18 °C

Turkcell Superonline yurt dışı çıkış kapasitesini 1,5 Tbps'ye ulaştırdı

Turkcell Superonline, yeni küresel operatörlerin ve yatırımcıların Türkiye pazarına girişini 1,5 Tbps'ye yükselen yurt dışı çıkış...

Turkcell Superonline yurt dışı çıkış kapasitesini 1,5 Tbps'ye ulaştırdı

Turkcell Superonline, yeni küresel operatörlerin ve yatırımcıların Türkiye pazarına girişini 1,5 Tbps'ye yükselen yurt dışı çıkış kapasitesiyle desteklemeyi hedefliyor.

Turkcell Superonline'dan yapılan açıklamaya göre şirket, Türkiye internet pazarını geliştirmenin yanı sıra müşterilerinin hızlı ve kaliteli şekilde dünyaya ve yurt dışındaki içeriğe erişmesini sağlamak amacıyla yatırımlarını sürdürüyor. Bu kapsamda şirket yurt dışı çıkış kapasitesini 1,5 Tbps'ye ulaştırdı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, fiber yatırımlara başladıkları günden bu yana, internet ağlarının geçiş noktasında yer alan Türkiye'nin bu pazarda oynadığı rolü pekiştirecek bir vizyon çerçevesinde yatırımlarını sürdürdüklerini bildirdi.

Turkcell Superonline olarak yurt dışına bağlantı otoyollarında şerit sayısını artıracak ve trafiği daha da rahatlatacak adımları sürekli ve kararlı şekilde attıklarını vurgulayan Erkan, "Bu sayede yurt dışı çıkış kapasitemizi son beş yılda yaklaşık 400 kat artırarak 1,5 Tbps'ye çıkardık" ifadelerini kullandı.

Kapasite artışının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki ülkelerin erişim ihtiyaçları ve internetin büyük oyuncuları açısından faydalar getireceğini belirten Erkan, bölgede bunu sağlamaya yönelik üstlendikleri rolü güçlendirecek bir adım daha attıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Kapasite artışıyla birlikte özellikle Orta Doğu bölgesinde artan internet talebini karşılamada önemli bir rol üstleniyoruz. Aynı zamanda stratejik işbirliklerimizle Orta Doğu ve Kafkaslar'daki operatörlerin ve müşterilerimizin İstanbul'dan hızlı ve kaliteli şekilde dünyanın en büyük operatörlerine ulaşmasını sağlıyoruz. Bununla birlikte Avrupa’nın önemli altyapı ve kapasite sağlayıcı operatörleriyle yaptığımız iş ortaklıkları sayesinde güzergah çeşitliliği oluşturuyor ve Türkiye'nin ve bölge ülkelerinin kesintisiz internet deneyimi yaşamasına katkı sağlıyoruz."

Erkan, yurt dışıyla bağlantı kapasitesindeki artışın Türkiye'deki müşterileri ve ülke ekonomisi açısından sağlayacağı katkıları vurgulayarak, söz konusu kapasite üzerinden taşınan veri trafiğinin büyüklüğüne işaret etti.

Bu kapasitenin Turkcell Superonline'ın bölgede Türkiye'nin internet üssü olması için harcadığı çabanın bir işareti olarak okunabileceğini kaydeden Erkan, "Bu trafik büyüklüğü, yeni küresel operatörlerin ve yatırımcıların Türkiye pazarına girmesini ve bu trafiğin yarattığı ekonomiye dahil olarak pazarın daha da büyümesine katkıda bulunmalarını teşvik ediyor" ifadelerini kullandı.

Ulusal büyük oyuncuların ve içerik sahiplerinin internet çıkışlarını yüksek kapasite üzerinden sağladıklarını belirten Erkan, böylece bu oyuncuların içeriklerini yurt içinde barındırmasını teşvik ettiklerini anlattı.

Erkan, "Ülkemize yatırım yapan küresel oyuncuların sayısındaki artış, iç pazarda dinamizm ve sağlıklı bir rekabet ortamı yaratıyor; son kullanıcıların maliyet avantajı ve hizmet kaliteleri artıyor" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap