10 °C

Türk şirketinden Ruslara gemi

Rusya, en modern gemilerden birini Türk tersanelerine yaptırdı. Yaklaşık 150 milyon liraya mal olan gemi, 62 metre boyunda ve son teknolojiyle donatılmış durumda.

Türk şirketinden Ruslara gemi

Kerim Ülker

Dünya denizcilik sektörünün en önemli oyuncularından Rusya'da Türk şirketi Tersan'ın yaptığı gemi konuşuluyor. Rus basınında yer alan haberlere göre Tersan'ın Rusya'ya özel inşaa ettiği Zenith isimli gemi suya indirildi. Yapımına 2018'de başlanan Zenith, ise Rusya'nın Murmanks şehri merkezli şirketi JSC Arcticservice'e teslim edildi.

Yengeç Avlama ve İşleme sınıfındaki gemi, sınıfın en modern ve verimli gemisi olarak nitelendiriliyor. Tersan'ın Yalova'daki merkezinde geliştirilen gemi Zenith, 62 metre boyunca.

Sınıfının en büyüklerinden

400 metrelik derinliğe kadar deniz ürünü yakalayabilen bir sisteme sahip olan Zenith yaklaşık 1.150 metreküp bir dondurucu kapasitesine sahip. Bu alanda sınıfının en büyüklerinden biri olan Zenith, Barents, Norveç Denizi, Kuzey Atlantik, Grönland Denizi gibi zorlu sulara demir atacak. Zenith'in fiyatı ise 24 milyon euro yani yaklaşık 150 milyon lira.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap