10 °C

Yerli makina devreye girdi evler de gübre üretecek

35 yıldan sonra Türkiye’ye dönen Srst Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldırım, Türkiye’de mutfakların organik atıklarını gübreye çevirecek yerli makina üretti. Böylece hem atıkların yerinde dönüşümüne imkan verilirken, hem de nitelikli gübre üretiminin önü açılmış oldu.

Yerli makina devreye girdi evler de gübre üretecek

Leyla İLHAN

İsviçre’de 35 yıldan bu yana İtalyan mutfakları ve turizm alanında çalışan Srst Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldırım, çevreci bir yatırımla Türkiye’ye döndü. Aynı zamanda DEIK Türkiye İsviçre İş Konseyi Başkan Yardımcısı olan Yıldırım, Türkiye’de İsviçre patenti ile organik mutfak atıkların gübreye dönüştüren makinaların üretimine başladı. İlk geri dönüşüm makinasının ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kullanılması bekleniyor.

Yemek atıkları sorunun yerinde çözülüyor

Türkiye’ye vefa borcu olduğu için geri dönüşüm makinalarıyla Türkiye’ye geldiğini aktaran Srst Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldırım, “Türkiye’de yerli makinalarla evsel katı organik atıkları gübreye dönüştürmeyi planlıyoruz”diye konuştu. İki yıldır makinalarla ilgili Ar- Ge çalışmaları yaptıklarını aktaran Yıldırım, “Bu yıl seri üretime başladık. Bir aksilik olmazsa Ramazan bayramından sonra ilk makinamızı külliyeye vererek faaliyetlerimizi başlatmış olacağız” açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanın eşi Emine Erdoğan’ın geri dönüşüm işine önem vermesinden dolayı üretilen ilk makinayı Külliye’ye hediye edeceklerini aktaran Yıldırım, “Geri dönüşüm projesinin Türkiye için bir milat. verilere baktığımız zaman Türkiye’de günlük 60 bin ton evsel atık üretiyoruz. Ancak bu atıkları işleyip pişiren bir sistem yok. Türkiye’de sadece kompost yapan belediyeler var. Bunlar da 8 ila 12 hafta için bunu yapabiliyor. Bizim makinalarımız ise 8 ila 24 saat arasında dönüştürme imkanı sunuyor” dedi. kapasiteleri 5 kilo ile 300 kilo arasında değişen makinalarla yemek atıkları sorunun yerinde çözülerek taşıma ve geri dönüştürme maliyetlerini ortadan kaldırarak nitelikli gübreye çevirdiğini kaydetti. Bu şekilde organik mutfak atıklarının yüzde 40’nın gübreye dönüştürüldüğünü aktaran Yıldırım, yüksek buharda ve yağda atıkları dönüştürüldüğü için anti bakteriyel bir ürün özelliği taşıdığını kaydetti. Yıldırım, bunun da gübrenin kalitesini yükselttiğini aktardı.

İlk 3 yılda 6 bin ton gübre üretimi planlıyor

Yerli sermaye kurulan şirketin yine yerli malzeme kullanarak üretilen geri dönüşüm makinaların Yıldırım, “Sadece 2018 yılında 1.2 milyar dolar seviyesinde gübre ithalatı yaptık. Bu şekilde evler kendi bahçeleri için gübre üretebilir ya da makinayı verdiğimiz yerlerden gübreyi kendimiz alıp kendimiz değerlendirmek üzere de çalışma yapıyoruz” diye konuştu. Esas büyüme hedeflerinin 300 kiloluk sanayi tipi makinaların satışında olduğunu belirten Yıldırım, ev tipi makinaların ise toplu konut projeleri için uygun olduğunu söyledi. Yıldırım, eylül ayı içinde ise lansmanını yapacaklarını belirtti.

2023 yılına kadar Türkiye’de üretilen 600 bin ton evsel organik mutfak atıklarının yüzde 10’una talip olduklarını kaydeden Zeki Yıldırım, “Bu şekilde günlük 6 bin tonu çöpü gübreye dönüştürmek istiyoruz” açıklamasını yaptı. Yıldırım, makinadan çıkan gübre ile makinanın kendini iki yıl içinde finanse etmesini beklediklerini aktardı. Yurtdışında hastanelerde, yaşlı bakim evlerinde bu tarz makinaların kullanıldığını hatta 35 ila 40 kilonun üzerinde günlük atık çıkaran restrontlarda mecburi olarak kullanılmasının konuşulduğunu aktardı.

ZÜRİHTE’Kİ APART OTEL SAYISINI 100’E ÇIKARACAK

Dil eğitim vermek için gittiği İsviçre’de daha sonra İtalyan mutfakları yapmaya başladıklarını, daha sonra apart otel işine girdiklerini kaydeden Yıldırım, “Zürih merkezde 50’nin üzerinde dairemiz var. Ayrıca inşaatı devam edenlerle birlikte bu sayı yakında 100’e çıkacak. Oda sayıları bazında 300 adet yapıyor. Bu daire otellerimizi resepsiyonsuz işletiyoruz Booking.com gibi internetten çeşitli otel pazarlaması yapan platformlardan aldığı kodla istediği zamanda odasına girebiliyor” dedi. Yıldırım, bunun dışında Zürih’te gayrimenkul yatırımlarının da bulunduğunu belirtti

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap