11 °C

Turkven, Medical Park'tan çıkış için hazırlıklara başladı

Turkven'in, Medical Park'tan çıkış için blok hisse satışı ve halka arz alternatiflerini değerlendirdiği öne sürüldü. Girişim sermayesi şirketi Turkven, Mavi Giyim'den son yılların en büyük halka arzını gerçekleştirerek haziran ayında çıkış gerçekleştirmişti.

Turkven, Medical Park'tan çıkış için hazırlıklara başladı

Girişim sermayesi şirketi Turkven'in, 2013 yılında çoğunluk hissesini satın aldığı hastane zinciri Medical Park'tan çıkış için alternatifleri değerlendirdiği öne sürüldü. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Turkven, hem blok hisse satışı ile çıkış hem de halka arz alternatiflerini değerlendiriyor.

Medical Park'ta yüzde 40 payı olan ABD'li Carlyle Group, payının tamamını 2013 sonunda Turkven'e satıp ortaklıktan çekilmişti. Hastanenin diğer ortaklarından Muharrem Usta ve Sancak Grubu da hisselerinin bir bölümünü Turkven'e devrederken, Turkven böylece Medical Park'ta çoğunluk hisselere sahip olmuştu. İşlemin büyüklüğü ile ilgili ise bir açıklama yapılmamıştı.

Konuya yakın bir kaynak Turkven'in ortağı olduğu Mavi'den halka arz yoluyla çıkışının ardından Medical Park'ta da bir çıkışa hazırlandığını belirterek, "Bunun da büyük halka arzlardan biri olması bekleniyor" dedi.

Bir diğer kaynak da Turkven'in Medical Park'da bir suredir hem blok hisse satışı ile çıkış hem de halka arz alternatiflerini eş zamanlı değerlendirdiğini belirterek, "Özellikle yakın zamanda gerçekleştirdikleri başarılı Mavi halka arz sürecinden sonra Medical Park'taki halka arz surecini de hızlandırmış olmaları normal" dedi.

Turkven yetkilileri ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Son yılların en büyük halka arzı: Mavi

Turkven, 2008 yılında ortak olduğu Mavi Giyim'den son yılların en büyük halka arzını gerçekleştirerek haziran ayında çıkış gerçekleştirmişti. Mavi Giyim'in sermayesinin yüzde 55'inin halka arz edildiği ihracın büyüklüğü 1.17 milyar lira olmuştu.

Medical Park'ın 15 ilde 21 hastanesi bulunuyor

Medical Park hastanelerinin Türkiye'de 15 ilde 21 hastane ve 14 bin çalışanı bulunuyor. 

Turkven ise danışmanlığını yaptığı 2 milyar dolar sermaye ile Türkiye'de önde gelen girişim sermayesi şirketleri arasında yer alıyor. 2000 yılında Türkiye'deki ilk bağımsız girişim sermayesi şirketi olarak kurulan Turkven'in BC Partners ve DeA Capital konsorsiyumu ile, Migros'un yüzde 98'inin 3.2 milyar dolara satın alınması işlemi Türkiye'de gerçekleşen en büyük girişim sermayesi yatırımları arasında yer almıştı.

Turkven'de IFC, EBRD, Avrupa Yatırım Bankası ve Hollandalı Kalkınma Bankası FMO hissedarlar arasında yer alıyor.

Öte yandan şirketlere yatırım yapan özel sermaye fonları genel olarak birkaç yıllık ortaklığın ardından şirketlerden çıkış stratejisi izliyor. Halka arz da çıkış yöntemlerinden birini oluşturuyor.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.