2 °C

Vefa, yurtdışında yeni ortaklıklar hedefliyor

Dünyaya ön üretim yapı sistemlerinde entegre çözümler sunan Vefa Holding, ihracatta hedef büyüttü

Vefa, yurtdışında yeni ortaklıklar hedefliyor

Vefa Holding İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit, yurtdışındaki etkinliklerini daha da artırmak için belirledikleri ülkelerde distribütörlükler ve bayilikler vermeye, bazı ülkelerde ise yerel şirketlerle ortaklıklar kurmaya devam edeceklerini belirtti. 

Turan Koçyiğit, yazılı açıklamasında, dünyaya ön üretim yapı sistemlerinde entegre çözümler sunan Vefa'nın ihracatta hedef büyüttüğünü ifade etti. 2015 yılında yurtdışı pazarlarda büyümeye devam edeceklerini belirten Koçyiğit, ihracat yaptıkları ülkelere yenilerini ekleyeceklerini bildirdi. 

Bu yıl özellikle Afrika'nın kuzeyinde Cezayir'le birlikte Sahraaltı Afrika, Latin Amerika ve Körfez ülkelerine yöneleceklerini aktaran Koçyiğit, yurtdışındaki etkinliklerini daha da artırmak için belirledikleri ülkelerde distribütörlükler ve bayilikler vermeye, bazı ülkelerde ise yerel şirketlerle ortaklıklar kurmaya devam edeceklerini bildirdi. 

Koçyiğit, 2014'ün ihracat konusunda beklentilerini aşan bir yıl olduğunu vurgulayarak, "2013 yılında tüm şirketlerimizin ürettiği ürünlerin yüzde 50'sini ihraç ederken 2014'te bu oranı yüzde 62'ye çıkardık. Önümüzdeki dönemde ise hedefimiz bu oranı çok daha yukarılara taşımak" bilgisini verdi. 

Geçen yıl ilk defa iş yaptıkları ülkelerin İrlanda, İsveç, Avustralya, İran, Orta Afrika ve Etiyopya olduğuna değinen Koçyiğit, 2014 yılında 37 farklı ülkede proje gerçekleştirdiklerini ve ihracat performansındaki artışla birlikte 2014 yılında iş yaptıkları ülke sayısını da artırdıklarını anlattı. 

İhracatçı şirketler sıralamasında üst sıralara tırmanıyor

Vefa Holding şirketlerinin Türkiye'nin ihracatçı şirketleri sıralamasında üst sıralara doğru tırmandığına işaret eden Koçyiğit, 2014 yılı itibariyle Vefa'nın lokomotif şirketinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ilk 1.000 ihracatçı firma içinde yer aldığını ve İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 79. sıraya yerleştiğini belirtti. 

Turan Koçyiğit, geçen yıl yurtdışında 10 ayrı ülkede fuara katıldıklarını ifade ederek, "Son dönemde hedef ülkelerimiz arasında ağırlıklı olarak Orta Doğu, Körfez, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkeleri yer alıyor. Bunun yanında Latin Amerika'yı önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl Venezuela'da 2 bin konutluk bir projede yer alarak bunu tamamladık. Kosta Rika, Meksika ve Panama'da ise yerel ortağımızla birlikte hareket ederek bu ülkelerdeki pazarımızı genişletiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.