Altınordu, yerli altın ayaklar yetiştiriyor

Altınordu Futbol Akademisi, yerli ve milli altın çocuklar yetiştirme gayretinde. Amaç, küresel pazara girmek ve futbolda kendi ekosistemini yaratmak...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Şeref OĞUZ

Süper Lig’deki ilk 11’de yerlilik oranı yüzde 27’ye düşmüş, bazı marka kulüplerin ilk 11’i tamamen yabancıdan oluşmuş iken Altınordu Futbol Akademisi, yerli ve milli altın çocuklar yetiştirme gayretinde. Amaç, küresel pazara girmek ve futbolda kendi ekosistemini yaratmak... Toplam 150 dönüme sahip akademiye ait 20 saha var. Bunlardan 7’si Torbalı tesislerinde bulunuyor. Aynı zamanda akademi başkanlığını da yürüten Altınordu Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Özkan, bu ideale 12 yılda 35 milyon dolar kaynak aktarmış bir iş insanı. Torbalı’daki tesislerde 7, toplamda 20 ultra modern saha kurarken, ‘13 bin çocuğum var’ diyor. Özkan’ın önderliğinde kulüpte ‘İyi insan, iyi vatandaş, iyi futbolcu yetiştirme’ felsefesiyle yola çıkılmış…

Petrol Ofisi, Altınordu’ya bu amaçlar doğrultusunda destek veren yol arkadaşı olmuş. CEO Selim Şiper, "Aynı tür kuşlar birlikte uçar" diyor. Bu yerli ve milli futbolcu yetiştiren, Köy Enstitüsü modeli benzeri akademide 131 antrenör görev yapıyor. 15 milyon liralık yıllık bütçe içinde yüzlerce genç, bilgisayarla kontrol edilen simülasyon odalarında eğitiliyor.

Kulüp CEO’su Barış Orhunbilge, 1 milyon Euro maliyetli teknoloji yoğun odanın, Türk mühendislerince 100 bin Euro’ya üretildiğini söylüyor.

Petrol Ofisi ile Altınordu’nun yeni nesil sponsorluğu 3 yıl önce başladı. Altınordu ile görüşmelerin sadece 3 gün sürdüğünü ve Petrol Ofisi CEO’su olarak ilk resmi imzasını bu sözleşmeye attığını dile getiren Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Altınordu da, Petrol Ofisi de, ülkemizin köklü, alanlarında lider ve Türkiye’nin geleceğini düşünen kuruluşları. Farklı alanlarda faaliyet gösterseler de aynı felsefeyi benimsemiş, aynı yaklaşımlara sahip, aynı yönde ilerleyen ve benzer hedefleri olan iki kuruluştur” diyor. Petrol Ofisi olarak, Altınordu FK ile gerçekleştirdikleri bu iş birliğini, alışılagelmiş bir sponsorluğun dışında, ‘Yol Arkadaşlığı’ olarak gördüklerini söylüyor.

‘Bu toprakların çocukları için her şeye değer’

Altınordu Futbol Kulübü’nün ana sloganının “İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu” olduğunu hatırlatan Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan, “Altınordu organizasyonundaki her birey için ‘iyi’ olmak önceliklidir ve bu kavram sadece futbolcu ile ilgili değildir. Bu toprakların çocuklarına örnek olabilmek amacıyla yürüyeceğiz” diyor.

Yeni nesil sponsorluk

Petrol Ofisi, “Türkiye akaryakıt sektörü lideri”, “Türkiye madeni yağlar ve kimyasallar pazarı lideri” ve “Türkiye’nin en büyük üç özel şirketinden biri” unvanlarını geleneksel olarak koruyor. Kurum, Havalimanı, 3. Köprü, Çanakkale Köprüsü, karayolu projeleri gibi Türkiye’nin birçok önemli projesinin yakıt tedarikçisi konumunda …

SKORA DEĞİL SPORA BAK

Altınordu Futbol Akademisi, ‘sizi buraya getiren yeteneğinizdir, Burada tutacak olan ise karakterinizdir’ ilkesiyle futbolcu yetiştiriyor. Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper ile Altınordu Futbol Akademisi Başkanı Seyit Mehmet Özkan; “yol arkadaşlığında varacağımız hedef; futbolda öz kaynak oluşturmaktır” görüşünde…Akademide önce iyi insan, sonra iyi vatandaş ve sonrasında iyi futbolcu yetiştirme ilkesi uyarınca çocuklara toplumsal sorumluluklar, kendi gıdasını üretme öğretiliyor. Bilgisayar destekli eğitim; Bu sahada genç, nereden geleceği belli olmayan topu, belirlenmiş kaleye atmayı öğreniyor. Hızlı karar alma sürecini geliştiriyor.