Yerliye TL, yabancıya dövizle satacak

Mecidiyeköy’deki Eski Likör Fabrikası arazisinde yapımı tamamlanan Quasar İstanbul’un içinde yer alan 196 bağımsız üniteyi İşPörtföy aldı. Yerliye TL, yabancıya ise döviz ile alma imkânı sunulan projede, 1+1 daire fiyatları 647 bin dolardan başlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Leyla İLHAN

İsviçre kökenli Viatrans AŞ tarafından Mecidiyeköy’deki Eski Likör Fabrikası arazisinde yapımı tamamlanan Quasar İstanbul’un içinde yer 196 bağımsız ünite İş Portföy tarafından satın alındı. 140’ı rezidans, 56 adeti ise ofis alanlardan oluşan projede yerliye TL bazında satış yapılırken, yabancıya döviz bazında satış yapılacak. Yüzde 5 peşinat ile 50 aya kadar fon bünyesinde vadelendirme olanakları sunan Quasar İstanbul’da büyüklükleri 128 metrekare ile 534 metrekare arasında değişen1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 penthous daireler yer alıyor. Projede 1+1 daire fiyatları 647 bin dolardan başlıyor.

Fonlar BES’ten daha fazla kazanç sağlıyor

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında “İş Portföy Quasar GYF” ile ilgili plan ve hedefler açıklandı. Türkiye’de son 2.5 yılda 34 gayrimenkul yatırımı oluştuğunu, bu fonların portföy büyüklüklerinin 5,5 milyar TL seviyesinde olduğunu belirten Eraslan, “Vatandaşlarımızın gayrimenkul aracılığıyla geleceği için tasarruf yaptığını biliyoruz. Konut alıp, işyeri alıp kira geliri ile emeklilik dönemini finanse eden çok sayıda vatandaşımız var. Bireysel olarak yapılan konut yatırımlarında kira getirisi üzerinden geri dönüşler 20 ila 40 yıl arasında değişmekte. Oysa gayrimenkul yatırım fonlarıyla şehir merkezilerindeki ticari gayrimenkullere yapılan yatırımlarda kira çarpanı bu günlerde 12-13 yıl aralığına kadar gerilemiş durumda. Bu çarpan seviyesi yüzde 8 yıllık kira getirisine denk gelmekte ve gayrimenkul yatırım fonlarının getirilerinin bireysel gayrimenkul yatırımına göre 2 kat daha verimli olduğunu göstermekte” dedi.

Türkiye’deki gayrimenkul fonlarının getiri oranlarının Amerika’dan daha daha yksek olduğunu bildiren Eraslan, Amerika’daki fonların getiri oranlarını yüzde 3ila 4 ara sında açıkladı. Eraslan, bu alanlardaki fırsatlardan yararlanmak amacıyla gayrimenkul fonları kurarak yatırımcılarının bundan yararlanmasını sağlayacaklarınını kaydetti. Quasar İstanbul’da yer alan rezidans ve ofisleinde, artık İş Portföy’ün Gayrimenkul Yatırım Fonları çatısı altında toplandığını belirten Eraslan, bu fonlarının büyüklüğünü 1 milyar 170 milyon TL olarak açıkladı. “Böylece gayrimenkul yatırım fonlarımızın büyüklüğü 1.7 milyar TL’nin üzerine çıktı” diyen Eraslan, “Böylece pazardaki payımız da yüzde 30 oldu” dedi.

Yabancı fonlar Türkiye pazarında

Özellikle dolar bazında düşen fiyatlar, fonların getiri oranlarının yüksekliği gibi nedenlerle Türkiye gayrimenkul pazarının yabancı fonların ilgisini çektiğini aktaran Emrah Yücel, “Şu anda sahada inceleme yapıyorlar. Türkiye pazarını pek bilmedikleri için özellikle lokal bir ortaklar pazara girmek istiyorlar” dedi.