19 °C

Avrupa'nın "en iyisi"

UEFA, Avrupa ülkeleri tarihinin en iyi kalecileri arasında Türkiye'nin eski milli oyuncusu Rüştü Reçber'i de gösterdi

Avrupa'nın "en iyisi"

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Avrupa ülkeleri tarihinin en iyi kalecileri arasında Türkiye'nin eski milli oyuncusu Rüştü Reçber'i manşetine taşıdı. 

UEFA'nın internet sitesinde yer alan haberde, futbol kariyerinde gösterdikleri başarılı performansla Avrupa ülkeleri tarihinde iz bırakan file bekçileri tanıtıldı.  

UEFA çalışanları tarafından hazırlanan listeye, Türkiye'den eski milli file bekçisi Rüştü Reçber dahil edilirken, milli oyuncunun fotoğrafı sitenin ana sayfasında yer aldı. 

Haberde, Barcelona, Fenerbahçe ve Beşiktaş forması giyen Reçber'in kariyerindeki yükselişin, Türk futboluna da yansıdığı ifade edildi. UEFA 1996 ve 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türkiye'nin kalesini koruyan milli kalecinin, özellikle 2002 FIFA Dünya Kupası'nda gösterdiği üstün performansla milli takımının kazandığı bronz madalyada önemli rol üstlendiği belirtildi. 

Türkiye ile Hırvatistan arasında oynanan ve uzatmaların ardından atılan penaltılarla sonucun belirlendiği UEFA EURO 2008 çeyrek finalinde Reçber'in yaptığı kurtarışlarla maçın kahramanı olduğu ve takımını yarı finale taşıdığı değerlendirilmesi de yapıldı. 

Rüştü'nün kalecilik kariyerine başlama hikayesine de yer verilen haberde, milli kalecinin, "Forvet olarak oynadığım ilk amatör kulüpte birinci kaleci askere gidince zorunlu olarak yerine geçtim. Sonra birinci takımın kalecisi ve genç takımın santraforu oldum. Bunun üzerine antrenörüm, boyumun uzun olması nedeniyle kaleciliğe yönelmemi tavsiye etti" ifadelerine yer verildi. 

Listede Rüştü'nün dışında Çek Cumhuriyeti'nden Petr Cech, Danimarka'dan Peter Schmeichel, Belçika'dan Jean-Marie Pfaff, İngiltere'den Gordon Banks, Fransa'dan Fabien Barthez, Almanya'dan Sepp Maier, İtalya'dan Dino Zoff, Hollanda'dan Edwin van der Sar, Rusya'dan Lev Yaşin gibi önemli isimlere de yer verildi. 

Kaynak: AA