Yaşar Holding, BAE’de peynir fabrikası kurdu

Yaşar Holding, süt ürünleri kategorisinde Körfez Bölgesi’ne sıfırdan yatırım yapan ilk firma oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de hayata geçen tesis, 30 milyon dolarlık bir bütçeyle hizmete girdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kerim ÜLKER

Yaşar Holding, süt ürünleri kategorisinde Körfez Bölgesi’ne sıfırdan yatırım yapan ilk firma oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de 30 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesis hizmete girdi. Yaşar Holding YK Başkan Vekili Feyhan Yaşar, "Arap ligi ülkelerinde gümrükten muaf bir yeri tercih ettik. İlk ihracatımızı da Kuveyt’e yaptık” diye konuştu. 92 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü sanayicilerinden biri Yaşar Holding bir ilke daha imza atıyor. Türkiye’nin ilk boya ve vernik fabrikası, reçine tesisi, ilk modern süt üretimini gerçekleştiren Yaşar Holding, süt ürünleri kategorisinde Körfez Bölgesi’ne sıfırdan yatırım yapan ilk firma oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de hayata geçen tesis, 30 milyon dolarlık bir bütçeyle hizmete girdi.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, 1984 yılından bu yana Pınar markasıyla Körfez Bölgesi’ne ürün ihraç ettiklerini, 2000 yılında ise HDF FZCO şirketiyle bölgedeki yayılımını ve pazar payını artırdıklarını söyledi. BAE’de ise HADAF Foods adıyla üretime geçtiklerini dile getiren Feyhan Yaşar, üretim için beş yıl önce karar verildiğini, bölgede yer arayışı için de BAE’nin seçildiğini anlattı. Yaşar, “Bölgeye

baktık, burada karar verdik. Lojistik hub olması, avantajları nedeniyle Abu Dabi’den aldık. Nisan 2018’de temel atıldı, 13 ayda tesis bitti. Buradaki tesisi 20 bin metrekarelik bir alanda üretim yapıyor. İlk faz 30 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçti. Tam kapasitede 100 kişiye istihdam sağlayacak. Arap Ligi ülkelerinde gümrükten muaf bir yeri tercih ettik. İlk ihracatımızı da Kuveyt’te bu hafta başlattık” diye konuştu.

2022’de iş hacmi ikiye katlanacak

Yaşar Holding’in tesisi, sadece iki ülke arasındaki ticarette değil, bölgede de önemli bir ihracat potansiyeline sahip olacak. Yaşar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarına, özellikle Arapça konuşan 450 milyonluk nüfusa odaklanacak. Tesisin yanı başında yer alan arazi de yine Yaşar Holding’e reserve edildi. 20 bin metrekarelik bu alan yeni yatırım planları için kullanılacak. Feyhan Yaşar, “İş hacmimiz 2022’ye kadar ikiye katlanacak” diye ekledi.

Yaşar Holding’e ait HADAF’ın tesisi, ülkedeki en modern fabrikalardan biri özelliğine de sahip. Holdingin diğer tesislerinde olduğu gibi çevreci bir yapıda olan tesiste, atık suyun yüzde 100’ünün yeniden işlenmesi sağlanıyor. Enerjide de kullanılan elektriğin yüzde 20’si güneş panellerinden elde ediliyor. 30 bin ton peynir üretim kapasitesine sahip olan fabrika, 60 bin tona ulaşacak. Krem peynirden sonra mozerella üretimine geçilecek.

Labne’ye türk damgası vurdu

Enerji zengini BAE’de gıda tüketiminin yüzde 85’i yurtdışından sağlanıyor. Bu nedenle bir çoğunu işitmediğimiz uluslararası markaların yoğun bir rekabeti söz konusu. Özellikle labne peynir pazarında Pınar’ın bu coğrafyadaki payı yüzde 30 ile yüzde 80 arasında. Örneğin bu oran Kuveyt’te yüzde 80, Katar’da yüzde 50 civarında. Donmuş et ve hamur ürünlerinden peynire kadar uzanan Pınar markasının ülkede tutulması, rekabette indirim furyasına da yansımış durumda. Co-op adlı BAE’nin en büyük zincir marketine girdiğimizde Pınar’ın bulunduğu reyonların hemen yanında başlayan indirimler bunun göstergesi. Dünyanın en büyük markalarının olduğu bu coğrafyada Pınar’ın başarısı diğer Türk markaları için de bir kapı olmuş durumda. Karşılaştığımız Türk ürünlerinin yoğunluğunun altında da “Turkish Labne” diye sınıflandırılan Pınar ürününün önemli bir katkısı var.