13 °C

Yıllık yüzde 25 büyümeyle 2015 ciro hedefi 2 milyar $

1983’te beş kardeşin bir arada çalıştığı fason atölyesinden 38 ülkeye 250 milyon dolar ihracat yapan bir holdinge dönüşen Eroğlu, dünya çapında 850 mağazayla 2015 sonunda 2 milyar dolar ciroyu hedefe aldı

Yıllık yüzde 25 büyümeyle 2015 ciro hedefi  2 milyar $

İSTANBUL - Eroğlu Holding, gelecek yılsonunda 2 milyar dolar ciro hedefledi. Colin's markasıyla tanınan ve ağırlıklı olarak tekstil sektöründe faaliyet gösteren holding, Rusya pazarındaki etkinliğini farklı ülke ve bölgelerle genişletmek için harekete geçti. Yatırımlarını cazip pazar olarak gördüğü Çin’e yoğunlaştıracak olan Eroğlu, Avrupa’da da 150 mağaza yatırımı planlıyor. Eroğlu Holding’e bağlı markaların mağaza sayısının 2015’te 850’ye ulaşması bekleniyor. 

Bir grup ekonomi gazetecisiyle sohbet toplantısı gerçekleştiren Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, küçük bir atölyeden 38 ülkeye uzanan başarı hikayesini ve önümüzdeki yıllara ilişkin hedefl erini paylaştı. Eroğlu şunları anlattı: 

“İlk atölyeyi 1983’te kurduk. Beş kardeş bir arada çalışıyorduk. İşe fason üretimle başladık. İki yıl sonra, 1985’te işin tüccarlığına geçtik. Tüccarlıktan kasıt, bir yandan üretirken, kendi ürettiğimizi kendimiz pazarlamaya başladık. Hızla geliştik. Ekonomik kriz sonrasında 1994 yılında alınan 5 Nisan Kararları’na kadar biz yılda 1 milyon 200 bin adet üretim yapıyorduk. Avcılar’daki atölyede Doğu Bloku’ndaki dönüşüm ile birlikte bir sıçrama yakaladık. 1994’te ayda 100 bin satıyorduk. 1996’ya geldiğimizde ayda 700 bin adet üretmeye başladık.” 

1998 yılında Asya ve ardından Rusya’da patlak veren kriz Eroğlu’nu krizi aşmak yönünde araştırmaya yöneltti. Bu süreci Nurettin Eroğlu şöyle anlatıyor: “1996’da Rusya’ya gittik. Faaliyetlerimiz sürekli gelişti. 1998’de Rusya krize girdiğinde ruble birden bire, dört kat gibi müthiş değer kaybetti. Bizim o sırada 7-8 milyon adet malımız Rusya’daydı. Fiyatları indirdik. Bir yandan da, fason üretim konusunda arayışlar içindeyiz. O sırada sayın Esat Sivri’nin önemli işbirlikleri var. Onun üzerinden bizim de işbirliği imkanımız doğdu. Ünlü GAP firmasından sipariş alıp, onların onayı ile bize işi verdi. Gabardin pantolon ürettik. Sonra hep bu işlerde olduğu gibi kendimiz doğrudan sipariş almaya başladık. Calvin Cline geldi. Diğerleri geldi. Bugün işimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bizim bugün üretimimizin yüzde 20 ila 30’u Colin’s’e gidiyor. Geri kalanı dünya markalarına…” 

Türkiye dışında 550 mağazaya sahip olduklarını kaydeden Eroğlu, “Şu anda üretimimizin yüzde 80’nini yurtdışına. Almanya’dan Hong Kong’a, Şili’den Tayland’a 38 ülkeye ihracat yapıyoruz. Markamız Colin’s, Rusya’da ve Ukrayna’da Jean pazarında hem marka bilinirliği hem de pazar payında lider konumda. Bu ülkelerde her iki kişiden biri Colin’s giyiyor. Geçen yıl 250 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl bunu yüzde 20 civarında artmasını bekliyoruz” diye konuştu. 
Eroğlu Holding’in her yıl yüzde 25 büyümeyi öngördüğünü belirten Nurettin Eroğlu, “Emin adımlarla ilerliyoruz. Holdingin 2013 yılı konsolide cirosu 1 milyar 250 milyon dolardı. 2014’te 1.5 milyar dolar bekliyoruz. 2015 sonu itibariyle de 2 milyar dolara ulaşmasını hedefl edik. Böylece 2012’de 1 milyar dolar olan ciro son 3 yılda ikiye katlanmış olacak.” 

“Dünyada yılda 20 milyon adet pantolon, 25 milyon metre denim kumaş üreten ve bu kadar çok perakende marka satışı olan Türkiye’de bir başka şirket yok” diyen Eroğlu, önümüzdeki dönemde yeni pazarlara girmeyi hedefl ediklerini kaydetti. Eroğlu, “Önemli pazar paylarımızın olduğu ülkelerde faaliyetlerimizi geliştireceğiz. Ama yeni ve cazip pazarlara da yöneliyoruz. Bu konuda ABD’yi değil, Uzakdoğu ülkelerini cazip pazarlar olarak görüyoruz. Amerikan pazarı çok zor bir pazar. Farklı şekilde var olmak lazım. Biz enerjimizi oraya harcamak yerine Çin’e yatırımlarımızı yoğunlaştırmayı doğru buluyoruz. Bu yönde girişimlerimize başladık. Ayrıca Colin’s’in Avrupa operasyonunu gerçekleştirmek üzere başta İngiltere ve İskandinav ülkelerinde faaliyete geçeceğiz. Buralarda 150 mağaza yatırımı daha yaparak geniş kitlelere ulaşmayı hedefl edik. 2015 yılına kadar markamız Loft’un mağaza sayısını da 125’e çıkarmak üzere çalışmaları sürdürüyoruz. Böylece önümüzdeki dönemde dünya genelinde bağlı markalarımızın mağaza sayısı 850’yi bulacak. 

“Aksaray’da kumaşı kesip Şanlıurfa’da diktireceğiz”

Eroğlu ailesi Aksaraylı. Eroğlu Holding, Aksaray’da 15 milyon dolarlık konfeksiyon üretim tesisi kurdu. “Aksaray’daki tesisin açılışından sonra Başbakanımız ‘Doğu’ya da yatırım yapın’ dedi. Şimdi Aksaray’da kumaşı keseceğiz. Urfa’da dikim yaptıracağız. Yanımızdaki bazı genç arkadaşlarımızı buna teşvik ediyoruz. 100-200 kişilik atölyeler kurmaları için. Dikimi oralarda yaptıracağız” açıklamasını yaptı.

Mısır’da 25 milyon metre denim üretiyor

Çorlu, Düzce ve Aksaray’ın yanısıra Eroğlu, Mısır İsmailiye’deki fabrikalarında da ciddi miktarda üretim yapıyor. Serbest bölge ve vergi avantajından yararlanmak amacıyla Mısır Dimyat’ta denim kumaş üretimi için kurulan DNM fabrikası ise bu alanda dünyada kurulmuş en büyük entegre tesis olarak niteleniyor. Tarlada toplanan pamuğun denim kumaşa dönüştürüldüğü fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 25 milyon metre. Bu kapasite fabrikanın ikinci fazının tamamlanmasıyla 50 milyon metreye çıkacak.

Yılda 5-6 VIP projeyle devam ederiz

Yurtiçi ve yurtdışı olarak yaklaşık yarı yarıya bölünmüş 13 bin çalışanıyla Eroğlu Holding, adeta dünyayı giydiriyor. Nurettin Eroğlu, son dönemde gayrimenkule yöneldiklerini kaydetti. Kıraç’ta lojistik projesini tamamlayan Eroğlu, Halkalı’da 1500 konut bitirdi. Tekirdağ ve İstanbul Seyrantepe ve Gürpınar’daki projeleri devam eden holding yeni 3-4 projeyle ilgileniyor. Ataşehir ve Bayrampaşa’daki kentsel dönüşüm projeleriyle ilgilendiklerini söyleyen Nurettin Eroğlu, “Yılda 5-6 VIP proje ile yola devam ederiz” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.