Yırcalı’dan ‘Bereket’li devir: Karhes’in yüzde 24’ünü satıyor

Bereket Enerji Yırcalı ailesine ait Karesi’nin iştiraklerinden Karhes Elektrik Üretim’in yüzde 24’ünü satın alıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KERİM ÜLKER

Bankalarla 4.6 milyar dolarlık kredileri nedeniyle masaya oturan, geçtiğimiz aylarda da anlaşma imzalayan Bereket Enerji Grubu, bir yandan da büyümesini satın alma ile devam ettiriyor. Bereket Enerji Grubu, sektörünün önemli firmalarından Karesi Enerji ile masaya oturdu. Bereket Enerji Yırcalı ailesine ait Karesi’nin iştiraklerinden Karhes Elektrik Üretim’in yüzde 24’ünü satın alıyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’ndan da gerekli onayları alan Bereket Enerji, yüzde 24’lük hisse için 41 milyon lira (7.2 milyon dolar) ödeyecek.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) uzun süre başkanlığını yapan, şu anda da yönetim kurulu üyeliği görevini yürüten Rona Yırcalı’nın aile şirketi Karesi Enerji’nin Giresun’da iki hidroelektrik santrali projesi bulunuyor. 49.1 MW’lık Çırakdamı HES ve 49.2 MW’lık Dereli HES projelerinin toplam kurulu gücü ise 98.3 MW.

4.6 MİLYAR DOLARI YAPILANDIRDI

Enerji sektöründeki faaliyetlerinin geçmişi 1960’lı yıllara kadar uzanan Yırcalı Grubu bünyesindeki Karesi Enerji, ENDA Enerji Holding ve EGENDA Ege Enerji ile birlikte Adana, Aydın, İzmir, Çanakkale ve Balıkesir’de 10 rüzgar, jeotermal ve hidroelektrik santrali projesini yürütüyor.
Denizli merkezli, 1995 yılından bu yana enerji üretimi yapan ve kömür ile yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere toplam 2.100 megawatt kurulu güce ulaşan Bereket Enerji, geçen yıl temmuz ayında 4.6 milyar dolarlık yapılandırması için bankalarla görüşmelere başlamıştı.