10 °C

Yeni yatırım için İstanbul'da tesis arıyor

Beş yıl önce Polatlı’da üretim yapan Wolmerk’i satın alarak Türkiye pazarına giren İtalyan yapı malzemeleri şirketi Mapei, inşaat sektörünün yaşadığı kriz ortamında yeni yatırım kararı aldı.

Yeni yatırım için İstanbul'da tesis arıyor

Yasemin SALİH

İnşaat sektörünün içinde bulunduğu finansal kriz yeni paketler ve tedbirlerle aşılmaya çalışılırken, İtalya’dan moral verici bir haber geldi. İtalya’nın Milano kentinde kurulup, dünya çapında yapı malzemeleri üreticisi olarak 2.5 milyar dolarlık ciro elde eden bir şirkete dönüşen Mapei, Türkiye’de ikinci fabrikayı kurma kararı aldı. Beş yıl önce Ankara Polatlı’da üretim yapan Türk şirketi Wallmerk’in fabrikasını satın alarak Türkiye pazarına giren şirket, yeni yatırımı için İstanbul ve çevresinde satın alacak tesis arıyor.

Şirketin Türkiye Genel Müdürlüğü’nü bir yıl önce teslim ettiği, sektörde uzun yıllar deneyimi olan Selman Tarmur’un hedefi, 5 yılda 4 kat büyümek. Bunun için bir stratejik plan hazırlandığını ve İtalya’daki merkez ile birlikte adım adım uygulamakta kararlı olduklarını söyleyen Tarmur, “Stratejinin ana ayağı yatırım olacak. Ayrıca bayi ve yeni ürün ayaklarını güçlendirerek de büyüme hedefimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

Mevcut fabrikaya 1 milyon euroluk yatırım yaptı

Yalıtım, depreme karşı güçlendirme ve mantolama ürünlerinde tüm dünyada iddialı olan Mapei, geçtiğimiz aylarda Polatlı’daki fabrikasında mevcut sıvı ve toz ürün bantlarına ek yatırım yaparak çimento bandını da devreye aldı. Genel Müdür Selman Tarmur, ek bant için 1 milyon euroluk yatırım yaptıklarını çünkü Türkiye’deki üretimi güçlendirme kararını uyguladıklarını ifade etti. Fabrikada ayrıca her üç grup için de laboratuvar bulunduğunu anlatan Tarmur, “Ana Ar-Ge merkezi İtalya’da. Ancak yerelde de bu laboratuvarlarla genç mühendisleri isdihdam ediyoruz” diye konuştu.

Dünyanın sayılı yapılarında kullanılan Mapei ürünlerinin Türkiye’de de Anıtkabir’den İstanbul Havalimanı ve Çanakkale Köprüsü gibi önemli mekanlarda kullanıldığını vurgulayan Tarmur, zor günler geçiren inşaat sektörü ve kurdaki artışa rağmen Türkiye pazarının potansiyeline inandıkları, bu nedenle yatırımlarından vazgeçmediklerinin altını çizdi. Tarmur şirketin Türkiye değerlendirmelerini şöyle dile getirdi: “Kur sorunu varsa herkes için var. Bizim için önemli olan pazarın gücü, piyasanın büyümesi, faizlerin düşmesi. Yeni önlem paketleri ve ürünlerle faizler düşünce pazar yeniden canlanacaktır. Türkiye’de yapı malzemeleri pazarının büyüklüğü 2.5 milyar dolar. Global markalar burada. Rakip çok. Türklerin gayrimenkule ilgisi bitmiyor. Sürekli bir hareket var. Nüfus artışı AB ortalamasının üzerinde. Biz, Türkiye’de pazarın yeniden eski günlerine döneceğini düşünüyoruz.”

Satın alma için arayışa geçilecek

Selman Tarmur’un verdiği bilgilere göre İtalya’daki merkez ile şu anda şirketin İstanbul ve civarında yapacağı yeni üretim yatırımı için fizibilite çalışmaları sürdürülüyor. “Ürünlerimizin navlunu yüksek o nedenle lojistik avantaja sahip olmak adına Marmara Bölgesi’nde bir fabrikamız olması gerektiğine karar verdik. Şu anda İtalya ile fizibilite çalışması yapılıyor. Büyük ihtimalle mevcut bir fabrika satın alınacak. Fizibitite çalışmaları tamamlanınca olası arayışımız başlayacak, şirketlerle satın alma görüşmelerimiz olacak” diyen Tarmur, yeni tesiste hem likit hem de toz yapı kimyasalları üretileceğini söyledi. Yeni yatırımın tutarı hakkında şimdilik bilgi vermek istemeyen Tarmur, istihdama da katkı sağlayacaklarının altını çizdi.

Bayi ağını yüzde 60 büyütecek

1937’de Milano’da kurulan, günümüzde 5 kıtada 87 alt kuruluş ve 35 ülkede 81 üretim tesisiyle faaliyet gösteren Mapei’de toplam 10 kişi istihdam ediliyor. Her tür zemin, duvar ve kaplama malzemeleri için malzemeler üreten şirketin yereldeki fabrikaları, İtalya’daki Ar-Ge tesisinde geliştirilen ana formülü hammadde olarak kullanılıyor. Formüller diğer ülkelerle paylaşılmıyor. Bu anlamda Coca-Cola formülü gibi korunan bu moleküller su yalıtım ürünleri, özel harçlar, beton katkıları gibi alanlarda kullanılıyor.

Şu anda Türkiye’de 120 bayileri olduğunu belirten Genel Müdür Selman Tarmur, büyüme planı çerçevesinde bu sayıyı 200’e çıkaracaklarını ifade etti. Türkiye’yle ilgili stratejik planda çalışanların yetkinliklerinin artırılması olduğunu da söyleyen Tarmur, bunun için Mapei Akademi’yi kurduklarının altını çizdi. Tarmur, “Burada bayiler, ustalar, müşterilerimiz ve çalışanlarımıza eğitim veriyoruz. 9 kişilik eğitmen kadrosu var. Bizim işte iyi uygulama en az ürün kadar önemli olduğundan ustaları çok önemsiyoruz. Bu nedenle Mapei Ustalar Kulübü’nü kurduk. Ustalar için eğitim ve ürün kullanım puanı uygulamamız var. El aletleri gibi hediyeler veriyoruz” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap