12 °C

Türkiye oryantal tütün üretiminde ilk sırada

Philip Morris/Sabancı Genel Müdürü Jimenez, Türkiye'nin oryantal tütün üretiminde ilk sırada olduğunu, bu alandaki üretimiyle dünyadaki ihtiyacın yüzde 33'ünü karşıladığını bildirdi.

Türkiye oryantal tütün üretiminde ilk sırada

Philip Morris/Sabancı Genel Müdürü Enrique Jimenez, Türkiye ekonomisinin dünyanın gördüğünden çok daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birinin Türkiye olduğunu kaydeden Jimenez, Türkiye'nin, OECD üyeleri arasında dikkate değer ve dinamik bir pazar olduğunu, yatırım ortamı geliştikçe yabancı sermayenin rotasını Türkiye'ye çevireceğine inandığını belirtti.

Jimenez, Philip Morris International yapısı içerisindeki en büyük üretim tesislerinin Türkiye'de bulunduğunu, İzmir Torbalı'daki fabrikalarından Orta Doğu'dan Afrika'ya 27 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti.

Jimenez, Torbalı'daki fabrikanın Philsa ve Philip Morris International iştirakleri içerisinde üst üste 3 kez "en iyi fabrika" seçildiğini de bildirdi.

"Son 3 yılda 300 milyon doların üzerinde yatırım yaptık"

Enrique Jimenez, Türkiye'nin ekonomik geleceğine inandıklarını, bu inançla yatırımlarını sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ederek, Türkiye'de son 3 yılda 300 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarını, şirketin Türkiye'deki toplam yatırımlarının 1 milyar doların üzerinde bulunduğunu söyledi.

Jimenez, "Türkiye ekonomisine katma değer sağlamaya devam ediyoruz. İstihdam yaratma, vergi ve Türk oryantal tütün satın almalarımızla ekonomiye katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.

"Dünyadaki ihtiyacın yüzde 33'ünü Türkiye karşılıyor"

Dünyada 128 ülkedeki 4,3 milyon hektar alanda yıllık yaklaşık 7,4 milyon ton yaş tütün üretimi yapıldığını ifade eden Jimenez, dünyadaki en büyük tütün üreticilerinin sırasıyla Çin, Brezilya, Hindistan, ABD ve Endonezya olduğunu bildirdi.

Jimenez, şöyle devam etti:

"Türkiye, tütün üretimi yapan ülkeler arasında 10'uncu, oryantal tütün üretimi yapan ülkeler arasında da birinci sırada yer almaktadır. Günümüzde tütün yaklaşık 60 bin çiftçinin geçim kaynağını oluşturan temel bir tarım ürünü haline gelmiştir. Türkiye'de 2016 yılında 62 bin ton tütün üretilmiştir. Türkiye, dünyadaki oryantal tütün ihtiyacının yüzde 33'ünü karşılamaktadır. Oryantal tütün, Türkiye'nin yanı sıra Makedonya ve Yunanistan gibi Balkan ülkeleri ile birlikte Asya'da da üretilmektedir."

Jimenez, 2009 yılında Adıyaman ve Hatay'da başlattıkları "Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi" kapsamında, 2010-2015 dönemi boyunca Philip Morris International grup şirketleri olarak yaptıkları tütün alımlarıyla bölge ekonomisine yaklaşık 235 milyon liralık katkı sağladıklarını kaydetti.

2010-2014 döneminde bölgeden alınan tütünün yaklaşık yüzde 70'inin ihraç edilirken, projenin uygulandığı Adıyaman'da 140, Hatay'da ise 32 olmak üzere toplam 172 köyün ihracatçı olduğunu belirten Jimenez, "Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.