Uzmar, ilk insansız liman kontrol botunu denize indiriyor

Uzmar Denizcilik, otonom seyir deniz araçlarında yeni bir aşamaya geçiyor. Uzmar Denizcilik CEO’su Ahmet Noyan Altuğ, otonom deniz araçları imalatı konusundaki çalışmalarının ilk meyvesini bu yıl alacaklarını ve insansız liman kontrol botunu denize indireceklerini belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AHMET USMAN-İZMİR

Türkiye’nin ilk özel kılavuzluk ve römorkör firması olan Uzmar, gemi inşa konusunda yeni bir aşamaya geçiyor. Uzmar, otonom deniz araçları imalatı konusundaki çalışmalarının ilk meyvesini bu yıl alacak ve insansız liman kontrol botunu denize indirecek.

Uzmar Tersanesinde verdikleri gemi inşa hizmetiyle birlikte Nemrut Körfezi’nde kılavuzluk, Ambarlı, İskenderun ve Akçansa Limanlarında römorkörcülük hizmeti veren ve 2016’da bu yapıyı değiştirmeye karar verdiklerini, Kocaeli’deki tersanelerinde yürüttükleri römorkör imalatı konusunda uluslararası bir marka olmak için stratejilerini değiştirdiklerini vurgulayan Uzmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Noyan Altuğ, “2018’in ortalarında Kuveyt Petrol Şirketi’nden (KOC) 60 metrelik bir “Çok amaçlı petrol kirliliğine müdahale ve Offshore Destek Gemisi” siparişi aldık. O zamana kadar aldığımız en büyük ve en sofistike projeydi. Bu projeyi yapıp ortaya koymamız bizim için basamak oldu, uluslararası pazarda tanınmamızı sağladı. 2019 yılının Mart ayında sözleşmemizi imzaladık ve geçtiğimiz hafta, 20 Ağustos 2020’de denize indirdik. Ardından Pakistan’ın 32 metrelik 80 tonluk Port Qasım ihalesini kazandık. Bu kuruluşun yaptığı ikinci de kazandık ve gemileri inşa ettik ama sonra ihale iptal edildi, gemiler elimizde kaldı. Ama bu da bize yeni bir kapı açtı. Yıllardır satış yapmaya çalıştığımız, sektörün en önemli oyuncularından Svitzer’e acil römorkör gerekince bunları aldı, çok beğendi ve ticaretimiz sonrasında da sürdü. Pakistan Karachi Port Trust’ın 4 adet 32 metrelik ihalesini kazandık ve geçtiğimiz hafta kontratını imzaladık” diye konuştu.

2016’ya kadar 25-30 metrelik küçük römorkörler inşa ederken bugün tüm imalatlarının yüksek katma değerli deniz araçlarından oluştuğunu belirten Altuğ, “Aldığımız ihaleler dışında 32 metrelik römorkörlerde seri imalat yapıyoruz. Yılda 8-10 adet arası üretiyoruz. Bu konuda kendimizi çok geliştirdik. Dünyada 32 metrelik römorkörü bizden daha iyi yapabilecek başka tersane olduğunu sanmıyorum. Şu an Kocaeli Serbest Bölgesi’ndeki tesisimiz tam kapasite çalışıyor. Bu nedenle ilave yatırım yapıyoruz. 25 bin metrekare olan kapalı alanımız 33 bin metrekareye ulaşacak. Bu sayede kapasitemiz yüzde 60 artacak. Hem daha fazla sayıda, hem daha büyük gemileri yapabilir hale geleceğiz. 4-5 ay içinde devreye alacağımız yatırım, 2 milyon dolara mal olacak” dedi.

“Her şeyden önce mühendislik firmasıyız”

Uzmar’ın her şeyden önce bir mühendislik firması olduğuna dikkat çeken Altuğ, “Bunun bir örneği olarak bir AB projesi yürütüyoruz. Berlin Üniversitesi, Alman ve İtalyan firmaları, Gemi Mühendisleri Odası gibi 7 farklı ortağı olan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bu proje kapsamında insansız, uzaktan kumanda edilebilin liman kontrol botu inşa ediyoruz. İskenderun ve Ambarlı Limanlarındaki operasyonlarımızda kullanmayı planladığımız otonom botları bu yıl içinde denize indirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında yurtdışındaki bir kuruluş için dünyada örneği olmayan otonom feribot geliştirme projemiz de sürüyor” diye konuştu.

Şu an Hollanda merkezli Boskalis firması için 4 adet 90 tonluk, 42 metrelik, yüksek standartta eskort römorkör inşasının sürdüğünü söyleyen Altuğ, “2021’de teslim edeceğimiz bu römorkörler, sahilden 170 mil uzaktaki LNG terminaline gelen kargo gemilerini kaldırıp yanaştıracaklar. Meksika El Salvador Projesi için 2, Karaçi Port için 4 tane 32 metrelik römorkör inşa ediyoruz. Kendi filomuza da bu teknelerden yapıyoruz. Danimarka Port Aarhus projesini ihalesini aldık. Şu an toplam 14 proje sürüyor” dedi.

  

“Yazılım da satıyoruz”

 Gemi inşa faaliyetleri için SEM adını verdikleri bir ERP yazılımı geliştirdiklerini vurgulayan Altuğ, şunları söyledi: “Kendi işlerimiz için geliştirdiğimiz bu yazılımın kullanımı için çok önemli ve gizliliği olan anlaşmalarımız var. Bu anlaşmalar dahilinde İstanbul’da ve Orta Doğu’da üretilecek 4adet çok mühim projenin inşa ve lojistik kısmında Uzmar SEM kullanılacak. Bu yazılımın satışı bizim için çok prestijli bir durum. Bizi sektörün diğer isimlerinden ayıran özelliğimizi ortaya koyuyor diyebilirim Biz sadece gemi satmıyoruz, teknoloji ve mühendislik, tecrübelerimizin bize kazandırdığı bilgi birikimimizi satıyoruz.”