8 °C

Türk Traktör 400 bininci motorunu üretti

Türk Traktör'ün Genel Müdürü Marco Votta, “Türk mühendislerimizin geliştirdiği yerli traktör motorun üreticisi olarak, yılın başından bu yana ürettiğimiz 22 bin 106 motor ile birlikte 400 bininci motorumuzu da ürettik” dedi.

Türk Traktör 400 bininci motorunu üretti

DÜNYA

TürkTraktör 2016 yılının ilk yarısını 1,8 milyar liralık toplam ciroyla tamamladı. 

Şirket bu sonuçla, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artırdı. Şirketin brüt kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 oranında arttı ve 370 milyon liraya çıktı. Faaliyet kârı 236 milyon lira olarak gerçekleşen şirketin, FAVÖK tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 arttı ve 263 milyon liraya ulaştı. TürkTraktör’ ün 2016’nın ilk 6 ayının sonundaki net kârı ise 214 milyon lira olarak kaydedildi. TürkTraktör, bu dönemde üretimini yüzde 20 oranında artırarak 27 bin 170 adede çıkarırken; elde edilen bu üretim rakamları şirketin bugüne kadar 6 aylık dönemler bazındaki ‘en yüksek üretim adedi’ oldu. 

Traktör ihracatının yüzde 90’ını yapıyor 

Şirket ilk yarıda yurtiçi pazarda 17 bin 917 adet; yurt dışı pazarda ise 6 bin 902 adetlik satış yaparak; toplam satışta 24 bin 819 adetlik satışa ulaşmayı başardı. Yılın ilk 6 ayında elde edilen finansal ve operasyonel sonuçlara ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, şirket olarak hedeflerinin bir önceki dönemden daha başarılı sonuçlar elde etmek olduğunu kaydetti. Çalışmalarıyla Türk tarım sektörünün gelişimi için üstlerine düşen sorumluluğu eksiksiz olarak yerine getirdiklerini ve ülke ekonomisinin gelişimine sundukları katkıyı devam ettirdiklerini söyleyen Votta, şöyle devam etti: “Şirketimiz, fabrikalarında gerçekleştirdiği üretimle Türkiye’nin toplam traktör üretimin yüzde 71’ini karşılarken; 130’dan fazla ülkeye yaptığı satışlarla da traktör ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştiriyor. Sadece bu rakamlar bile başarılarımızı en iyi şekilde özetliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara baktığımızda; 2016 yılının ilk 5 ayında yurtiçi traktör pazarının bir önceki yıla göre yüzde 15 büyüyerek 28 bin 685 adede yükseldiğini görüyoruz. Türkiye tüm dünyada satılan traktör adedi bakımından 4’üncü büyük pazar konumunda. Biz ise TürkTraktör olarak kesintisiz son 9 yıldır Türkiye traktör pazarında liderliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Hem şirketimizi daha yukarılara taşımak hem de ekonomiye olan katkımızı sürdürmek adına yatırımlarımıza da aralıksız şekilde devam ediyoruz. Son 5 yıllık dönemde gerçekleştirdiğimiz 700 milyon liralık yatırım ise bunun en iyi kanıtı.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap