilerek seri üretimi yapılan yeni nesil yük vagonları, uluslararası demiryolu işletmeciliği için gerekli olan her türlü donanıma ve güvenlik şartlarına sahip olarak imal ediliyor. Seri üretime geçmeden önce yeni geliştirilen her vagonun prototipi yapılarak TSI sertifikasyonu kapsamında Avrupa’da yerleşik uluslararası sertifikasyon şirketleri tarafından test edilerek tip onayı veriliyor. Alınan onay sonrası üretim hatlarımız kalite yönetim sistemi açısından denetleniyor” dedi.

Başoğlu, bu kapsamda firmalarının bugüne kadar sürdürdüğü projelerde, 2015 yılından bu yana üç farklı ülkeye ait dört farklı NoBo tarafından denetim yapıldığını ve bu denetimler sonucunda üretim vizesi aldıklarını vurguladı.

“Yeni nesil milli yük vagonundan 250 adet üretmeyi planlıyoruz”

Yeni nesil yük vagonlarının Ar-Ge ve üretimini gerçekleştiren TÜDEMSAŞ’ın, seri üretim yaptığı cevher taşıma vagonu (Talns), ısıtmalı sarnıç vagon (Zacens), 45’lik konteyner taşıma vagonu (Sgmmns), (Sgns) ve (Rgns) gibi platform vagonlarla sektörün ihtiyaçlarına cevap verdiğini ifade eden Mehmet Başoğlu, TSI sertifikasına sahip bu vagonların uluslararası firmalar tarafından tercih edilir konuma gelmesinin TÜDEMSAŞ’ın ve Türkiye’nin adının uluslararası arenada bilinirliğini artırdığına dikkat çekti.

Bugün itibarıyla sekiz farklı tip yük vagonunun Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaştıklarını aktaran Başoğlu, bu vagonları kısa vadede sektöre kazandıracaklarını söyledi. ‘Milli Tren Projesi’ kapsamında üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirme gayretinde olduklarını dile getiren Başoğlu, “TÜDEMSAŞ, milli yük vagonundan 2017’de 55 adet, 2018’de ise 95 adet üretti. Lojistik firmalarınca beğeni ve ilgiyle karşılanan yeni nesil milli yük vagonundan 2019-2020 yıllarında 250 adet üretmeyi planlıyoruz” ifadelerini kaydetti.

Etiketler