11 °C

'Sen önce Ay Yıldız’ın şerefini kurtar'

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, TFF Başkanı Demirören'in kendisini kınamasıyla ilgili, "Ay Yıldız'ın olduğu yerde hakem odası basamazmışım. Sen önce Ay Yıldız’ın şerefini kurtar. Milli takıma gelen geçen 3 atıyor" dedi

'Sen önce Ay Yıldız’ın şerefini kurtar'

İSTANBUL - Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu 1907 Tribünü'nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda kulübün neden taraftarların kombinelerini iptal ettiğine açıklık getiren Yıldırım, hakem hatalarından dert yandı.TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in kendisini kınamasıyla ilgili de konuşan Yıldırım, "Ay Yıldız'ın olduğu yerde hakem odası basamazmışım. Sen önce  Ay Yıldız’ın  şerefini kurtar. Milli takıma gelen geçen 3 atıyor" dedi.

İşte Aziz Yıldırım'ın çok konuşulacak basın toplantısından satır başları:

Bu seyirci profili sadece F.Bahçe'nin sorunu değil Türk sporunun sorunudur ancak sadece bu sorunla Fenerbahçe uğraşıyor. Bakın Türk takımları yurt dışında hazırlık maçı yapamıyor. Bakın G.Saray'ın Dortmund maçı, bakın Trabzonspor'un Lokeren maçı... Biz Fenerbahçe olarak bunu bitirmeye kararlyız. Ama bu sadece bizim uğraşmamızla olmaz. Biz Avrupa'ya gittiğimizde bu tip bir olay yaşanırsa 1 yıl ceza alacağız. Bunlar futbol seyircisi değil. Bunu bilmek lazım.

"Bu grup maddi ve manevi rant peşinde"

Biz geçmiş yıllarda bilet vermeme operasyonu yaptık. Ancak bizim dışımızda bazı insanlar bunlara bilet verip benim ve yönetim aleyhinde bağırttırdılar. Küfür etmelerine izin vermem. Daha 23. dakikada 'adam gibi oynayın' diye bağırırsanız buna izin vermem. Bunların GFB adına bastıkları atkılar formalar var. Yıllık gelirleri 4-5 milyon liradır. Bu grup maddi ve manevi rant peşinde.

Biz bu işi devlet olmadan çözemeyiz. Devlet de bu işe sahip çıkmalı. Bakın bu işe sahip çıkmazsak Avrupa'da yakın gelecekte maç yapamayız.

"Gezi Olayları'ndan sonra bazı sanatçıları aldınız"

Bakın Alanya'da bu şahıslar 'Mustafa kemal'in askerileriyiz' diye bağırıyor. Neden? Liderleri hapiste siyasi rant sağlamak için. Liderleri çıkınca hapisten başka bağırıyorlar. Bir fotoğraf gördüm eski valimiz oturuyor karşısında da bu grubun liderleri oturuyor. Validen randevu isteyip ona gittim. 'Bu resim yanlıştır' dedim. 'Bunu yaparsanız sorumluluğunu alırsanız' dedim. 'Siz dedim bu şahsı, her türlü kötü alışkanlığı olan bir insan olduğunu biliyor musunuz? Siz dedim Gezi Olaylarından sonra bazı sanatçıları kötü alışkanlıklardan dolayı aldınız peki bu adamı neden almıyorsunuz' dedim. Bu grup devletin ve siyasetin yanında olduğunu gösterip siyasi rant kapısı sağlamaya çalışıyor. Buna izin verilmemeli. Biz ailelerin tribüne gelmesini istiyoruz. İstedikleri gibi Fenerbahçe aleyhine de bağırabilirler. Ama 23. dakikada takım aleyhine bağırırsa, yönetim istifa diye bağırırsa... Biz ligin lideriyiz, geçen senenin şampiyonuz. Amatör şubelerde bu şekilde... Bunlarla gurur duymamız gerekirken üç beş tane çapulcuya izin vermem. 

"Mağdur olanların kartları geri verilecek"

Mağdur olan taraftarların kombine kartları geri verilecek. Ama onlara soruyorum neden kartlarınızı o grubun arkasına takılarak alıyorsunuz. Gelin kulübünüzden alın. Antrenmanlardan şikayetçi futbolcular var başkana şikayet ettiler yazıyorsunuz. Bana hiç kimse antrenman şikayetiyle gelmedi. Bir daha ki sefere de bize şike yaptın diyen insanlara ve soruşturma açanlara da şikayette bulunacağız. Bunu da burada bildireyim. 3 Temmuz operasyonunu yapanlar için suç duyurusunda bulunacağız.

"Sonra beraber Umre'ye gidiyorlar"

Öğrenmişler bir şey, her maçta Galatasaray'a küfür ediyorlar. O gençler de ediyor. Amigolar ettiriyor. Galatasaray'ın amigolarıyla sonra beraber Umre'ye gidiyorlar. Aileleri uyarıyorum, çocuklarınıza sahip çıkın bunların yanına göndermeyin. Bunlar her türlü uyuşturucuyu içiyor. Tribünlerde esrar içiyorlar. Fazla alkole de karşıyım. Herkes kendine içsin. Ondan sonra fazla alkolle taşkınlık yapıp insanları rahatsız ediyorlar. Bunların dışarıdan beslendiğini söyledim. Bir daha basın toplantısı düzenlersem bunların da ismini vereceğim.

İsmail Kartal da Gençlerbirliği maçında arkasından küfür edenler olduğunu söyledi. O kişileri de tespit ettik. O tribünde olanlar da başkalarının biletleriyle giriyor. Onlar da tespit edildi ve o biletler de iptal edilecek.

Geçen hafta yaşananlar da varsa bizim tarafımızdan üzülen onların mağduriyetlerini mutlaka çözeceğiz. Ama diğerlerinin kartları iptal edilecek. Bundan sonra tribünlerde, amatör şubelerde küfür olmayacak. Rakip takımlara, şahıslara küfür edilmeyecek. Buna izin vermeyeceğiz. Protesto etmek mi istiyorsun, küfür etmeden yap protestonu... Devletin bütün satatlardaki taraftar olayına sahip çıkması lazım. 

 "TFF ve Kulüpler Birliği'nin beni kınaması"

Gelelim 2. konuya. TFF ve Kulüpler Birliği'nin beni kınamaları. 15 gün sonra herhalde başlarına taş düştü beni kınamaya karar vermişler. Gençlerbirliği maçında bizim oyuncuların yanına giderken hakemle karşılaştım. Söylediğim "Bakın bizim oyuncunun üzerine basıyor rakip oyuncu. Bunu yapmayın. Bunu yaparsanız da buraya bir daha gelemezsiniz" dedim. Mecnun Başkanı aradım milli maçtan sonra. Yıldırım beye tribünde yapılan tezahüratlar kötü dedim. Kulüpler Birliği olarak toplanın TFF başkanına sahip çıkın dedim. Onlar sağolsunlar bana sahip çıkmışlar.

"Yıldırım Demirören hakem odası bastı"

Ben bugüne kadar soyunma odasına girmedim. Bir tane hakem de çıksın desin ki Aziz Yıldırım soyunma odamıza girdi. Okuyorum, 'Boşat'ı kızdırdı. Beşiktaş Asbaşkanı Yıldırım Demirören maç sonunda hakemin soyunma odasına gitti ve hakemlere ayıp oluyor dedi.' Bakın bu haber... Yıldırım bey gitmiş. Ben gittim mi? Soruyorum? Ben ne zmana basarım dedim. Emenikeyi böyle zıplatırsa ve penaltı verilmezse... Kulübün 250 milyon Dolar bütçesi var. Hakem hata yapar diyorlar. Ama çok yapıyor... Cüneyt Çakır iyi hakem. Hayır değil efendim. İngiltere'ye gidiyor Ferguson sahaya girdi. İspanya'ya gitti ortalık birbirine girdi. Çok şey istemiyoruz kardeşim gördüklerini çalsınlar.  

"Önce Ay Yıldız'ın şerefini kurtar"

Fenerbahçe'nin hakkı yenirse bakın söylüyorum her yeri basarım. Beni kınayan da daha önce hakem odası basan Yıldırım Demirören olmayacak. Ay yıldızın şerefiymiş. Ay yıldızın şerefi milli maçlarda kurtarsın. Her maçta 3-4 yiyoruz. Bize bayrağı kimse hatırlatmasın. Fenerbahçe Atatürkçü, Cumhuriyetçi ve Laiktir çünkü. 

"Beşiktaş çıksın açıklasın... Şike yaptı mı?"

Beşiktaş bu 3 Temmuz sürecinden neden yer alıyor? İBB maçından dolayı. Beşiktaş, İBB maçını kazandı ve bu kupayı kazandı. Bu kupa şimdi nerede? Beşiktaş ve İBB'nin o dönemki başkanları çıksınlar bir söylesinler bakalım şike yapmışlar mı? Ben soruyorum o kupa nerede? Biz söylemedikçe herkes bizim üzerimize geliyor. Bütün suç bizde... 

"Basın yol gösterici olsun"

3. olarak da basın... Değerli basında bazı kimseler ünlü olmak istiyor bazıları da zaten ünlü. Basında yazan antrenörlerden ricam mesleklerini yaparken ne yaşadıklarını düşünsünler ve ona göre yazsanlar. Eski futbolcular futbolcuları idam etmesinler. Saygılı olsunlar aynı şeyleri onlar da yaptılar. Eski hakemler antrenör ve futbolcu tenkiti yapmamalı. Diyorlar ya bir geminin içindeyiz batarsa beraber batarız. Bizim batmayız biz evimize gideriz sizin mesleğiniz. Basın yol gösterici olsun. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.