Vivo, Türkiye’de pazar payını artırmayı hedefliyor

Vivo Türkiye Genel Müdürü Hailu Hong, Türkiye pazarına çok yeni girmelerine rağmen yaklaşık yüzde 4 pazar payına sahip olduklarını belirterek, “Kısa vadede yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde geçen yıl 20 milyon dolarlık yatırımla fabrika açarak Türkiye'de üretime başlayan Çin menşeli akıllı telefon üreticisi Vivo, ülkedeki pazar payını kısa vadede yüzde 10'a çıkarmayı hedefliyor.

Şirketin Türkiye pazarına yönelik hedeflerini paylaşan Vivo Türkiye Genel Müdürü Hailu Hong, Türkiye'nin akıllı telefon üreticileri için etkileyici ve heyecanlandırıcı bir pazar olduğunu anlattı.

Genç popülasyonu olan ve büyüyen bir ülke olduğu için burada yatırım kararı aldıklarını dile getiren Hong, "Sektör bilgilerine göre, 2020'de Türkiye'de 12 milyon telefon satıldı. Gebze'de bulunan bu fabrikamız, yaklaşık 12 bin metrekare kapalı alana ve yıllık 5 milyon telefon üretim kapasitesine sahip. Yaptığımız bu yatırımla uzun vadede 2 bin kişilik istihdam planımız var. Şu anda yaklaşık 250 civarında çalışanımızla istihdamı yıl sonuna doğru artırmayı planlıyoruz." dedi.

Akıllı telefonların yanı sıra kulaklık ve tablet de ürettiklerini anlatan Hong, "Özellikle kamera ve yenilikçi tasarımlarıyla markamız ön plana çıkmaktadır. Y serisi modellerimiz, Türkiye'de ön plana çıkıyor. Bu yıl yenilikçi ve özgün tasarımıyla V model serisini de Türkiye pazarında satışa sunduk." diye konuştu.

"Daha fazla yatırım ve istihdam hedeflerimiz var"

Genel Müdür Hong, şirketin hedeflerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Türkiye pazarına çok yeni girmemize rağmen yaklaşık yüzde 4 pazar payına sahibiz ve kısa vadede yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. Şu anlık sadece iç pazar hedeflerimiz var fakat 5 yıl içerisinde Avrupa ve Afrika gibi Türkiye'ye yakın pazarlara da ihracat yapmak istiyoruz. Türkiye'deki pazar payımızın artmasına bağlı olarak ileride tabi ki daha fazla yatırım ve istihdam hedeflerimiz var."