17 °C

Türk Telekom ve PTT'den gayrimenkul işbirliği

PTT ve Türk Telekom kullanmadıkları gayrimenkulleri değerlendirmek için işbirliğine gitti. Elde edilen gelirlerle e-ticaret ve lojistik alanında yeni yatırımlar yapılacak. İki şirket ortak bir GYO kurulması için masaya oturacak.

Türk Telekom ve PTT'den gayrimenkul işbirliği

Türk Telekom, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) ile gayrimenkul geliştirme ve değerlendirme konusunda bir protokol imzalandığını ve gerekmesi halinde bir gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) kurulmasının değerlendirileceğini duyurdu.

Kullanılmayan ortak gayrimenkullerin değerlendirilmesi yoluyla finansal kazanım elde etmeyi planlayan Türk Telekom ve PTT gayrimenkul geliştirme ve değerlendirme konusunda protokol imzaladıklarını Kamuyu Aydılatma Platformu'na yazılı bir açıklama ile bildirdi.

Protokol kapsamında hayata geçirilecek işbirlikleri ile elde edilecek finansal kazanımların, yurtiçi ve yurtdışında e-ticaret ile lojistik gibi sektörlerde yeni yatırımlar ve stratejik ortaklıklar için kullanılması hedefleniyor.

'Genel prensipler belirlenecek'

KAP'a yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom ve PTT arasında taraflara ait hisseli, aynı parsel üzerinde bağımsız bölümler veya ortak kullanılan gayrimenkuller üzerinde tarafların ortak menfaati, hizmet gerekleri doğrultusunda gayrimenkul geliştirme, değerlendirme, proje yönetimi ve bina yönetimi faaliyetlerinde işbirliği ve bu yönde ortak çalışmalar geliştirmek, desteklemek ve teşvik etmek amacıyla tarafların arasında yapılacak ikincil protokollerin genel prensiplerinin belirlenmesi amacıyla protokol imzalandı.

Açıklamada, protokol dahilinde tarafların gayrimenkullerden daha fazla gelir elde etmesi ve işletme giderlerinden tasarruf sağlaması için alternatifler veya gayrimenkullerin en rasyonel şekilde değerlendirilmesi konusunda portföy yönetimi veya hizmet veya danışmanlık vermek amaçlarıyla ortak bir şirket veya gerekirse gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulmasının değerlendirileceği belirtildi.

Yeni ortak projeler imzalanabilir

Türk Telekom CEO'su Paul Doany, imzalanan Gayrimenkul Değerleme ve İşbirliği Ön Protokolü'ne ilişkin yaptığı değerlendirmede, "PTT ile birlikte önümüzdeki günlerde yurtiçi
ve yurtdışında birçok yeni ortak projeye de imza atmayı hedefliyoruz...

Kullanılmayan ortak gayrimenkullerin değerlendirilmesi yoluyla elde edeceğimiz finansal kazanımlarla, yurtiçi ve yurtdışında e-ticaret ile lojistik gibi alanlarda PTT ile yeni stratejik ortaklıklara imza atacağız" dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.