TÜLOMSAŞ, dijital dünyada yerini alacak

TÜLOMSAŞ, dünyada yaşanılan dijital dönüşümden daha fazla faydalanarak küresel pazarda konumlanmak ve marka değerini artırmak amacıyla hareket ediyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Eskişehir’de kurulu Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi (TÜLOMSAŞ), dijital dönüşümün sağladığı avantajlarla küresel pazarda adını daha fazla duyurmak istiyor. TÜLOMSAŞ’ta, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) işbirliğiyle düzenlenen ‘Lokomotifler İçin Dijital Dönüşüm Çalıştayı’nda lokomotif üstü dijital sistemlerin standartlaştırılması ve dijital dönüşüme ilişkin olası yenilikçi yol haritalarının oluşturulması kararı çıktı. Global ölçekte raylı sistemler alanında ulaşılan dijital dönüşümü yakalamak isteyen TÜLOMSAŞ, Endüstri 4.0 yatırımlarına ağırlık verecek.

Çalıştay kapsamında TÜLOMSAŞ’ın son bir yılda dijital dönüşüme ilişkin yaptığı çalışmalar masaya yatırılırken, lokomotif üstü bileşenler için standartlar ve olası uygulamalar, dizel motor ve bileşenleri için standartlar ve dijital dönüşüm konularında oturumlar gerçekleştirildi. Çalıştaydan elde edilen verilerle TÜLOMSAŞ’ın katma değer üretme, standartlaşma ve uluslararası rekabete ayak uydurmayı beraberinde getirecek dönüşümün devamı sağlanacak.

Üniversite ve sanayi işbirliğinde önemli yol alındı

TÜLOMSAŞ’ta dijital dönüşüme ilişkin yapılan çalışmalarda, lokomotif üzerinde ölçülebilecek parametreler ve bazı standartlar incelenerek, lokomotif bileşenlerinde toplanan verilerin anlık olarak izlenmesi ve yorumlanması, elde edilen bilgi birikiminin geleceğe yönelik uygulamaları şekillendirmesi için kullanılması planlanıyor. Dijital dönüşümle elde edilecek verilere dayalı karar alma mekanizmalarının işletilmesi, alınan kararların otomatik bir şekilde yorumlanması, raporlanması ve birbiri ile ilişkilendirilmesi amaçlanıyor.

Dijital dönüşüm sayesinde elde edilecek yeni avantajlarla tesis ve iş gücü olarak dünyanın sayılı üretim merkezlerinden biri olan TÜLOMSAŞ, üretim olanak ve kabiliyetiyle küresel pazarlarda daha fazla yer almak istiyor.

Dijital dönüşüm sürecinde ESOGÜ’nün desteğini alan TÜLOMSAŞ, üniversite-sanayi işbirliğinde önemli aşamalar kaydetti. Bu işbirliği kapsamında öğretim üyelerinin bilimsel birikiminden; Ar-Ge, tasarım, üretim ve pazarlamaya kadar her alanda yararlanılacak. Dijital dönüşüm projesi kapsamında ayrıca raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren uluslararası firmaların yanı sıra dijital dönüşüm sürecinde yerli çözüm anlamında katkı sağlayacak firmalar ile paydaş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir